Murapol Poradniki Czarna kuchnia z drewnem – pomysły i inspiracje
PORADNIK

Czarna kuchnia z drewnem – pomysły i inspiracje

Wykończenie wnętrz czarna-kuchnia-z-drewnem-pomysly-i-inspiracje

Ciemna kuchnia to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych ostatnich lat. I choć czarny kolor dla wielu osób jest kontrowersyjny i surowy, to trzeba przyznać, że wnętrzom, szczególnie tym w stylu glamour i industrialnym, nadaje szyku i elegancji. A jeśli dołożymy do tego drewno, to otrzymamy mariaż idealny! Dobrze zaprojektowana czarno-drewniana kuchnia odwdzięczy się niepowtarzalnym charakterem i – wbrew pozorom – przytulnością. Jak urządzić kuchnię w takiej aranżacji? Zapraszamy do lektury.

Czarna kuchnia z drewnem – co musimy wiedzieć na początek?

Trzeba przyznać, że czarna kuchnia to pomysł nieprzeciętny, ponadczasowy i odważny, jednak by nie przytłaczała, trzeba odpowiednio ją zaplanować i zestawić z właściwymi materiałami oraz barwami. Czerń można wprowadzać do nowoczesnej kuchni w formie pojedynczych dodatków lub całych powierzchni. Przeciwnicy tego koloru w kuchni uważają, że czarne meble są wyzwaniem, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Rzeczywiście, z czarnych, błyszczących frontów może być trudno zmyć ślady palców, jednak możemy temu zaradzić wybierając meble matowe lub drewniane – nie tylko plamy, ale i kurz będą na nich mniej widoczne. Na rynku coraz częściej pojawiają się matujące lakiery, które gwarantują efekt „anty finger prints” – oznacza on, że fronty meblowe nie są podatne na odciski palców, nawet jeśli są to czarne fronty bezuchwytowe, otwierane np. za pomocą systemu „push to open”. Nie trzeba chyba dodawać, że kuchnia wymaga ciągłego dbania o porządek niezależnie od koloru. Zarówno białe, jak i kremowe czy brązowe meble trzeba regularnie przemywać. Fronty w czerni wystarczy przetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i szybko pozbędziemy się zabrudzeń.

Kuchnia w kolorze drewna i czerni – połączenie idealne

Duet czerni i drewna sprawia, że pomieszczenia wyglądają zjawiskowo. Drewno bardzo ociepla czerń i nadaje wnętrzu przytulności, zachowując przy tym jego oryginalny, minimalistyczny charakter. Kuchnia czarno-drewniana jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy wzbogacić nowoczesną aranżację o klasyczny akcent, jakim jest ten naturalny materiał. Drewno może zagościć w kuchni, np. w postaci blatów, lameli lub zawieszonych na ścianie półek. Materiał ten może stanowić też uatrakcyjnienie sufitu, dobrze sprawdzi się więc w postaci klosza lamp. Drewniany parkiet to także doskonały pomysł na wprowadzenie w ciemnym wnętrzu kontrastu. Można też postawić na mocny akcent w postaci dużego, wykonanego z dobrej jakości drewna, stylowego stołu. Stół kuchenny to miejsce zbierające przy sobie wszystkich domowników i często również gości – ma on duże znaczenie dla wizualnego odbioru pomieszczenia. Taki mebel doskonale sprawdzi się w ciemnej kuchni – rozjaśni pomieszczenie, przełamie czerń, nawet surowemu wnętrzu doda przytulności i ułatwi zachowanie porządku. Jeśli w naszym domu kuchnia jest połączona z salonem to śmiało możemy stawiać na połączenie drewna z czernią.

Mała czarna… kuchnia

Wiele osób uważa, że czerń sprawdza się wyłącznie w kuchniach o dużej powierzchni, co nie do końca jest prawdą. Nie musimy rezygnować z marzeń o ciemnej kuchni, jeśli jesteśmy posiadaczami mniejszego mieszkania o niewielkim metrażu. To zadanie wykonalne, może jednak wymagać od nas większej kreatywności podczas projektowania. Istnieją triki, które pozwolą uporać się z problemem mniejszej powierzchni, np. dobór blatów w innym kolorze, wybór jasnych lub kolorowych dodatków, dużo światła (naturalnego i sztucznego) oraz zdecydowanie się na meble na wysoki połysk – ich blask optycznie powiększy pomieszczenie. Warto zasięgnąć tu porady doświadczonego specjalisty, który zaproponuje nam w pełni ergonomiczny układ małej kuchni dostosowany do naszych potrzeb.

Czerń a inne kolory

Marzenie o czarnej kuchni nie oznacza, że musimy postawić na ciemny „total look”. Wręcz przeciwnie – czerń można uzupełnić innym kolorem, bo większość z nich będzie się z nią dobrze prezentować. Możemy wprowadzić trochę energii do kuchni w postaci drobnych dodatków i elementów przyciągających wzrok, w odcieniach czerwieni, pomarańczy, turkusu czy musztardy. Barwny detal można wprowadzić w postaci uchwytów frontów czy nóg szafki. Warto zastanowić się nad oryginalnym, kolorowym blatem lub pomalowaniem jednej ściany na odważny odcień. Godny polecenia jest także ponadczasowy duet black&white – klasycznie szykowny i zawsze na topie. Jeszcze do niedawna wiele osób kojarzyło połączenie czerni i bieli wyłącznie ze stylem glamour, jednak taka aranżacja wpisuje się zarówno w styl industrialny, nowoczesny, jak i klasyczny. Świetnym pomysłem może być także zestawienie z czernią pudrowego różu lub zieleni – to modny sposób na ożywienie ciemnej kuchni, trzeba przyznać, że te kolory bardzo dobrze się ze sobą komponują i nadają wnętrzom unikatowego charakteru.

Czarną kuchnię pokochają osoby stawiające na minimalizm, nowoczesność i elegancję. Jeszcze do niedawna tego koloru raczej unikano podczas aranżowania kuchni. Dziś pozwala się mu królować – zwłaszcza w towarzystwie drewna – i oglądając różne projekty nowatorskich kuchni trzeba przyznać, że jest to sposób na niebanalną i luksusową przestrzeń.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close