Murapol Poradniki Zalety mieszkania w mieście – plusy i minusy
PORADNIK

Zalety mieszkania w mieście – plusy i minusy

Inne zalety-mieszkania-w-miescie-plusy-i-minusy

Miejskie życie ma wiele korzyści i z pewnością kusi swoim klimatem oraz licznymi atrakcjami. I choć o zamieszkaniu w dużym mieście marzy wiele osób, to warto wiedzieć, że życie w wielkich aglomeracjach ma też pewne wady. Jakie? Przede wszystkim ciągły pośpiech, hałas i uliczne korki w godzinach szczytu. Przed przeprowadzką do miasta warto rozważyć wszystkie za i przeciw, by zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze. Możliwość korzystania z miejskich atrakcji, czy spokój i urok życia na wsi?

Nie ma jednej recepty na odnalezienie swojego szczęścia i miejsca na ziemi. Niektórzy marzą o własnym domu z ogrodem poza miastem, pośród zieleni i ciszy, jeszcze inni nie wyobrażają sobie mieszkania w małej miejscowości, bez dostępu do miejskich udogodnień. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby oraz preferencje, ale trzeba przyznać, że życie w mieście pod pewnymi względami jest łatwiejsze, co nie oznacza, że pozbawione wad.

Zalety mieszkania w mieście

Jednym z najważniejszych powodów, dla których wybieramy mieszkanie w większym mieście, jest bardziej rozwinięty rynek pracy i możliwość zrobienia kariery w swoim zawodzie. Co roku, tysiące osób przeprowadzają się do dużych miejscowości z nadzieję na lepszy start, polepszenie swojego statusu i rozwój. Choć konkurencja na rynku pracy w aglomeracjach jest ogromna, to jednak szansa na zdobycie wymarzonej pracy czy awans jest niemała.

     Zaletą mieszkania w      mieście jest także bogata oferta kulturalna, sportowa, zdrowotna i edukacyjna. Niestety małe miejscowości i wsie wypadają pod tym kątem dużo gorzej. Mieszkańcy dużych miast mają do dyspozycji mnóstwo nowoczesnych obiektów sportowych, takich jak:

  • boiska,
  • hale,      
  • ścieżki rowerowe,
  • siłownie,
  • kluby fitness,
  • szkoły tańca czy sztuk walki.

W dbaniu o zdrowie z pewnością pomaga też większa liczba szpitali z wyspecjalizowanymi oddziałami, liczne gabinety i przychodnie. Wielbiciele sztuki, rozrywki i nocnego życia również bardziej odnajdą się w mieście. Duże aglomeracje oferują dostęp do kin, teatrów, filharmonii oraz licznych restauracji, barów i klubów. Nie można nie wspomnieć o lepszych możliwościach w obszarze edukacji. Dzieci, młodzież i studenci mają dostęp do renomowanych szkół podstawowych, średnich, zawodowych, a także uczelni wyższych.

Przewagą miasta jest też dobrze rozwinięta komunikacja miejska i liczne punkty handlowo-usługowe, targi, supermarkety i galerie handlowe. Nowoczesne dworce kolejowe oraz rozbudowane linie miejskiej komunikacji autobusowej i tramwajowej umożliwiają szybkie poruszanie się po mieście i poza nim, a porty lotnicze pozwalają dostać się do niemal każdego zakątka na ziemi.

Wady mieszkania w dużym mieście

A co z wadami życia w większym mieście? Takowe oczywiście istnieją i dla wielu osób będą wręcz nie do przeskoczenia. Na pewno trzeba wymienić tutaj duże natężenie hałasu. Nocne powroty z imprez, często kursujące karetki na sygnale czy wzmożony ruch uliczny mogą być dla niektórych niemałą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich dzielnic w dużych miastach — problem ten dotyka raczej mieszkańców osiedli zlokalizowanych blisko centrum. Ogromna liczba samochodów oraz gęsta zabudowa przyczyniają się do kolejnego problemu — zanieczyszczonego powietrza i smogu. Mamy jednak dobrą informację. Od kilku lat stan miejskiego powietrza znacznie się poprawia, dzięki przepisom o zmianach formy ogrzewania czy ograniczeniu ruchu samochodowego w centrum miast.

Dużą wadą mieszkania w mieście jest brak dostępu do tak ogromnej i różnorodnej ilości dzikich terenów zielonych, jak na wsi. Tam mieszkańcy mogą prawdziwie odpoczywać na łonie natury, wśród łąk, w pięknych lasach, nad rzekami i stawami. Choć nie można generalizować również w tej kwestii, bo na miejskich obszarach też funkcjonują malownicze parki i zieleńce pełne atrakcji oraz miejsc do odpoczynku. Coraz częściej wdrażane są w życie także plany zagospodarowania miejskiego, mające na celu zwalczanie wszechobecnej „betonozy”.

Gdzie więc lepiej zamieszkać? W mieście czy na wsi? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Najważniejsze to żyć w zgodzie z własnymi potrzebami, możliwościami i przekonaniami. Mieszkanie w mieście ma zarówno wady, jak i zalety. Klucz w tym, jak podejdziemy do konkretnych kwestii i czy minusy nie będą przeważały nad plusami.

Contact us

close

Бланк з контактами

close