Murapol Poradniki Vintage – jak zaaranżować wnętrza w tym stylu?
PORADNIK

Vintage – jak zaaranżować wnętrza w tym stylu?

Wykończenie wnętrz vintage-jak-zaaranzowac-wnetrza-w-tym-stylu

Kochasz historię i wspomnienia o minionych czasach, lubisz oryginalność oraz nietuzinkowe przedmioty z duszą? Chciałbyś tak urządzić przestrzeń w swoim mieszkaniu, by odzwierciedlała Twoją osobowość? Źle czujesz się w minimalistycznych, surowych wnętrzach? Postaw na styl vintage, który wyróżnia się pomysłowością i elegancją, można też śmiało powiedzieć, że jest ponadczasowy. Styl vintage wpisuje się również w nurt eko – w końcu to dzięki niemu stare meble i przedmioty zyskują drugie życie.

Styl vintage – narodziny

Styl vintage – co to znaczy i czym właściwie jest? To nic innego, jak sentymentalne spojrzenie wstecz, połączenie teraźniejszości z przeszłością, zamiłowanie do starych mebli i dodatków oraz designu z minionych dziesięcioleci, głównie lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Co ciekawe, słowo „vintage” ma angielski rodowód i jest związane z terminologią winiarską – oznacza dobry rocznik, szlachetne wino z owoców jednego sezonu. I rzeczywiście styl vintage jest jak wino w doskonałym gatunku – dojrzałość jest tutaj ogromnym atutem.

Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Co wyróżnia styl vintage? To przede wszystkim duet nowoczesności z historią. To klimat, którego nie da się podrobić, wyjątkowy i bardzo osobisty. Dlaczego? To nie przestrzeń rodem z katalogów wnętrzarskich – każda aranżacja vintage jest inna, niepowtarzalna, stworzona według gustu właściciela oraz dzięki oryginalnym meblom i dodatkom znalezionym na pchlim targu bądź otrzymanym od przodków. We wnętrzach vintage panuje dość duża swoboda. Jedyną zasadą jest tu tworzenie luźnej kompozycji nowoczesności z przedmiotami w stylistyce minionych lat. Styl vintage w mieszkaniu można zaaranżować na dwa sposoby – wprowadzając do nowego wnętrza wyszukane starocie, bądź na odwrót – do starego wnętrza dopasować współczesne elementy. Ważne jest zachowanie umiaru. Przesada i wierne odtwarzanie historycznych wnętrz będzie błędem – nie chodzi o stworzenie muzeum czy przestrzeni rodem z planu filmowego, tylko o wyważone połączenie starego z nowym.  

Styl vintage w mieszkaniu wyróżniają mocne kolory oraz specjalne wzornictwo, takie jak motywy geometryczne czy roślinne lub zwierzęce. Z kolei jasne kolory ścian (biel, szarości i beże) będą idealnym tłem dla barwnych obrazów, grafik i dekoracji oraz pięknie wyeksponują stare meble. Charakterystyczne dla vintage jest też wszechobecne drewno – w aranżacjach pojawia się złocisty orzech, mahoń i dąb. Na podłodze mile widziany jest parkiet w jodełkę lub klasyczne deski z wyraźnie zaznaczonymi słojami.

Meble z minionej epoki – jak wprowadzić styl vintage do wnętrz?

To właśnie w starych meblach znajdziesz historię, która nada pomieszczeniu unikalnego klimatu i wytrawnego (i znów to wino!) charakteru. Meble vintage to stare szafy, sofy, krzesła, stoliki kawowe lub stoły wykonane z drewna. Takie perełki bardzo często można znaleźć u starszych krewnych, którzy rzadziej niż młode osoby decydują się na styl vintage we wnętrzach. Chcąc zdobyć takie meble warto wybrać się na targ staroci – często można tam upolować prawdziwe wnętrzarskie okazy z XX wieku w bardzo atrakcyjnej cenie. Takie meble można poddać renowacji bądź, jeśli chcesz zostawić je w obecnym stanie – mogą być lekko przyniszczone, ważne jednak, by miały w sobie „duszę”. Urządzanie mieszkania w ten sposób jest zarówno tanie, jak i przyjazne środowisku – w końcu nadajesz meblom drugie życie, podążasz za zasadami recyklingu i wykorzystywania na nowo wysłużonych przedmiotów.

