Murapol Poradniki Jak sprawdza się stan instalacji przy odbiorze mieszkań?
PORADNIK

Jak sprawdza się stan instalacji przy odbiorze mieszkań?

Wykończenie wnętrz jak-sprawdza-sie-stan-instalacji-przy-odbiorze-mieszkan

W końcu nadchodzi dzień, o którym marzyłeś od dawna – odbiór własnego mieszkania. W ferworze emocji warto nie pominąć kilku istotnych kwestii. Jedną z ważniejszych jest odbiór instalacji. To kluczowy etap podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu. Nieprawidłowe działanie instalacji może być zagrożeniem nie tylko dla Twojego portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia. Podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić instalacje sanitarne i elektryczne.

Odbiór mieszkań – od czego zacząć weryfikację?

Przed podpisaniem aktu przeniesienia własności, należy dokładnie sprawdzić stan odbieranej nieruchomości – wręcz jest to Twój obowiązek. Wbrew pozorom, nie jest to czynność łatwa i szybka. Nawet jeśli stan mieszkania nie wzbudza zastrzeżeń, należy mieć na uwadze ewentualność pojawienia się drobnych wad, które w perspektywie czasu mogą okazać się bardzo kosztowne. Jak rozpocząć weryfikację instalacji? Na początku koniecznie sprawdź standard wykończenia mieszkania przez dewelopera, z którego odczytasz, jakie materiały zostały wykorzystane do wykonania instalacji. Niestety podczas odbioru nie zawsze da się sprawdzić dokładnie wszystkie instalacje, ale pewne kwestie można zweryfikować.

Instalacja elektryczna

To najważniejsza instalacja w lokalu. Sprawdź dokładnie jej rozmieszczenie – czy została zagospodarowana zgodnie z projektem do dewelopera? Zerknij na skrzynkę mieszkaniową zawierającą bezpieczniki do instalacji elektrycznej – każdy obwód powinien być dokładnie opisany. Upewnij się, czy przewody są ochronione przed zwarciem i czy posiadają ochrony przeciwporażeniowe. Jeśli nie czujesz się pewnie w tym temacie, zaproś na odbiór uprawnionego elektryka, który z dokładnego sprawdzenia instalacji sporządza protokół odbioru.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Kolej na instalację wodno-kanalizacyjną. W tym przypadku również ciężko będzie upewnić się co do jej stanu, ponieważ podczas odbioru technicznego nie ma podłączonej wody oraz zamontowanych sanitariatów. Można jednak sprawdzić czy kanalizacja została wprowadzona zgodnie z planem, czy wszystko jest odpowiednio podłączone oraz czy zachowano odpowiednie odległości od instalacji elektrycznej.

Instalacja wentylacyjna

Na końcu sprawdź instalację wentylacyjną w mieszkaniu. Wentylacja jest bardzo ważnym, a często nie testowanym elementem. Podczas odbioru technicznego istnieje możliwość sprawdzenia nawiewników wentylacji grawitacyjnej oraz kratek wywiewnych w przypadku wentylacji mechanicznej – wystarczy przystawić do kratek kawałek papieru bądź chusteczkę. Należy też upewnić się czy, np. otwarcie drzwi do mieszkania nie powoduje zamknięcia okien, szumów, powiewów oraz czy pion okapowy ma odpowiednią średnicę i czy została zamontowana klapa zwrotna.

Protokół odbioru

Do odbioru mieszkania warto się odpowiednio przygotować, by wszystko poszło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli wykryłeś jakiekolwiek usterki uniemożliwiające korzystanie z lokalu nie musisz zgadzać się na podpisanie protokołu odbioru. Gdy niedogodności nie są bardzo uciążliwe, możesz podpisać protokół z zastrzeżeniem, że deweloper zobowiązuje się usunąć wady w konkretnym terminie. Taką praktykę stosujemy w Grupie Murapol.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie sprawdzić stan instalacji w mieszkaniu, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Co prawda będą to dodatkowe koszty, ale dzięki temu zyskasz pewność, że doświadczony fachowiec zauważy niedociągnięcia, na które sam nie zwróciłbyś uwagi. Na zakończenie odbioru można poprosić o dokumentację zdjęciową z prac oraz jeden egzemplarz projektu.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close