Murapol Poradniki Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?
PORADNIK

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

Ekologia panele-fotowoltaiczne-w-jaki-sposob-pomagaja-oszczedzac-energie

Ekologiczna świadomość społeczeństwa cały czas rośnie, a zrównoważonym życiem i odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów Ziemi interesują się już nie tylko naukowcy, ale też mieszkańcy miast i wsi, inwestorzy oraz przedsiębiorcy, w tym firmy deweloperskie. By zminimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko, we współczesnym budownictwie stawia się na zielone i innowacyjne technologie. Jedną z nich jest bez wątpienia fotowoltaika, która jest coraz częściej stosowana w wielorodzinnych inwestycjach deweloperskich.

Panele fotowoltaiczne – ekologia i energooszczędność

Ekobudownictwo to obecnie gorący temat w branży deweloperskiej. Zgodnie z coraz to nowszymi przepisami i regulacjami, firmy powinny dbać o środowisko naturalne na etapie planowania i budowy inwestycji, równocześnie skupiając się na komforcie i bezpieczeństwie jej mieszkańców. Rosnące koszty życia sprawiają, że ogromną uwagę poświęca się energooszczędności budynków. Popularne rozwiązania stosowane w celu oszczędzania zasobów naturalnych, w tym wody i energii elektrycznej, to m.in. montaż systemów pozwalających na korzystanie z inteligentnej automatyki mieszkaniowej, odpowiednie usytuowanie budynków względem stron świata, duże okna umożliwiające wpadanie większej ilości światła do lokalu, czujniki ruchu, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, energooszczędne oświetlenie LED czy wykorzystywanie deszczówki do podlewania roślinności na terenie osiedla. Na dachach inwestycji coraz częściej pojawiają się też panele fotowoltaiczne.

Instalacje fotowoltaiczne – trend przyszłości

Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii to już w obecnej sytuacji ekologicznej bardziej konieczność niż moda. Fotowoltaika to zysk nie tylko dla planety, ale też jej mieszkańców. Panele fotowoltaiczne to ekologiczny sposób na pozyskanie energii ze Słońca, a równocześnie świetna metoda na obniżenie rachunków za prąd. W przypadku wielorodzinnych inwestycji deweloperskich, zgromadzona energia jest najczęściej wykorzystywana w częściach wspólnych budynków, np. do ogrzewania obiektów, pracy wind, klimatyzacji, bram lub oświetlenia korytarzy czy klatek. Panele fotowoltaiczne to jedno z ekologicznych rozwiązań stosowanych w nowych projektach Grupy Murapol.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Działanie paneli można wytłumaczyć w prosty sposób: światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne – to z nich zbudowane są panele. Następnie dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, czyli przekształcenia promieni w prąd stały. Przesłany do falownika zamieniany jest na prąd zmienny, który płynie do gniazdek i służy do zasilania sprzętów. Jeśli ilość wyprodukowanej energii jest mała, to prąd pobierany jest z sieci, a w przypadku jej nadwyżki można ją przechować w magazynie energii lub przesłać automatycznie do publicznej sieci elektrycznej.

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że można ją zamontować właściwie wszędzie, gdzie będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Najczęściej panele montuje się na dachach budynków, na dużej, nieosłoniętej powierzchni – powinny być one usytuowane we właściwym kierunku i pod kątem padania promieni, co gwarantuje osiągnięcie najlepszych efektów i zwrot z inwestycji.

Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest też zastosowanie fotowoltaiki w formie paneli na elewacjach. Ta nowoczesna technologia, zwana BIPV (od Building Integrated Photovoltaics), pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię do instalacji paneli, wpływa także na zwiększenie estetyki budynku i wykorzystanie miejskiej przestrzeni.

Czasami zdarza się też, że nie ma możliwości ulokowania fotowoltaiki na dachu – warto wtedy wykorzystać dostępną działkę, na której stoi blok lub dom, pod warunkiem, że instalacja będzie osadzona na odpowiedniej konstrukcji wsporczej i że w przyszłości inny, wysoki budynek nie przysłoni jej dostępu do promieni. Obecnie można nawet spotkać panele fotowoltaiczne na balkonie.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Producenci paneli podają nominalną moc modułu fotowoltaicznego w postaci mocy zmierzonej STC (standardowe warunki testowe). Sprawdza się ją przy nasłonecznieniu 1000W na m2 i temperaturze 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach do osiągnięcia mocy na poziomie 1 kWp (kilowatopik) można wykorzystać 1 m2 modułu. Ile prądu produkuje 1 panel fotowoltaiczny? Ogólnie przyjęte normy mówią, że panel skierowany w kierunku południowym, o mocy 1 kWp, może wyprodukować w Polsce około 1000 kWh rocznie. Oczywiście na ilość energii uzyskanej ze słońca może wpływać kilka czynników: pogoda, kąt nachylenia modułów, ich lokalizacja, kierunek czy wielkość.

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to najczęściej montuje się instalacje o mocy od 3 do 6 kWp, zaś w przypadku większych budynków 10 kWp. Zgodnie z powyższymi danymi, można przyjąć, że wytworzą one w rok:

  • 2kWp – 1800-2200 kWh,
  • 4kWp – 3600-4400 kWh,
  • 6kWp – 5400-6600 kWh i tak dalej. To na postawie tych założeń dobiera się moc zainstalowaną paneli i instalacji.

Podsumowując, fotowoltaika to korzyści nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Coraz więcej osób dostrzega jej zalety, dlatego to rozwiązanie to już właściwie niezbędny element w nowoczesnych inwestycjach deweloperskich, szczególnie w kontekście ogólnoświatowych działań na rzecz zmiany klimatu.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close