Meble vintage są strzeliste, o minimalistycznej formie, jednak pełne wzorów i ciekawej kolorystyki. W salonie idealnie sprawdzi się misternie zrobiony kredens, stare biurko, postarzana komoda vintage, nietuzinkowy stolik kawowy, stół na wysoki połysk, czy ażurowe półko-regały. Krzesła i kanapy posiadają charakterystyczne nóżki oraz kształty, mogą być obite elegancką tkaniną, najczęściej wykorzystywany jest welur.

Polski styl vintage to najczęściej odwołania do lat 50., 60. i 70., w których rodzima produkcja mebli i dodatków była w naprawdę dobrej formie. Wiele osób źle wspomina czasy PRL-u i zapewne z tego powodu nie potrafiło dostrzec potencjału polskiego wzornictwa w nowoczesnych aranżacjach. Na szczęście od epoki PRL-u minęło już sporo lat i z dystansem oraz lekkością można podchodzić do urządzania wnętrz. Bardzo modne stały się reedycje ikon designu w stylu vintage – do łask wracają, np. kultowe fotele – 366 Chierowskiego lub model RM58 stworzony przez R. Modzelewskiego. 

Vintage – magia dodatków

Aranżację mieszkania w stylu vintage można też zacząć od dodatków – warto postawić na oryginalne detale. Wracają nie tylko kultowe modele mebli, ale też te od znanych polskich projektów, takich jak wazony czy figurki z Ćmielowa – fabryki porcelany, bardzo popularnej w latach świetności krajowego designu. We wnętrzu vintage niezwykle pożądana stała się także urocza ceramika z Bolesławca. Do łask powróciły kryształowe karafki, misy, szklanki i cukiernice. Niepowtarzalnego charakteru wnętrzom nada też gustowna lampa vintage nawiązująca do designu lat 50. lub ciekawe lustro. Można zdecydować się na klasyczne, duże lustra w postarzanej ramie bądź nieco mniejsze, bardziej nowoczesne propozycje o okrągłym bądź nieregularnym kształcie.

Czas na wybór tekstyliów. Dywan vintage może być gładki, jak i w duże, geometryczne wzory – ważne, by kolorystycznie pasował do wnętrza i spajał całą aranżację. Ciężkie, welwetowe zasłony w oknach lub wzorzysta tapeta vintage na ścianie to też świetny pomysł. Paleta barw, które doskonale pasują do wnętrz o estetyce vintage jest dość szeroka i można swobodnie wybierać z niej różne propozycje. Triumfy święci ciemna zieleń, pomarańcz, musztardowa żółć, czerwień i granat.   

Styl vintage to przede wszystkim różnorodność i nie zamykanie się w określonych schematach. By wnętrze mieszkania odzwierciedlało charakter jego właściciela warto postawić także na sentymentalne dodatki – doskonale sprawdzą się rodzinne pamiątki, małe ramki do zdjęć z przetartym drewnem, wiekowe zegary i zastawy stołowe. Na ścianach można zawiesić oprawione w ramy kolorowe grafiki, dawne afisze teatralne lub retro plakaty reklamowe.

Styl vintage we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie dla indywidualistów, którzy chcą poczuć klimat dawnych lat oraz podkreślić swoją wyjątkowość i niekoniecznie marzą o przestrzeni ze współczesnych okładek katalogów. Vintage sprawdza się nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale króluje także w biurach, restauracjach i kawiarniach. Styl vintage to niedrogie antyki, a przedmioty z duszą, oryginalne wzorniczo, przykuwające uwagę i cieszące oko. W dobie globalizacji, bylejakości i narzuconych trendów, zmieniających się co kilka miesięcy, warto postawić na ponadczasowy i niebanalny vintage. Pchle targi, piwnice dziadków i komisy meblowe skrywają wiele skarbów i perełek, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Contact us

close

Бланк з контактами

close