Murapol Poradniki Beton architektoniczny – jakie ma zastosowanie we wnętrzach?
PORADNIK

Beton architektoniczny – jakie ma zastosowanie we wnętrzach?

Wykończenie wnętrz beton-architektoniczny-jakie-ma-zastosowanie-we-wnetrzach

Jeszcze do niedawna beton był po prostu praktycznym materiałem budowlanym i kojarzył się głównie z remontami, jednak dzięki modzie na aranżacje w stylu industrialnym i minimalistycznym stał się bardzo pożądanym elementem we wnętrzach. Beton architektoniczny jest trwały, nadaje mieszkaniu nowoczesnego charakteru i świetnie sprawdza się właściwie w każdym pomieszczeniu – od łazienki po kuchnię. Jak wykorzystać ten materiał we wnętrzach, by uzyskać nietuzinkowy efekt dekoracyjny?

Beton architektoniczny początkowo kojarzony był z zimnem i surowością brutalistycznych budynków. Obecnie jest bardzo doceniany przez projektantów wnętrz i coraz chętniej wybierany podczas urządzania przestrzeni. Nie tylko tej domowej, ale i hotelowej czy restauracyjnej.

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny?

Beton architektoniczny łatwo łączy się z różnymi aranżacjami, bo jego szary, neutralny odcień stanowi świetne tło dla mebli i dodatków w bardziej intensywnych barwach. Betonowe elementy w pomieszczeniu dobrze współgrają z drewnem, szkłem, cegłą i metalem – ale to nie wszystkie zalety betonu architektonicznego.

Materiał ten jest przede wszystkim trudnopalny, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, działania wody oraz zmiany temperatur. No i co najważniejsze, płyty z tego materiału są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach, a sam beton można też dowolnie formować. Czy zatem ten materiał ma jakieś wady?

Zdecydowanie największym minusem betonu architektonicznego jest jego ciężar – duże płyty mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. W przypadku umiejscowienia na ścianach trzeba zadbać o ich solidne osadzenie. Potrzebne do tego są specjalne kotwy albo silne kleje. Osoby, które nie mogą wykorzystać ciężkiego betonu, a marzą o tym efekcie w swoich wnętrzach, często decydują się na użycie materiałów imitujących to tworzywo. Zastosowanie tynku dekoracyjnego umożliwia dobre odwzorowanie naturalnego i surowego wyglądu betonu architektonicznego.

W jaki sposób zastosować beton we wnętrzach?

Beton architektoniczny to bardzo uniwersalny i prosty materiał, który nadaje mieszkaniu niepowtarzalnego i eleganckiego klimatu. Beton może pełnić główną rolę w industrialnym wnętrzu, być bazą lub po prostu dodatkiem w nowoczesnych aranżacjach. W jakiej formie zastosować go w konkretnych pomieszczeniach, by efekt końcowy zachwycał każdego?

  • Beton architektoniczny na ścianę – to chyba jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Duża, betonowa ściana najlepiej będzie prezentować się w salonie. To świetny pomysł na tło dla telewizora, obrazów czy wiszącego regału z książkami. Beton architektoniczny na ścianie w salonie może być nakładany ręcznie lub powstać, np. ze specjalnych płyt okładzinowych lub przestrzennych płyt betonowych 3D. W pokoju dziennym efektownie będzie się też prezentował kominek z betonu architektonicznego oraz wnęki w ścianach. Ściana z betonu może być także ciekawą ozdobą sypialni, np. w formie tła dla zagłówka łóżka.
  • Beton architektoniczny na podłogę – ciekawym pomysłem na wykorzystanie tego materiału może być też ułożenie dużych płyt lub pozbawioną łączeń masę na podłodze. Beton architektoniczny to doskonała alternatywa dla płytek ceramicznych czy paneli. Taka podłoga będzie odporna na ogień i wilgoć, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Za pomocą betonu architektonicznego można również wykończyć przestrzenie prysznicowe, należy tylko zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego tworzywa. Szarość betonu będzie się pięknie komponowała z białą, ale też i czarną armaturą łazienkową.
  • Beton architektoniczny na schody – coraz częściej z użyciem tego materiału powstają także schody. Beton architektoniczny w tym przypadku stanowi stopnie, które będą trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i akustycznie wyizolują całą konstrukcję. To nietuzinkowe rozwiązanie będzie idealne nie tylko do wnętrz w stylu industrialnym, ale też skandynawskim czy glamour.
  • Dodatki z betonu architektonicznego – jeśli nie planujesz większej metamorfozy w swoim mieszkaniu czy domu, a chciałbyś wykorzystać w swoich wnętrzach beton, to warto postawić na betonowe detale. W sklepach dostępnych jest coraz więcej dodatków z tego materiału. Są to, np. duże betonowe donice na kwiaty, w których doskonale będą prezentować się modne ostatnio rośliny, takie jak sansewieria, monstera, fikus lirolistny czy areka żółtawa. Do nowoczesnych wnętrz pasują też betonowe misy i ramki na zdjęcia, które świetnie komponują się z drewnem.

Z czym łączyć beton architektoniczny?

Beton charakteryzuje się surowością i chłodem, dlatego by przełamać nieco ten mało przyjazny klimat, warto zestawić go z innymi materiałami i surowcami.

Beton architektoniczny będzie zawsze dobrze wyglądał w towarzystwie drewna. Jego „ciepły” charakter złagodzi odbiór zimnego betonu, a przyjemne odcienie brązu doskonale skomponują się szarością. Betonowe ściany są pięknym tłem dla drewnianych mebli czy paneli podłogowych – przy takim połączeniu wnętrze zyska przytulny i prosty klimat.

Z surowością betonu dobrze współgrają także duże przeszklenia i ruda cegła, tak charakterystyczne dla stylu industrialnego, nowoczesnego i minimalistycznego – to bardzo modne i cenione rozwiązanie we współczesnych aranżacjach. Beton architektoniczny sprawdzi się w połączeniu z przytulnymi dodatkami, takimi jak puchaty dywan, kolorowe, ozdobne poduszki czy pluszowe narzuty.

Jak widać, zastosowanie betonu architektonicznego jest właściwie nieograniczone. Choć materiał ten jest prosty, to dzięki niemu można stworzyć niebanalne i odważne wnętrza, które zachwycą zarówno domowników, jak i gości.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close