Murapol Poradniki Pokój przechodni – czym jest i jak go zaaranżować?
PORADNIK

Pokój przechodni – czym jest i jak go zaaranżować?

Wykończenie wnętrz Pokoj-przechodni-czym-jest-i-jak-go-zaaranzowac-v2

Pokój przechodni, choć wykorzystywany w budownictwie coraz rzadziej, w dalszym ciągu występuje i stanowi spore wyzwanie aranżacyjne. Jak zagospodarować tzw. pokój przejściowy – na salon, przestrzeń dla gości, a może miejsce wypoczynkowe?

Pokój przechodni – czym jest?

Definicja pokoju przechodniego nie jest tak oczywista i nie każdy miał do czynienia z tego typu przestrzenią mieszkalną, projektowaną częściej w XX-wiecznych budynkach, a zwłaszcza kamienicach.

Pokój przechodni to miejsce, przez które trzeba lub można przejść, aby dostać się do innej części mieszkania czy domu. Nie jest to jednak standardowy, mniejszy lub większy pokój, ani także typowy korytarz. Zasadniczo pokój przechodni jest czymś pomiędzy pokojem a korytarzem.

Tak jak już wspomnieliśmy, pokoje przechodnie najczęściej można spotkać w starych, przedwojennych kamienicach oraz w blokach z wielkiej płyty. Dawniej budowano mieszkania na planie kwadratu bądź prostokąta, natomiast pokoje przechodnie umożliwiały płynne i dowolne przemieszczanie się po nich.

Często w kamienicach są także pokoje przejściowe powstałe na skutek remontów i podziału dużych pomieszczenia na mniejsze tak, aby każdy z domowników mógł mieć swój kąt. W nowym budownictwie raczej rezygnuje się z pokoi przechodnich, choć gdzieniegdzie wciąż można je napotkać. 

Pierwszym co może przyjść na myśl, słysząc „pokój przechodni” może być brak lub ograniczenie prywatności. Dla przykładu, studenci zdecydowanie unikają tego typu mieszkań, którzy wynajmując lokal w kilka osób, mają na uwadze, aby każdy z nich miał własny pokój, najlepiej zamykany na klucz. Pokoje przechodnie mogą być także uważane za stratę miejsca i niewykorzystany potencjał pod względem metrażu. W przypadku par czy rodzin z dziećmi tego rodzaju pokoje mogą stanowić stanowi zaś nawet duży atut – o ile zostaną odpowiednio zaaranżowane.

Pokój przechodni aranżacja – jak wykorzystać taką przestrzeń?

Wszystko zależy od tego, ile metrów kwadratowych pokoju przechodniego jest do dyspozycji oraz od zapotrzebowania. Gdy powierzchnia jest raczej mała, można wykorzystać ją jako dodatkowe miejsce do przechowywania, montując regały, komody, mniejsze szafki czy szafy w zabudowie.

Tego rodzaju pomieszczenie można optycznie powiększyć, wieszając lustro, które będzie praktycznym i stylowym dodatkiem. Jeśli pokój przechodni przylega do sypialni, może on pełnić funkcję na przykład garderoby. Przylegając zaś do łazienki, może to być miejsce do przechowywania zapasów higienicznych, pościeli, ręczników, czy innych tekstyliów.

Jeśli pokój przechodni jest natomiast umiejscowiony tuż obok kuchni, można go zaaranżować na małą spiżarnię. A gdy pokój jest zdecydowanie większy, tak jak to bywa zwykle w kamienicach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować w nim domowe biuro, które byłoby miejscem do pracy, przyjmowania współpracowników czy odrabiania zadań domowych. Pokój przechodni to także dobre miejsce na biblioteczkę!

Gdy  pokój przechodni jest naprawdę przestronny, spokojnie można urządzić w nim salon, kuchnię czy jadalnię, która nie byłaby oddzielona od reszty pomieszczeń, a mogłaby zyskać swój indywidualny charakter i stać się centrum domu.

Jeżeli pokój przechodni nie leży w naszym guście, istnieje świetnie rozwiązanie w postaci drzwi przesuwnych z metalu, drewna czy szkła, zaciemniających czy też z półprzezroczystymi przeszkleniami.

Możliwości zaaranżowania pokoju przechodniego jest wiele. Wszystko zależy od metrażu i tego, z jaką przestrzenią sąsiaduje taka powierzchnia, układu ścian nośnych, działowych, a także okien i drzwi, rozmieszczenia pokoi czy zapotrzebowania domowników. Każda przestrzeń może być praktycznie i stylowo wykorzystana.  Nie zapominajmy o odpowiednio dobranych meblach i dodatkach, które uatrakcyjnią taką przestrzeń.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close