Decyzja o zakupie własnego mieszkania należy do najpoważniejszych, jakie podejmujemy w ciągu całego życia. Marzymy o własnym M, w którym zarówno nam, jak i naszym bliskim będzie żyło się naprawdę komfortowo. Dlatego ostateczny wybór powinien być starannie przemyślany. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze i zakupie mieszkania od dewelopera.
Dokładnie zbadaj lokalizację
Pierwszym aspektem, na który zwykle zwracamy uwagę, szukając mieszkania, jest lokalizacja. To właśnie ona decyduje w dużej mierze zarówno o popularności inwestycji oraz… samej cenie lokalu. Dziś, gdy jesteśmy coraz bardziej mobilni, niekoniecznie chcemy mieszkać w ścisłym centrum miasta. Za to zdecydowanie lokalizacja musi zapewniać komfortową i wygodną codzienność. Szukamy też osiedli, które są blisko parku bądź lasu i skąd można dojechać do Śródmieścia w 15-20 minut.Wybierając lokalizację, warto wykonać kilka prostych czynności:
- sprawdź czas dojazdów - zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Jeśli blisko inwestycji znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, samochód można zostawić w garażu, a do pracy i szkoły jeździć autobusem lub tramwajem. Warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się nawet zakup mieszkania nieco droższego, ale lepiej zlokalizowanego, niż położonego na peryferiach. Na przestrzeni lat do ceny zakupu dochodzą bowiem koszty dojazdów do pracy, szkoły czy na dodatkowe zajęcia, a przede wszystkim czas spędzony w podróży.
- poznaj infrastrukturę w sąsiedztwie - dowiedz się, gdzie będzie można wypocząć, pójść na zakupy, do kina czy na siłownię. Największą popularnością cieszą się dziś osiedla zlokalizowane w otoczeniu zieleni, blisko parków, miejsc rekreacji i wypoczynku. Rodzice zwracają uwagę na liczbę przedszkoli, szkół i poziom placówek edukacji w sąsiedztwie. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy coraz bardziej aktywni i większą wagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia plusem inwestycji będzie niewielka odległość od siłowni, klubu fitness, basenu. Zwracamy też uwagę na to, czy w rejonie przyszłego mieszkania istnieją ścieżki rowerowe, którymi bezpiecznie będzie można poruszać się na dwóch kółkach.
- zbadaj przyszłość dzielnicy – warto dowiedzieć się, jakie inwestycje niezwiązane z naszym osiedlem są planowane w danej dzielnicy. Co to oznacza? Np. to czy za kilka lat nie powstanie w pobliżu naszego mieszkania ruchliwa droga czy uciążliwy zakład produkcyjny. Warto w tym celu przestudiować lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Można go znaleźć na stronie internetowej gminy bądź dzielnicy.
Starannie prześwietl dewelopera
Już wiesz, w jakiej części miasta będzie żyło ci się najlepiej? Świetnie! Teraz musisz dokonać wyboru osiedla, a więc też firmy, od której kupisz nowe mieszkanie. Dlatego najpierw warto dokładnie prześwietlić deweloperów, których oferty bierzemy pod uwagę. Co powinniśmy wiedzieć o deweloperze?
- Z pewnością kluczowe jest doświadczenie firmy deweloperskiej i liczba wcześniej zrealizowanych projektów. Dużo pewniej będziemy się czuli, wiedząc, że nasze mieszkanie buduje deweloper z wieloletnim doświadczeniem niż debiutująca i nikomu nieznana firma budowlana, której solidności nie sposób zweryfikować. Plusem jest również to, jeśli biuro sprzedaży znajduje się na terenie inwestycji. Wtedy wspólnie z doradcą dewelopera można odbyć spacer po budowie i zobaczyć powstawanie swojego przyszłego M.
- Nie bez znaczenia są też branżowe wyróżnienia i nagrody. Ale pamiętaj, nawet najbardziej przekonujące opisy reklamowe nie są tak skuteczne jak pozytywna rekomendacja znajomego, który już zamieszkał w danej inwestycji. Niektórzy deweloperzy szczególnie cenią sobie taką formę polecania swoich mieszkań i prowadzą specjalne programy zachęcające do rekomendowania mieszkań przez zadowolonych lokatorów. Tak działa Program 5000 Grupy Murapol. Do tej pory ponad pół tysiąca osób kupiło nasze mieszkania właśnie z polecenia znajomego.
