Murapol Poradniki Jak urządzić nowoczesną kuchnię w mieszkaniu? Odpowiadamy!
PORADNIK

Jak urządzić nowoczesną kuchnię w mieszkaniu? Odpowiadamy!

Wykończenie wnętrz poradnik-jak-urzadzic-nowoczesna-kuchnie-w-mieszkaniu

Nowoczesna kuchnia to nie tylko modny i stylowy design – to także minimalizm, ergonomia i funkcjonalność. Zasady aranżacji tego pomieszczenia są proste – ma być estetycznie i praktycznie. Urządzając nowoczesną kuchnię można czerpać inspiracje z różnych stylów i trendów, dostosowując je do własnych gustów i potrzeb. W końcu spędzamy tam mnóstwo czasu ze swoją rodziną i znajomymi – warto tak zaaranżować kuchnię, by służyła wszystkim domownikom i cieszyła oko przez długie lata.

Kuchnia we współczesnym mieszkaniu często jest miejscem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne – spędzamy tu dużo czasu przygotowując posiłki, dzieci odrabiają przy kuchennym stole prace domowe, a rodzice pracują przy laptopach. Bez względu na to, czy kuchnia przeznaczona jest dla singla, pary, czy dużej rodziny, może, a nawet powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Co powinno się w niej znaleźć?

Ergonomia i funkcjonalność – dlaczego są tak ważne?

Nowoczesna kuchnia to nie tylko modne kolory na ścianach i stylowe meble – to przede wszystkim ergonomia i funkcjonalność. Funkcjonalność to bezkolizyjna lokalizacja oraz wygoda, a ergonomia oznacza zachowanie odpowiedniej kolejności w ustawieniu mebli. Dzięki temu wszystkie czynności będziemy wykonywać płynnie i komfortowo, łatwiejsze stanie się też korzystanie ze sprzętów kuchennych. W układzie mebli trzeba przewidzieć strefę gotowania, zmywania, blat roboczy oraz przestrzeń do przechowywania zapasów.

Poszczególne strefy użytkowe należy rozmieścić w taki sposób, aby ograniczyć chodzenie po pomieszczeniu, obracanie się i schylanie do minimum – wszystko powinno być „pod ręką”. We współczesnej kuchni nie ma miejsca na chaos i nieporządek – każdy przedmiot powinien być odpowiednio rozmieszczony, tak by ułatwić domownikom korzystanie z niego. To, co używamy często, musi znajdować się na wysokości wzroku i w zasięgu ręki. Rzeczy, z których korzystamy rzadziej, można umieścić wyżej, np. w szafkach przy suficie. We współczesnych kuchniach piekarnik znajduje się na wysokości oczu, blaty robocze są dostosowane do wzrostu domowników, a zmywarki i lodówki cicho pracują schowane pod stylową zabudową meblową.

Wyspa kuchenna –uzupełnienie nowoczesnej kuchni

Nowoczesna kuchnia to kuchnia otwarta. We współczesnych aranżacjach to pomieszczenie coraz częściej łączone jest z salonem. Taka propozycja sprzyja integracji oraz rozmowom między domownikami i zaproszonymi gośćmi. Rozwiązanie to pozwoli także na wspólne, bardzo modne w ostatnim czasie, gotowanie wraz z przyjaciółmi czy rodziną. Czego nie może zabraknąć w otwartej kuchni? Dużego stołu jadalnianego lub wyspy! Nowoczesna kuchnia z wyspą sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i mieszkaniach w bloku.

Wyspa musi być dopracowana w każdym calu – tu przygotowuje się posiłki i je spożywa, wystarczy podsunąć krzesła barowe. W blacie stołu roboczego możemy umieścić też, np. zlew, kuchenkę lub kosz na odpady. To także dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń, nie tylko w jej wnętrzu – nad wyspą można w ciekawy sposób rozwiesić półki lub uchwyty na piękne kieliszki do wina. Nowoczesna kuchnia z salonem z pewnością optycznie powiększy przestrzeń, jeśli zastosujemy w niej, np. taką samą posadzkę – granice aneksu kuchennego stają się wtedy bardziej płynne. Projektowanie kuchni połączonej z salonem to przede wszystkim zaplanowanie spójnej przestrzeni. Warto postawić na korespondujące ze sobą barwy i motywy.

Kuchnia nowoczesna – jakie materiały i kolory wybrać?

Jakie kolory zastosować w aranżacji nowoczesnej kuchni? Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ogranicza nas tylko wyobraźnia, ale jednak najbezpieczniejszymi i najczęściej stosowanymi barwami są w dalszym ciągu biel, szarość i czerń. Biała kuchnia nowoczesna cieszy się ogromną popularnością – ze względu na uniwersalność i neutralność można do niej dobrać dodatki lub sprzęty AGD w innych kolorach. Biel kojarzona jest z estetyką i sterylnością, należy jednak pamiętać, że każde, nawet najmniejsze zabrudzenie będzie w niej widoczne. Popularnym wyborem jest połączenie bieli z czernią – to klasa sama w sobie. Dodatkowo, biel optycznie powiększy wnętrze, a także sprawi, że będzie ono jaśniejsze.

By trochę ocieplić wnętrze i nadać mu przytulności, warto postawić na połączenie bieli czy czerni z drewnem. Nowoczesna drewniana kuchnia to prawdziwy hit, który króluje w wielu domach i mieszkaniach. Naturalny materiał ociepla pomieszczenie i wprowadza do niego sielską atmosferę. Drewno może pojawić się w formie parkietu lub paneli, a także jako szafki, półki czy nawet belki stropowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w kuchni drewnianych lameli.

W nowoczesnych kuchniach stosuje się także inne naturalne materiały – dużą popularnością cieszy się kamień. Może to być surowy, szary kamień, przypominający kwarcyt lub bardziej ciepła kolorystycznie wersja, np. odwzorowująca trawertyn. Bardzo popularny jest także marmur – klasyczne i eleganckie rozwiązanie, coraz częściej spotykane w nowoczesnych wnętrzach. We współczesnych aranżacjach kuchni stosuje się różne faktury i materiały wykończeniowe. W kuchni może się pojawić także beton, stal nierdzewna, szkło oraz cegła. Jeśli chcemy trochę podkręcić stylistykę kuchni to warto postawić na złote, srebrne lub miedziane elementy i dodatki. Mogą to być uchwyty szafek, ozdobne lampy czy nawet krzesła, które rozświetlą pomieszczenie i nadadzą mu unikatowego charakteru.

Bez względu na to, jaki styl wybierzemy, trzeba dobrze przemyśleć ustawienie i dobór mebli oraz sprzętu AGD, który ma za zadanie nie tylko ładnie wyglądać. Kuchnia powinna nam służyć lata, dlatego warto postawić na sprzęty najwyższej jakości. Aranżacja nowoczesnej kuchni to kosztowna inwestycja. Nim zaczniemy ją urządzać, sprecyzujmy wyraźnie swoje wymagania i oczekiwania, tak by efekt końcowy cieszył nas każdego dnia i ułatwiał codzienne czynności.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close