Murapol Poradniki Urządzanie mieszkania – jak wybrać ekipę remontową?
PORADNIK

Urządzanie mieszkania – jak wybrać ekipę remontową?

Wykończenie wnętrz urzadzanie-mieszkania-jak-wybrac-ekipe-remontowa

Drobne remonty i metamorfozy wnętrz na własną rękę to dla wielu osób przyjemność i satysfakcja płynąca z wykonanej pracy i efektu końcowego. Co jednak w przypadku, gdy czeka nas naprawdę spore wyzwanie, a nie mamy odpowiednich kwalifikacji lub wystarczającej ilości czasu? Wtedy najlepiej postawić na profesjonalną ekipę remontową. Jak wybrać tę najlepszą? Na co zwracać uwagę przy wyborze fachowców? Podpowiadamy!

Kiedy warto zatrudnić ekipę remontową?

Jeśli planujesz remont generalny, potrzebne będzie doświadczenie i odpowiednia wiedza. Koszt prac w takim przypadku zazwyczaj jest dość wysoki, a przecież nikt z nas nie chciałby stracić sporej sumy pieniędzy przez swoje błędy? Stracić można z resztą nie tylko fundusze, ale nawet zdrowie i życie – wymiana instalacji gazowej, elektrycznej czy hydraulicznej to dość trudne zadanie, do którego potrzeba specjalnych uprawnień. W końcu chodzi o rozwiązanie na lata i nasze bezpieczeństwo, a na tym nie warto oszczędzać. Wynajęcie ekipy remontowej to dobry pomysł przede wszystkim wtedy, kiedy sami nie jesteśmy w stanie wygospodarować czasu na prace.

Po pierwsze – oszacuj koszty

Nim przystąpisz do szukania profesjonalistów warto najpierw oszacować, ile będzie kosztował remont. Możesz skorzystać z pomocy znajomego fachowca bądź tzw. kalkulatorów budowlanych, które znajdziesz na stronach internetowych. Trzeba wziąć pod uwagę to, że takie koszty mogą ulec zmianie, szczególnie współcześnie, gdy ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę. Przed zatrudnieniem ekipy wybierz materiały, które Cię interesują. Ich kolory i rodzaje. Pomoże to w ustaleniu kosztorysu, dzięki czemu będziesz wiedział czy powinieneś negocjować z firmą remontową.

Jak ognia unikaj ekip, które przed wykonaniem zlecenia i bez oględzin mieszkania podają dokładną jego wycenę – koszty mogą się zmienić, np. w zależności od zmiany koncepcji i zużycia materiałów. Warto też mieć tzw. rezerwę, jeśli chodzi o środki finansowe. Zazwyczaj pierwsze wyliczenia nie są zgodne z rzeczywistością.

Gdzie i jak szukać profesjonalistów?

Chyba każdy z nas zgodzi się, że najlepszym i sprawdzonym sposobem na znalezienie odpowiedniej ekipy jest tzw. poczta pantoflowa. Cieszący się dobrą opinią fachowcy zdobywają zlecenie głównie poprzez polecenie. Łatwiej nam zaufać komuś, kto został sprawdzony przez bliską osobę. Dodatkowo, zawsze możemy na własne oczy sprawdzić jakość prac wykonanych w domu czy mieszkaniu u naszych przyjaciół i rodziny.

Ekipy remontowej można tez szukać po prostu poprzez strony internetowe z ogłoszeniami i specjalistyczne fora. Warto poczytać opinie innych osób i przejrzeć zdjęcia realizacji. Do komentarzy zawsze podchodź jednak z pewną dozą nieufności – zbyt pochlebne mogą być po prostu autopromocją, a te negatywne i mało konkretne działaniem konkurencji.

Umowa z firmą remontową to podstawa!

Pisemna umowa z wykonawcami to najlepsze zabezpieczenie w przypadku jakichkolwiek problemów i niedociągnięć. Odpowiednio skonstruowana porusza m.in. takie kwestie, jak:

  • prace przewidziane do wykonania,
  • kosztorys,
  • strony odpowiedzialne za zakup materiałów,
  • rodzaj i ilości materiałów,
  • terminy rozpoczęcia i zakończenia prac,
  • sposób i termin zapłaty za wykonane prace,
  • gwarancję,
  • ewentualne kary umowne za opóźnienia i szkody.

Warto taką umowę spisać w jakiejkolwiek formie – może być to po prostu kartka papieru bądź mail. Każda forma pisemnych ustaleń z wykonawcą jest wiążąca. To nasze zabezpieczenie na przyszłość. Jeśli wykonawca nie chce podpisać umowy, powinna Ci się zapalić ostrzegawcza lampka!

Kontrola i jeszcze raz kontrola

Mimo iż podpisałeś umowę z wykonawcami, to obowiązkowo powinieneś sprawdzać postępy i efekty ich prac. Jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli będziesz mógł dać ekipie remontowej sygnał i poprosić o poprawki. Fachowcy powinni też na bieżąco okazywać wszystkie rachunki i faktury, co z pewnością pozwoli analizować i kontrolować wydatki.

Pamiętaj, że bez względu na rodzaj umowy, zawsze możesz się powołać na zapisy Kodeksu Cywilnego i wezwać fachowców do wykonania niezbędnych poprawek, jeśli nie jesteś zadowolony z efektów remontu. Jeśli ekipa nie wywiązała się z zaplanowanych prac lub wykonała je nieodpowiednio, możesz żądać od niej odszkodowania. 

Contact us

close

Бланк з контактами

close