Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety w dzisiejszych czasach większą część dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, przez co nasz kontakt z przyrodą ograniczony jest do minimum. Tęsknimy za naturą i coraz bardziej jej nam brakuje, co pokazała pandemia i związane z nią przebywanie na długiej, domowej kwarantannie. To właśnie wtedy wiele osób na nowo odkryło zbawienne działanie roślin na nasze życie. Dlaczego warto mieć w mieszkaniu mały „ogródek”?
Rośliny do mieszkania – jak wpływają na nasze samopoczucie?
Kwiaty w naszych domach, oprócz tego, że są świetną dekoracją cieszącą oko, posiadają także właściwości prozdrowotne. To dodatkowy plus przemawiający za tym, aby swoje mieszkanie upiększyć roślinami, które doskonale radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach niezależnie od pory roku. Rośliny domowe są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób kochających bliskość natury. Potrzeba kontaktu z przyrodą jest naturalnym zjawiskiem. Większość z nas, jeśli tylko ma taką możliwość, z przyjemnością spędza swój czas wolny na łonie natury – w górach, nad jeziorem czy w lesie. Nic dziwnego – już sam kolor zielony koi nerwy, kojarzy się ze zdrowiem, młodością, harmonią i spokojem.
Zmysły, takie jak wzrok i węch dostarczają bodźców wpływających na nasze samopoczucie. Nasz mózg w błyskawicznym tempie reaguje na zapachy. Aromatyczna woń kwiatów, drzew i krzewów działa relaksująco i uspokajająco. Poprzez jej wdychanie poprawiamy pracę naszych płuc i krążenie krwi, jesteśmy bardziej kreatywni i mamy energię do działania. Rośliny pomagają także łagodzić stany nerwowe i lękowe, dzięki nim możemy pozbyć się bólu głowy. Aromaterapia olejkami roślinnymi jest z resztą bardzo skuteczna – jesteśmy stworzeni do reagowania na takie zapachy.
To nie wszystko! Ogromnym atutem posiadania roślin jest ich zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i pochłaniania szkodliwych substancji. Domowa dżungla to naturalny filtr powietrza. Dzięki fotosyntezie u roślin ilość tlenu w pomieszczeniu się zwiększa, a przecież jest on nam niezbędny do życia. Jest to szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie przebywa dużo ludzi i stężenie dwutlenku węgla jest duże. Rośliny doniczkowe wykazują zdolność pochłaniania niektórych substancji chemicznych, które są emitowane przez przedmioty znajdujące się właściwie w każdym domu czy biurze: tworzywa sztuczne, wykładziny, meble, kleje czy farby. Popularne toksyny odfiltrowywane przez rośliny to, np. amoniak, benzen, ksylen czy formaldehyd.
Kolejną zaletą posiadania kwiatów doniczkowych jest to, że zwiększają wilgotność powietrza we wnętrzach. Rośliny zmniejszają promieniowanie urządzeń elektronicznych, jonizują powietrze oraz obniżają temperaturę. Kwiaty doniczkowe zwalczają też bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.
Rośliny do mieszkania – które z nich warto mieć?
Hodowanie odpowiednich kwiatów zapewni szereg korzyści wszystkim domownikom. Najlepiej sprawdzić, jakie posiadają właściwości – dzięki temu możemy wybrać te najbardziej odpowiednie dla nas i naszego zdrowia.
- Skrzydłokwiat. Usuwa z pomieszczenia wiele szkodliwych substancji, takich jak alkohol z perfum, aceton i benzen z dywanów i zasłon, a także toksyny znajdujące się w dymie papierosowym. Nie jest to wymagająca roślina, a zielone liście zachowuje przez cały rok. Dobrze sprawdzi się w salonie czy sypialni.
- Paprocie. Kwiaty te niegdyś cieszyły się dużą popularnością. Warto, by powróciły do naszych mieszkań, bo bardzo dobrze oczyszczają i jonizują powietrza. Paprocie wydzielają bardzo dużo niezbędnego dla człowieka tlenu.
- Aloes. To roślina polecana jest jeszcze przez nasze babcie, już od dawna bowiem znane są jej lecznicze właściwości. Liście przyspieszają gojenie ran i poprawiają stan skóry, a sok z aloesu dostarcza wielu zdrowotnych korzyści. Dodatkowo, aloes działa niczym filtr powietrza, usuwając z niego takie szkodliwe składniki jak formaldehyd czy benzen. Aloes sprawdzi się w miejscach nasłonecznionych, a więc możemy ustawić go na parapecie.
- Bluszcz. Działa jak oczyszczacz powietrza – usuwa szkodzące ludziom toksyny. To dość popularna roślina, ponieważ dobrze znosi niekorzystne warunki i z sukcesem przystosowuje się do warunków otoczenia. Bluszcz sprawdzi się w większości wnętrz, nawet dość ciemnym holu, bo wystarczy mu minimalna ilość światła.
Jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu?
Rośliny doniczkowe w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Ich dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz poprawę jakości powietrza sprawiają, że z przyjemnością zajmujemy się ich hodowlą. Jak jeszcze możemy zadbać o czyste powietrze w naszych wnętrzach?
Grupa Murapol w standardzie każdego mieszkania oferuje filtry antysmogowe. To rozwiązanie daje poczucie komfortu mieszkańcom inwestycji niezależnie od pory roku i jakości powietrza na zewnątrz. Jak działa pakiet antysmogowy? Tkanina w filtrze zamontowanym w nawiewnikach okiennych posiada właściwości ograniczające przenikanie zanieczyszczeń do wnętrza mieszkania. Użyty materiał charakteryzuje się gęstym splotem włókien o średnicy 50-150 nanometrów, dzięki czemu kurz, pyłki, pleśń lub roztocza nie mogą przeniknąć przez jego pory. Tkanina zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej przepuszczalności powietrza do mieszkania.
Jakie są najważniejsze zalety pakietu antysmogowego? To przede wszystkim ochrona przed smogiem, bakteriami, grzybami czy owadami. To także idealne rozwiązanie dla alergików – zaawansowany układ filtrów ze specjalną membraną z nanowłókien zatrzymuje najmniejsze stałe i ciekłe cząsteczki, dzięki czemu eliminowane są alergeny.