Murapol Poradniki Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?
PORADNIK

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Wykończenie wnętrz jak-urzadzic-wnetrze-w-stylu-industrialnym

Historia stylu industrialnego sięga lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to Stany Zjednoczone dotknęła recesja. Po upadku wielu firm produkcyjnych pozostały opuszczone hale i fabryki, które zaczęto adaptować do celów mieszkalnych. Próby zagospodarowania postindustrialnych przestrzeni spowodowały narodzenie się nowego, surowego stylu, pełnego pofabrycznych elementów. Czym charakteryzują się industrialne wnętrza? O czym należy pamiętać podczas urządzania mieszkania w tym stylu?

Styl industrialny – geneza

Choć industrialna stylistyka ma wielu fanów i zachwyca po dziś dzień, to jej początki do łatwych i przyjemnych nie należały. Kryzys gospodarczy, który dotknął Stany Zjednoczone w pierwszej połowie XX wieku, spowodował masowy spadek produkcji przemysłowej. Po upadku ogromnej liczby przedsiębiorstw w miastach pozostały puste budynki, magazyny i hale. Początkowo niezagospodarowane obiekty interesowały głównie artystów, którzy osiedlali się w nich półlegalnie. Nowojorskie dzielnice, takie jak Soho, Chelsea czy Brooklyn, pełne były opuszczonych budynków z dobrze doświetlonymi, przestronnymi i oryginalnymi lokalami, w których urządzano pracownie, studia i wystawy artystyczne. Można powiedzieć, że Nowy Jork to miejsce, w którym narodził się styl industrialny. Jednym z bardziej znanych artystów tamtego okresu był np. Andy Warhol, którego słynne nowojorskie atelier Silver Factory znajdowało się w dawnej wytwórni kapeluszy.

Postindustrialne lokale miały jeszcze inną zaletę – były tanie. Dlatego też z czasem stały się modne nie tylko wśród artystów. Amerykanie do tego stopnia pokochali ten styl, że zaczęli go przenosić także do własnych domów. Wysokie, przestronne i funkcjonalne wnętrza stały się symbolem nowoczesnego i luksusowego stylu życia, a dziś należą do najdroższych na rynku. W Polsce ten trend pojawił się w latach 90. ubiegłego wieku i podobnie jak w przypadku USA, zapoczątkowały go upadające fabryki, przemieniane w lokale mieszkalne.

Styl industrialny – czym się wyróżnia?

Czym cechuje się styl industrialny? Przede wszystkim dużą przestrzenią i otwartymi pomieszczeniami. Nie ma tu miejsca na ścianki działowe i dzielenie pokoi na mniejsze – chodzi o stworzenie jak największej, wspólnej przestrzeni, mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Taki efekt można uzyskać wydzielając strefy funkcjonalne, które optycznie powiększą wnętrze i dadzą poczucie nieskrępowanej swobody. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są także wysokie sufity i duże okna, które są głównym źródłem światła.

Wnętrza w stylu industrialnym lubią stonowaną kolorystykę, bazującą na szarościach, bielach i czerni. Barwy te świetnie komponują się z surowymi i naturalnymi materiałami, typowymi dla pofabrycznych budynków, jak beton i cegła. Nie sposób nie wspomnieć także o typowo industrialnych elementach, jak rury, metalowe szyny czy przewody elektryczne. W tym stylu niezwykle ważną rolę odgrywa również drewno, które pojawia się we wnętrzach nie tylko w formie mebli, ale też na podłodze – naturalne parkiety są strzałem w dziesiątkę.

Choć styl industrialny to minimalizm i prostota, to podczas aranżacji mieszkania w tym stylu nie można zapomnieć o dodatkach i stylowych meblach. Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie, warto zwracać uwagę na to z czego są wykonane. Mile widziane materiały to: metal, szkło, stal, beton i stare drewno. Meble z duszą, a takie powinny królować w industrialnym lokum, bez problemu można znaleźć na internetowych aukcjach czy pchlim targu. A co z dodatkami? Styl ten nie lubi zbyt dużej ilości dodatków. Industrialnym „must have” jest z pewnością stylowe i surowe oświetlenie, jak np. lampa z drucianym czy metalowym kloszem, a także gołe żarówki zawieszone na widocznych kablach. Warto również sięgnąć po dekoracje z recyklingu, np. stare zegary, dekoracyjne słoiki czy tekstylia.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Industrialne wnętrza kryją w sobie wielki potencjał i mają niesamowity klimat. Aranżując poszczególne pokoje lub strefy można zdecydować się na pełną wersję i jednolitość na całym metrażu albo urządzenie pomieszczeń w odrębnych stylach.

Salon to miejsce, w którym bez problemu można wprowadzić industrialne elementy. Bardzo modna i pożądana we wnętrzach w tym stylu jest sofa pokryta ciemnobrązową skórą, która będzie sercem całego pomieszczenia. Klimat nada wnętrzu też szary fotel industrialny oraz stolik kawowy na metalowych kółkach. Salon industrialny, choć sam w sobie jest surowy, to powinien być choć trochę przytulny i ocieplony np. drewnianą podłogą. Kącik wypoczynkowy warto też zaaranżować z wykorzystaniem miękkich poduszek i koców z naturalnych materiałów. W salonie świetnie będzie się prezentować duża ceglana lub wyłożona betonem architektonicznym ściana, na której można powiesić telewizor. To klucz do estetycznego sukcesu, który przyciągnie uwagę każdego.

Kuchnia industrialna też może być zjawiskowa. Kuchenne meble w stylu industrialnym cechuje prostota i funkcjonalność. Warto postawić na duże, matowe płytki, granitowe blaty i metalowe uchwyty do szafek. Minimalizm nie oznacza oczywiście, że to pomieszczenie nie może być przytulne. W kuchniach i jadalniach świetnie sprawdzi się duży stół industrialny, wykonany z naturalnego drewna na metalowej podstawie – taki element znacznie ociepli surową aranżację. Podstawą w kuchni industrialnej są przemysłowe, metalowe lampy, można też postawić na retro kinkiet industrialny z chromowanym wykończeniem.

Łazienka w wydaniu industrialnym może być naprawdę oszałamiająca. W tym pomieszczeniu na ścianach i podłodze koniecznie powinien się znaleźć beton architektoniczny, ciekawie będą też wyglądać marmurowe płytki skomponowane z drewnianymi panelami. Co jest jeszcze nieodłącznym elementem industrialnej łazienki? Z pewnością czarna armatura i nowoczesna kabina prysznicowa bez brodzika z ciemnymi, metalowymi ramami. W industrialnym trendzie im mniej, tym lepiej – do ozdobienia pomieszczenia wystarczy wybrać obszerne lustro nad umywalkę, a całość subtelnie doświetlić np. lampą z nieosłoniętą żarówką.

Styl industrialny – dla kogo?

Styl industrialny z pewnością nie traci na popularności i ma ponadczasowy wymiar. To rozwiązanie dla osób, które dobrze się czują w minimalistycznych, oryginalnych i bezpretensjonalnych wnętrzach. Fani betonu, naturalnej cegły, metalu i drewna nagryzionego zębem czasu będą zachwyceni industrialnymi aranżacjami. Warto dodać, że takie wnętrza nie muszą znajdować się w odrestaurowanym, pofabrycznym budynku – styl industrialny można zastosować również w mniejszym mieszkaniu w nowym bloku.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close