Murapol Poradniki Jak przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?
PORADNIK

Jak przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?

Inne jak-przygotowac-sie-na-odbior-mieszkania-od-dewelopera

Na tę chwilę czeka się z wypiekami na twarzy, ale gdy już nastąpi, trzeba zachować zimną krew. Jak wygląda odbiór mieszkania? – opisujemy proces krok po kroku.

Kupiłeś nowe mieszkanie, a budynek, w którym się znajduje, jest już gotowy? Świetnie! Od otrzymania kluczy dzieli cię jedna, ale bardzo ważna formalność – odbiór techniczny mieszkania. To etap poprzedzający przeniesienie własności lokalu z rąk dewelopera do rąk nowego właściciela, a trudno oczekiwać, że ktoś przyjmie przysłowiowego kota w worku. Trzeba zatem sprawdzić stan nieruchomości i taki jest właśnie podstawowy cel odbioru mieszkania, który możesz przeprowadzić sam albo wesprzeć się opinią fachowców. Jeśli odkryjesz, że coś nie gra – jest to także najwłaściwszy moment na zgłoszenie nieprawidłowości i wezwanie dewelopera do ich usunięcia. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów lub innych problemów w przyszłości.

Przyjdź na odbiór mieszkania przygotowany

Jeśli zamierzasz samodzielnie skontrolować stan lokalu, poczytaj wcześniej poradniki i fora lub zasięgnij języka u znajomych, by dowiedzieć się, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wizyty w mieszkaniu. Zabierz ze sobą odpowiednie dokumenty. Sprawdzisz w nich informacje o projekcie i standardzie wykończenia mieszkania (prospekt informacyjny, plan i rzut lokalu). Weź narzędzia do pomiaru i dokumentacji fotograficznej (miarki, aparat). To wszystko pomoże ci porównać rzeczywistą powierzchnię czy rozmieszczenie instalacji z tym, co obiecywał deweloper przy podpisywaniu umowy sprzedaży. Z ich pomocą skontrolujesz także czy ściany i podłogi są równe, nie posiadają wybrzuszeń lub innych nierówności. Sprawdź okna, drzwi, skontroluj czy podczas prac wykończeniowych nie doszło do zabrudzeń czy uszkodzeń. Pora dzienna jest twoim sprzymierzeńcem – pozwala dostrzec więcej, ale nie spiesz się! Wszystko sprawdź dokładnie i nie ulegaj emocjom związanym z wizytą w przyszłym mieszkaniu. Nie zapomnij o wizycie na balkonie czy w komórce lokatorskiej, o ile takie powierzchnie dodatkowe przynależą do mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem

Jeśli natomiast zdecydujesz się dopłacić za wizytę fachowca, najlepiej wybierz kogoś z polecenia. Zapytaj znajomych, którzy niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania, czy korzystali z takiej usługi i czy są z niej zadowoleni. Być może w ten sposób dotrzesz do doświadczonej osoby. Jeśli nie – przejrzyj oferty komercyjne i opinie na ich temat.

Profesjonalna pomoc to dobre rozwiązanie dla tych, którym brak wiedzy (np. na temat instalacji) i czasu na dokształcanie oraz tych, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na wyłapanie wszelkich niedoróbek. Pozwala skrócić czas poświęcony na kontrolę, którą wprawny fachowiec ma w małym palcu. Posiada przy tym wszelki potrzebny sprzęt, o który często trudno podczas własnoręcznych oględzin.

Co zrobić, gdy odbiór techniczny wykaże usterki?

Rysy na ścianach czy balustradach, niedociągnięcia w kątach i szczelinach czy otarcia to powierzchowne usterki, które mogą być wynikiem braku dokładności lub po prostu prac wykończeniowych. Łatwo je usunąć, ale aby tak się stało trzeba je opisać w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. Jest on również miejscem opisu poważniejszych wad, które również mogą zostać wykryte podczas oględzin, z błędami projektowymi lub niezgodnością efektu z projektem włącznie. Od  momentu podpisania protokołu deweloper ma 14 dni na odniesienie się do uwag, a 30 dni na naprawę usterek. W tym czasie wspólnota nie pobiera od ciebie czynszu.

Poza tym dokumentem, w wyniku odbioru przyszły właściciel mieszkania otrzymuje gwarancję na mieszkanie, dokumenty powykonawcze i instrukcję użytkowania. Papiery te przydadzą się podczas wykańczania lokalu lub kolejnego remontu, dlatego warto je przechowywać.

Po usunięciu usterek może dojść do przekazania kluczy.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close