Murapol Poradniki Zasady projektowania kuchni na wymiar – o czym pamiętać?
PORADNIK

Zasady projektowania kuchni na wymiar – o czym pamiętać?

Wykończenie wnętrz Zasady-projektowania-kuchni-na-wymiar-o-czym-pamietac

Wszyscy chcemy, żeby nasza kuchnia była maksymalnie ergonomiczna i dostosowania do naszych osobistych preferencji, tak by gotowanie i serwowanie posiłków sprawiało przyjemność. Na co trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni? Ile to może kosztować? Czy warto zabrać się za to samemu? 

Kuchnia na wymiar – od czego zacząć?

W przypadku projektowania kuchni na wymiar należy rozpocząć od planu – spontaniczne i doraźne decyzje nie wyjdą nam ani na dobre, ani nie sprawią, że finalny efekt będzie zadowalający. Pierwszą i najważniejszą czynnością jest jak najdokładniej zmierzyć dostępną powierzchnię, przy czym trzeba policzyć i skrupulatnie określić miejsce gniazd elektrycznych oraz przyłącz wodnych. To niezbędne czynności w celu optymalnego rozmieszczenia sprzętu kuchennego i urządzeń, takich jak m.in. mikrofala, piekarnik, lodówka czy okap kuchenny.

Jak zaprojektować kuchnie na wymiar?

Na początek, warto nadmienić, że popularnym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar w kształcie litery „U”. Taki układ zapewnia ergonomiczne i funkcjonalne korzystanie z przestrzeni kuchennej. Umiejscowienie sprzętu i wykonywanie posiłków na blatach po obu stronach zwiększa i przyspiesza właściwie wszystkie czynności w kuchni. Dlatego zanim wybierzemy kształt, warto zastanowić się czy standardowe „U” nie spełni naszych oczekiwań. To sprawdzone rozwiązanie, które możemy spotkać w wielu mieszkaniach u waszych znajomych czy rodziny.

Podczas projektowania kuchni na wymiar zwróćmy uwagę przede wszystkim na funkcjonalność przestrzeni, z której będziemy korzystali przez kilka kolejnych lat. Spróbujmy nawet zainscenizować czynności, które będziemy na co dzień wykonywać, aby jak najlepiej dostosować kuchnię do swoich potrzeb – w ten sposób najlepsi szefowie kuchni projektują też własne.

Współczesne kuchnie na wymiar to nie tylko praktyczność, ale także design. Jeśli budżet nas nie ogranicza, zastanówmy się nad inwestycją choćby w inteligentne oświetlenie czy nowoczesne meble, które nie tylko nadadzą niepowtarzalnego charakteru naszej kuchni, ale również mogą ułatwić i umilić codzienne korzystanie z niej. Pamiętajmy o harmonii między funkcjonalnością a estetyką.

Jeżeli manualne zdolności są naszą mocną stroną, warto rozważyć wykonanie przynajmniej części montażu mebli i instalacji sprzętu samodzielnie. Co więcej, współczesne narzędzia do projektowania w postaci aplikacji i programów komputerowych ułatwią nam stworzenie wizualizacji i szczegółowego planu naszej kuchni.

Contact us

close

Бланк з контактами

close