Murapol Poradniki Ogródek na balkonie — jak zacząć? Podpowiadamy
PORADNIK

Ogródek na balkonie — jak zacząć? Podpowiadamy

Inne ogrodek-na-balkonie-jak-zaczac-podpowiadamy

Nie trzeba posiadać domu z dużym ogrodem i działką, by cieszyć się bliskością natury i móc uprawiać własne warzywa czy zioła. Przy odrobinie chęci i kreatywności nawet niewielki balkon w bloku można zmienić w zieloną i efektowną oazę pełną rozmaitych roślin. W naszym artykule poradnikowym podpowiadamy, jak urządzić przydomowy ogródek na balkonie oraz jakie warzywa, kwiaty czy zioła wybrać i co zrobić, by cieszyć się nową przestrzenią i pięknymi plonami.

Wielu mieszkańców miast marzy o hodowli własnych warzyw i owoców, jednak z uwagi na brak działki porzuca te myśli. Czy słusznie? Oczywiście, że nie — alternatywą może być odpowiednio zaaranżowany miejski ogródek na balkonie, który pozwoli cieszyć się naturalnym otoczeniem, zapachem kwiatów i ziół, a także zapewnia prywatność i przyjemny chłód w upalne dni.

Ogród na balkonie - jak zacząć?

Urządzając mini ogródek na balkonie, trzeba przede wszystkim dokładnie rozplanować dostępną, często niewielką przestrzeń. Z racji małej powierzchni warto przemyśleć zastosowanie nietuzinkowych rozwiązań, którą pozwolą maksymalnie wykorzystać każdy metr balkonu, poręczy, a nawet i ściany. Donice i skrzynie na podłodze to nie wszystko. Warto postawić na ogród wertykalny (pionowy) — to doskonały sposób na wyhodowanie różnego rodzaju roślin, bez zajęcia całej przestrzeni. Do stworzenia wertykalnego ogródka można użyć wielu materiałów i przedmiotów, np. metalowych, pojedynczych uchwytów na doniczki, drewnianej kraty, a nawet palety. Taka konstrukcja nadaje się do uprawy ziół, kwiatów, pnączy, a nawet i niektórych owoców oraz warzyw i co najważniejsze, zostawi sporo wolnego miejsca na balkonie. Gdy rośliny podrosną, nadadzą przestrzeni kameralnego i naturalnego charakteru.

Ogródek na balkonie dla początkujących — idealne warunki dla roślin

Zmierzenie balkonu i zakup odpowiednich narzędzi, żyznej ziemi, ceramicznych donic czy drewnianych skrzyń to nie wszystko. Konieczne będzie określenie, w jakim kierunku skierowany jest balkon i jakie rośliny będą na nim najlepiej rosły. Choć teoretycznie ich uprawa jest możliwa wszędzie tam, gdzie dociera słońce, to warto wiedzieć, że niektóre gatunki mogą, np. ulec poparzeniu przez zbyt intensywne promienie lub po prostu wolą zacienione miejsca.      

Pomidor kocha palące słońce, za to np. sałata, brokuł lub niektóre zioła wolą bardziej rozproszone promienie. Co do zasady, dla większości gatunków roślin najlepszy będzie balkon zachodni i wschodni, a w niektórych przypadkach także południowy. Gorzej, jeśli do mieszkania przynależy balkon północny — czasem, mimo szczerych chęci, nie uda się na nim wyhodować niektórych owoców czy warzyw. W takim przypadku warto postawić na rośliny, które nie potrzebują dużej ilości światła — zioła, kwiaty czy np. pięknie pnący bluszcz. Należy też pamiętać, że przeciwwskazaniem do uprawy roślin jadalnych na balkonie jest bliskość ruchliwych ulic, ze względu dużą ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Ogródek warzywny i owocowy na balkonie

Jakie warzywa najlepiej posadzić na balkonie? Wbrew pozorom wybór jest naprawdę spory, choć z oczywistych powodów trzeba zrezygnować z warzyw, które potrzebują głębszych warstw ziemi i osiągają duże rozmiary, jak np.:

  • dynia,
  • marchewka
  • kapusta.

Oprócz takich przypadków można cieszyć się uprawą innych, przepysznych i zdrowych przysmaków. Mini ogródek na balkonie będzie idealny do hodowli wszelkiego rodzaju:

  • sałat,
  • rukoli,
  • jarmużu,
  • szpinaku,
  • rzodkiewki,
  • cebuli,
  • szczypiorku.

W większych donicach z powodzeniem można uprawiać pomidory (szczególnie koktajlowe), paprykę, ogórki, a nawet fasolę czy groszek cukrowy. Z kolei owoce najczęściej wybieranie na balkon to truskawki i poziomki.

Ogródek ziołowy na balkonie

Zioła w balkonowym ogródku to prawdziwy rarytas. Ich intensywne zapachy, kolory i kształty nie tylko cieszą zmysły — zioła mają też nieocenione wartości odżywcze i prozdrowotne, a ich niezwykły aromat poprawi smak niejednej potrawy. Dodatkowo, zioła nie zajmują dużo miejsca, można je powiesić w skrzynkach na barierce balkonu, postawić na parapecie czy rozplanować w formie wertykalnej. Jakie zioła wybrać?

Lista jest dość długa i każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie:      

  • bazylia,
  • tymianek,
  • aromatyczne oregano,
  • rozmaryn,
  • kolendra,
  • majeranek.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się też trawa cytrynowa i smakowe odmiany mięty — można hodować miętę pieprzową, cytrynową, pomarańczową, truskawkową itd. Jak widać, możliwości jest mnóstwo!

Jak dbać o ogródek na balkonie?

Rośliny wymagają wiele uwagi i pielęgnacji. Wysiew nasion czy kupno gotowych rozsad to nie wszystko. Warto zadbać o to, by rosły w żyznej, zaopatrzonej w składniki odżywcze ziemi. Odpowiednie podłoże do uprawy warzyw czy ziół można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym i w marketach. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu — najlepiej w godzinach wieczornych lub porannych, nigdy w południe, podczas upałów. Równie ważne jest usuwanie chwastów, szkodników i nawożenie. Na rynku dostępnych jest wiele bio preparatów. Można też pokusić się o samodzielne wykonanie naturalnego nawozu. Dzięki tym zabiegom ogródek na balkonie będzie zachwycał różnorodnością i urokiem, a Ty będziesz mógł się cieszyć smacznymi, zdrowymi i przede wszystkim wolnymi od pestycydów plonami, które będą nagrodą za pracę i poświęcenie.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close