Murapol Poradniki Wkład własny – niezbędnik dla kredytobiorcy
PORADNIK

Wkład własny – niezbędnik dla kredytobiorcy

Finanse Wklad-wlasny-niezbednik-dla-kredytobiorcy

Planujesz zakup mieszkania lub innej nieruchomości przy pomocy kredytu? Wkład własny to wymóg, który obowiązuje w polskich bankach od dekady. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Jakie możliwości oferuje wkład własny?

Wkład własny – co to jest i ile trzeba zaoszczędzić?

Wkład własny to kapitał, którego posiadanie jest wymagane przez polskie banki jako jeden z elementów niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego. A zatem jeśli chcesz kupić mieszkanie bądź inną nieruchomość przy wykorzystaniu finansowania zewnętrznego z kredytu hipotecznego, jesteś zobowiązany do wpłaty środków na poczet ceny w ramach określonego przez bank wkładu własnego.

Jak wysoki wkład własny jest wymagany?

To, jak wysoką kwotę wkładu własnego musisz zgromadzić, zależy od wartości nieruchomości, którą planujesz kupić. Obecnie, jako minimalną wartość  wkładu własnego banki wymagają kwoty na poziomie 10% lub 20% ceny nieruchomości. Ostatecznie, kwota wkładu własnego jest ustalana indywidualnie przez bank, przy czym w zależności od koniunktury rynku - wysokość minimalnej wymaganej wpłaty własnej ustalana jest w oparciu o rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.

Co może być wkładem własnym?

W przypadku zakupu mieszkania o wartości 500 tys. zł i 20-procentowym wkładzie własnym (w wysokości 100 tys. zł w tej sytuacji), zgromadzenie takiej sumy może przerażać i zniechęcać. Jednakże istnieje szereg innych możliwości niż posiadanie kapitału w gotówce, ułatwiających pozyskanie wkładu własnego.

  • Nieruchomość gruntowa lub mieszkanie jako wkład własny – jeżeli jesteś właścicielem innej nieruchomości, możesz ubiegać się o zaliczenie jej wartości przez bank na poczet wkładu własnego.
  • Książeczka mieszkaniowa jako wkład własny – to kolejny sposób na pośrednie zdobycie środków na wkład własny, uznawany wciąż przez wiele banków. To alternatywa dla osób posiadających dawniej obowiązujące książeczki mieszkaniowe.
  • Wypłata z PPK jako wkład własny – środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych również mogą być wykorzystane na poczet wkładu własnego, przy zastrzeżeniu, że wypłata z PPK następuje z jednoczesnym obowiązkiem zwrotu pobranych środków.

Poza wyżej wymienionymi alternatywami dla zgromadzonego kapitału w gotówce, jako wkładu własnego  istnieją także inne możliwości celem pozyskania wkładu własnego – zapytaj doradcę!

Ustawowe wsparcie uzyskania wkładu własnego?

Wkładu własnego nie sposób pominąć, choć istnieje jeszcze jeden sposób pozyskania wymaganej kwoty, na który warto zwrócić uwagę.

Mimo że rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%” zakończył się, to program „Mieszkanie bez wkładu własnego” nieustannie obowiązuje i pozwala uzyskać z gwarancję wkładu własnego z Banku Gospodarstwa Krajowego, co zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego w tym przypadku nie może jednak przekroczyć 200 tys. zł oraz kwoty stanowiącej 20% całkowitej kwoty wydatków przeznaczonych na cel kredytu, przy czym szczegółowe zasady określa ustawa z dnia 01 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%.

Contact us

close

Бланк з контактами

close