Murapol Poradniki Prysznic czy wanna? Szukamy oszczędnych rozwiązań
PORADNIK

Prysznic czy wanna? Szukamy oszczędnych rozwiązań

Wykończenie wnętrz prysznic-czy-wanna-szukamy-oszczednych-rozwiazan

Dyskusja nad przewagą wanny nad kabiną prysznicową trwa od dawna. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. W tym artykule nie rozwiążemy raz na zawsze powyższego sporu, ale postaramy się przedstawić argumenty obu stron. A może uda się znaleźć kompromis? 

Zastanawiając się nad wyposażeniem łazienki w wannę lub prysznic, musimy rozważyć kilka właściwości tych rozwiązań: 

  • czas spędzany w łazience,
  • zużycie wody,
  • utrzymanie czystości,
  • ustawność,
  • komfort kąpieli.

Dlaczego warto wybrać prysznic?

Kabina prysznicowa wygrywa w kilku kategoriach. Przede wszystkim, jeśli chodzi o czas i oszczędność wody. Najpowszechniejsze dane mówią o potrzebie zużycia ok. 15 litrów wody podczas minuty prysznica, natomiast kąpiel w wannie to ok. 150 wykorzystanych litrów. Zatem szybki natrysk to oszczędność wody, ale gdy będzie trwał on dłużej niż 10 minut, zrównamy się z ilością potrzebną do napełnienia wanny. Jednak gdy goni nas czas szybka kąpiel jest zdecydowanie łatwiejsza pod prysznicem. A co z komfortem? Czy łazienki z wanną wolnostojącą i hydromasażem nie są bardziej kuszące? Aktualnie wybór kabin prysznicowych, na które możemy się zdecydować, jest tak szeroki, że możemy zakupić kabinę wyposażoną w dysze masujące, opcję sauny, odtwarzacz muzyki, czy relaksujące kolory oświetlenia. Zwolennicy pryszniców wskazują, że to zdecydowanie lepsze rozwiązanie do małych łazienek. Na rynku możemy znaleźć zarówno kabiny narożne, jak i półokrągłe, montowane np. na środkową cześć ściany. Popularnością cieszą się również wygodne kabiny bez brodzikowe. To niezastąpione rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych.

W jakich sytuacjach sprawdzi się wanna?

Sprawdźmy, dlaczego tak dużą popularnością cieszą się łazienki z wanną. Inspiracje do projektów możemy czerpać z wielu stron internetowych. Okazuje się, że można znaleźć wanny również do małych łazienek – asymetryczne, owalne, prostokątne czy narożne. Z łatwością znajdziemy również model do wyposażania, na pozór trudnego dla architektów pomieszczenia, jakim jest łazienka z wanną pod oknem. Największą zaletą wanny jest możliwość długiej, relaksującej kąpieli z ulubioną muzyką i winem, czy urządzenia domowego spa. W kwestiach utrzymania porządku i czystości nie ma zdecydowanego faworyta. Zasada jest jedna – im model (wanny lub kabiny) prostszy, tym łatwiejsze jest jego sprzątanie. Bez zbędnych zakamarków czy paneli. Zarówno czysta łazienka z wanną, jak i kabiną prysznicową jest wizytówką naszego mieszkania.

Kiedy postawić na model 2w1?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w łazience zarówno wanny, jak i prysznica. Jednak metraż rzadko kiedy na to pozwala. Czy zwolenników obu stron może pogodzić rozwiązanie uniwersalne? Jednym z podstawowych jest montaż parawanu na obudowie wanny. Dzięki niemu połączymy jej cechy z walorami prysznica. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze dla osób starszych czy mających kłopot z poruszaniem się.  Innym wyjściem może być kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem. Pozwoli ona na kąpiel dla mniejszych dzieci, jednak nie zapewni w pełni funkcjonalności wanny. Kwestia wyboru pomiędzy kabiną prysznicową a wanną zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji, ale też od sytuacji rodzinnej czy choćby wielkości łazienki. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close