Dodatkowa powierzchnia zewnętrzna to jeden z ważnych czynników decydujących o zakupie mieszkania. Nawet niewielki ogródek może być naszą zieloną oazą, miejscem odpoczynku lub organizacji wspólnych posiłków czy spotkań z przyjaciółmi. Aby spełniać te funkcje, musi zostać jednak odpowiednio zaaranżowany. Podpowiadamy, co zrobić, aby było to miejsce, które będzie nas zachwycać każdego dnia!
Ogródek przy mieszkaniu na parterze często pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia. Szczególnie doceniamy to w ciepłych miesiącach, kiedy temperatura pozwala nam bezpośrednio z salonu czy kuchni wyjść do ogrodu, bez zbędnych przygotowań. W zależności od preferencji domowników może on spełniać różne funkcje. Dla rodziców z dzieckiem ważne będzie np. posiadanie zadbanego trawnika z miejscem, gdzie będzie można bezpiecznie rozłożyć koc, czy z przestrzenią wydzieloną do zabawy – np. piaskownicą. Z kolei osoby mieszkające w pojedynkę docenią zaaranżowanie w tym miejscu swoistej strefy relaksu czy miejsca do spotkań z przyjaciółmi. Na samym początku ważne jest więc określenie swoich potrzeb i preferencji. My przyjrzymy się najbardziej uniwersalnemu rozwiązaniu!
Jak osłonić się od sąsiadów?
Dla wielu osób najważniejsze w posiadaniu ogródka przy mieszkaniu na parterze jest poczucie intymności dawanej właścicielom. W zależności od miejsca, w którym się znajduje, warto się osłonić od sąsiadów, parkingu czy osób chodzących w pobliżu. Mogą posłużyć do tego odpowiednio dobrane rośliny np. krzewy czy tuje. Jeżeli na granicach naszej posesji znajduje się np. siatka ogrodzeniowa, możemy wykorzystać również rośliny pnące, które szczelnie otoczą płot i stworzą zielone ściany. Z uwagi na niewielką przestrzeń przy blokach nie warto sadzić rozrastających się krzewów czy drzew owocowych. Lepiej postawić np. na odmiany karłowate.
Urządzanie ogródkowej strefy komfortu
Odpowiednia aranżacja ogródka przy mieszkaniu pozwoli nam wydzielić strefę, której będziemy używać najczęściej. Możemy zaprojektować w niej miejsce do grillowania i stół z kilkoma krzesłami, jeżeli lubimy popołudniowe spotkania ze znajomymi lub rozkładane leżaki, jeśli ogród służyć nam będzie przede wszystkim do odpoczynku. Przy zakupie mebli warto pamiętać, aby były one przystosowane do warunków zewnętrznych.
Mały ogródek: na jakie ozdoby i dodatki postawić?
W niewielkich, ale dobrze zaplanowanych ogródkach powinno znaleźć się również miejsce na rośliny ozdobne. Aby nasz ogród wyglądał efektownie, warto trzymać się kilku zasad:
- wybierajmy rośliny zimozielone – nasz ogród będzie dobrze wyglądał również zimą,
- stosujmy rośliny o długim okresie kwitnienia,
- jasne kolory roślin dodatkowo optycznie powiększą ogród,
- wyższe rośliny sadźmy z tyłu, mniejsze z przodu – ogród będzie wyglądał na większy,
- unikajmy gatunków ekspansywnych – zagłuszą inne rośliny,
- więcej nie znaczy lepiej – w małym ogrodzie warto skupić się na kilku gatunkach, aby pozostał uporządkowany.
Pomysłem świetnie sprawdzającym się w nawet najmniejszych ogródkach są strefy z ziołami. Rozmaryn, tymianek, mięta czy szałwia świetnie przyjmą się nawet w niewielkich skrzynkach. Ich wygląd jest efektowny, a dodatkowo mogą posłużyć nam jako dodatek w kuchni.
Jak w każdym wnętrzu, również w ogrodzie niezwykle istotną rolę odgrywają dodatki. Lampiony, lampy solarne, girlandy czy ozdobne doniczki dodadzą przestrzeni uroku, a także sprawią, że również wieczorem przyjemnie będzie spędzić czas na zewnątrz.
Mieszkania z ogródkiem to niewątpliwie bardzo atrakcyjna pozycja. Dodatkowa przestrzeń jest niejako kolejnym, dodatkowym pomieszczeniem w naszym lokalu. Warto pamiętać, że aranżacja ogródka to również zadanie, które możemy zlecić specjaliście. Dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia projektantów będziemy mieć pewność, że nasza zielona oaza będzie stylowa i funkcjonalna.