Podłączenie licznika prądu to jedna z pierwszych kwestii, którą powinniśmy wykonać po odebraniu kluczy do naszego mieszkania. Warto szybko uporać się z tym tematem, aby w wygodny sposób móc rozpocząć remont lokalu. Jak długo czeka się na podłączenie licznika? Jak wygląda taki proces? Sprawdzamy!
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie mieszkania bez prądu. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, o którą powinniśmy zadbać w nowym mieszkaniu, jest podłączenie licznika energii elektrycznej. W większości przypadków przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym konieczna jest instalacja nowego urządzenia. Wynika to z faktu, iż deweloper podczas budowy korzysta ze specjalnych przyłączy i tzw. taryfy budowlanej. Podłączenie urządzenia pomiarowego w mieszkaniu leży więc po stronie właścicieli lokali. To konieczne, abyśmy mogli sprawnie rozpocząć proces wykończenia lokalu w stanie deweloperskim. Umowę z dowolnie wybranym dostawcą zawiera się na podstawie dokumentów, które deweloper przekazuje mieszkańcom podczas oddania kluczy do mieszkania.
Jakich formalności należy dopełnić?
Aby móc korzystać z energii elektrycznej, potrzebna jest zawarta umowa z wybranym dostawcą. Najczęściej wymagają oni potwierdzenia odbioru mieszkania od dewelopera, a w niektórych przypadkach protokołu zdawczo-odbiorczego. Konieczne będzie też wypełnienie odpowiedniego wniosku o przyłączenie do sieci. Co ciekawe, proces podpisania umowy u większości dostawców możemy przeprowadzić całkowicie online. To wygodne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu.
Jak długo trzeba czekać na podłączenie licznika?
Mając już w ręku klucze do wymarzonego mieszkania, zazwyczaj chcemy zacząć działać natychmiast. Nasuwa się więc pytanie: jak długo się czeka na podłączenie licznika prądu? Maksymalny czas oczekiwania na wizytę montera, po podpisaniu umowy, to 14 dni. W praktyce jednak często trwa to krócej, ok. 4-5 dni. Co ważne, montaż i podłączenie urządzenia są darmowe.