Wybór idealnego mieszkania
Wreszcie przyszedł czas na wybór konkretnego mieszkania z oferty dewelopera. Jakie wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
- Mieszkanie w budowie czy gotowe do odbioru? Ci, którzy chcą szybko wprowadzić się do nowego M powinni szukać ofert mieszkań gotowych do odbioru, albo takich, gdzie prace są już bardzo zaawansowane. Z drugiej strony to osoby, które decydują się na zakup na etapie tzw. „dziury w ziemi” mają dużo większy wybór mieszkań. Dodatkowo, w tym momencie można jeszcze wprowadzać do projektu zmiany aranżacyjne, a nawet łączyć lokale. Jeśli zależy więc nam na swobodzie, warto kupić lokal na wczesnym etapie realizacji inwestycji.
- Jaki metraż i ile pokoi? W ostatnich latach najchętniej wybierane są mieszkania o średnich metrażach (40-60 mkw). Istotną rolę odgrywa nie sama powierzchnia, ale funkcjonalność i przemyślany układ lokalu. Na podobnej przestrzeni często udaje się zaprojektować deweloperom więcej pomieszczeń, co pozwala na maksymalne wykorzystanie posiadanego mieszkania, np. wtedy gdy nasza rodzina się powiększa.
- Balkon, a może ogródek? Jak zauważają eksperci, klienci bardzo często zwracają uwagę nie tylko na układ samego mieszkania. Dziś liczy się też to, czy mieszkania mają przestronne balkony. Wiele osób pyta także o mieszkania z ogródkami, które mamy w swojej ofercie - podkreśla. Nic dziwnego, własny kawałek zieleni w środku miasta lub duży balkon z ładnym widokiem, z pewnością zwiększają atrakcyjność mieszkania.
- Gdzie zaparkujesz? Coraz ważniejsze są też miejsca na osiedlowych parkingach. Polskie rodziny posiadają już zwykle więcej niż jeden samochód. Deweloperzy biorąc to pod uwagę na etapie projektowania osiedli, starają się zapewniać optymalną liczbę miejsc parkingowych. Możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru wśród kupujących.
- Czy mieszkanie jest smart? Deweloperzy coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy smart home wykorzystujące internet i urządzenia mobilne. Pozwala to za pomocą np. tabletu sterować ogrzewaniem, wodą czy elektryką w mieszkaniu, a także na kontrolę zużycia mediów. Oprócz tego warto też sprawdzić czy na terenie osiedla dostępne są inne udogodnienia, jak np. stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo niektórzy deweloperzy w trosce o zdrowie swoich lokatorów wprowadzają rozwiązania podnoszące jakość powietrza. Tak zrobiła Grupa Murapol. która w standardzie mieszkań w swoich nowych projektach oferuje pakiet antysmogowy. To system nowoczesnych filtrów chroniących przed zanieczyszczeniami, alergenami i owadami.
Pamiętaj o dokumentach
W zależności od tego, na jakim etapie projektu deweloperskiego kupujesz mieszkanie, możesz podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub umowę deweloperską. Zanim zaparafujesz otrzymany dokument:
- pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu zapisów. Zwróć uwagę, by umowa zawierała kluczowe informacje, jak harmonogram płatności, standard wykończenia inwestycji czy punkty wyjaśniające skutki i kary ewentualnego niedotrzymania warunków przez obie strony.
- podpisując umowę deweloperską, powinieneś otrzymać prospekt informacyjny. To swoisty zbiór informacji zarówno o deweloperze, jak również jego ofercie. Można w nim znaleźć takie kluczowe dane, jak planowany termin ukończenia inwestycji czy przeniesienia prawa własności mieszkania, liczba mieszkań i miejsc parkingowych na terenie osiedla, status pozwolenia na budowę czy spis mediów i udogodnień dostępnych w budynku.