Murapol Poradniki Ile wynosi podatek od kupna mieszkania? Odpowiadamy
PORADNIK

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania? Odpowiadamy

Finanse ile-wynosi-podatek-od-kupna-mieszkania-odpowiadamy

Zakup mieszkania to jeden z największych wydatków, jaki ponosimy w ciągu całego życia. Środki odłożone na ten cel oraz późniejszy remont, to nie jedyne, o jakich trzeba  pamiętać podczas dokonywania transakcji. Nabycie wymarzonego własnego M niesie za sobą także konieczność uregulowania opłaty za podatek od kupna mieszkania. Jaki to koszt i co jeszcze należy wziąć pod uwagę, gdy stajemy się właścicielem nieruchomości? 

Jaki podatek obowiązuje nas przy zakupie nieruchomości? To zależy od kilku czynników. Do tych najważniejszych zaliczymy:

  • powierzchnia oraz przeznaczenie nieruchomości,
  • pochodzenie: rynek pierwotny czy wtórny, 
  • forma prawna sprzedawcy lokalu. Termin płatności zobowiązania podatkowego jest także różny, w zależności od jego typu.

Podatek od zakupu nieruchomości. Jakie są rodzaje?

Rynek nieruchomości w Polsce jest bogaty w różnorodne oferty i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wybór nowego mieszkania czy tego „z drugiej ręki” ma odzwierciedlenie także w podatku, jaki nas obowiązuje. Podatek PCC od zakupu mieszkania to podatek od czynności cywilnoprawnych, który należy uiścić do urzędu skarbowego z racji zawarcia umowy kupna-sprzedaży lokalu zakupionego na rynku wtórnym. Drugim rodzajem jest podatek VAT, który obowiązuje przy nabyciu lokum od dewelopera, gdyż jest naliczany, gdy jedna ze stron umowy podlega opodatkowaniu VAT (przedsiębiorstwo). Warto zapamiętać, że transakcja zakupu mieszkania wiąże się tylko z jednym podatkiem. W polskim prawie nie dochodzi do podwójnego opodatkowania nieruchomości. Dlatego stając się właścicielem lokalu nabytego od dewelopera nie płacimy już PCC. Ponadto podatek VAT najczęściej jest już wliczony w cenę nowego M, w związku z tym kupujący nie są świadomi, że pewna część kwoty za mieszkanie jest odprowadzana do Skarbu Państwa. Obowiązek tego rozliczenia leży po stronie dewelopera. Wysokość tej wpłaty wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sytuacji, kiedy kupujemy nieruchomość jako przedsiębiorca w celu prowadzenia działalności, istnieje możliwość odliczenie podatku VAT od takiej transakcji.

Ile zapłacimy podatku przy zakupie mieszkania lub domu?

Podatek od kupna domu lub mieszkania jest uregulowany w przepisach prawa polskiego, a dokładniej w Ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jej zapisami, podstawowa stawka to 23 proc. Jednakże ostateczna jej wysokość jest uwarunkowana powierzchnią i przeznaczeniem. Mieszkania o powierzchni od 150 mkw. oraz domy jednorodzinne do 300 mkw. mają preferencyjną, obniżoną stawkę – 8 proc. Jest to „ukłon ustawodawcy” w stosunku do zainteresowanych zakupem własnych „czterech kątów”, a także forma wsparcia dla branży budowlanej, aby powstawały kolejne miejsca do zamieszkania. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej podstawowa stawka VAT (23 proc.) obowiązuje przy zakupie garażu lub komórki lokatorskiej. Dokładną kwotę podatku za te pomieszczenia można poznać podczas rozmowy z doradcą klienta dewelopera. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego podatek PCC wynosi zawsze 2% wartości lokalu. W sieci funkcjonują także kalkulatory do obliczenia wszystkich kosztów związanych z nabyciem nieruchomości, m.in.: podatek od zakupu, opłata notarialna. Te narzędzia znacznie ułatwiają poznanie wszystkich wydatków przed ostatecznym podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Urząd skarbowy – konieczność zgłoszenia nieruchomości?

Zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego to jedna z formalnych czynności, o której nie można zapomnieć w momencie nabycia nieruchomości. Na wykonanie tego obowiązku mamy 14 dni, licząc od dnia transakcji. Nowy właściciel musi udać się do właściwego urzędu miasta lub gminy i poinformować o nabyciu własności. Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie stosownego wniosku dostępnego zazwyczaj na stronie internetowej urzędu.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close