Murapol Poradniki Rozkład mieszkania – w jaki sposób prawidłowo urządzić pomieszczenia?
PORADNIK

Rozkład mieszkania – w jaki sposób prawidłowo urządzić pomieszczenia?

Wykończenie wnętrz rozklad-mieszkania-w-jaki-sposob-prawidlowo-urzadzic-pomieszczenia

Funkcjonalny rozkład mieszkania to podstawa jego późniejszego wygodnego użytkowania. 

Układ i urządzenie pomieszczeń są bardzo istotne, czasami nawet ważniejsze niż metraż. Dlaczego? Małe, ale odpowiednio rozplanowane mieszkanie może być bardziej wygodne niż duże, ze źle zorganizowaną przestrzenią. Oczywiście każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby, dlatego nie ma idealnej recepty na urządzenie mieszkania doskonałego. Istnieją jednak pewne zasady, o których warto pamiętać i wziąć pod uwagę podczas aranżowania naszej przestrzeni.

Układ funkcjonalny mieszkania to przestrzenny plan rozlokowania najważniejszych elementów architektury i wyposażenia przedstawiający rzeczywiste relacje i proporcje wszystkich komponentów w lokalu. Planowanie takiego układu jest często nierozerwalnie połączone z aranżacją wnętrza. Układ wnętrza ma zasadnicze znaczenie dla tego, jak funkcjonują jego mieszkańcy, jaki mają styl życia i wymagania. Co jest najważniejsze w dobrym rozkładzie nowego lokum?

Rozkład mieszkania – logiczny układ pomieszczeń

Jest to bardzo istotna kwestia, jednak często niezależna od nas, ponieważ kupując mieszkanie, nabywamy je w narzuconym już stanie. Chcąc zmienić rozkład pokoi musimy liczyć się z tym, że poprowadzone są przyłącza, których wymiana jest nie tylko kosztowna, ale też w wielu przypadkach problematyczna. Możemy przenieść np. kuchnię do salonu, by zyskać kolejny pokój i spożytkować go na nasze potrzeby, pamiętajmy jednak o konieczności nowych przyłączy i o logice użyteczności mieszkania. Kolejną opcją, o ile mamy taką możliwość, jest też wyburzenie lub przestawienie ścianki działowej, co pomoże nam w wytyczeniu nowej przestrzeni.

Układ funkcjonalny mieszkania – podział na strefy

Współcześnie podczas projektowania mieszkań stawia się na podział przestrzeni na strefy, głównie na prywatną i ogólnodostępną. Pomieszczenia ogólnodostępne to części wspólne, takie jak salon, kuchnia, przedpokój czy łazienka. Strefa prywatna składa się z sypialni, ewentualnie łazienki towarzyszącej lub garderoby. Wydzielenie takich stref to bardzo dobre rozwiązanie – daje poczucie prywatności, spokoju i określa pewne granice pomiędzy poszczególnymi pokojami. Co w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami naprawdę małego mieszkania i jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji, np. salon jest też gabinetem lub jadalnią? Warto wtedy za pomocą mebli, takich jak biurko, kanapa czy stół oddzielić je od siebie, wyraźnie wyznaczając kącik dzienno-sypialny, mini gabinet itd. Takie rozwiązanie stosuje się też podczas urządzania kawalerek. Podział na strefy jest bardzo pomocny w uporządkowaniu i logicznym rozkładzie rzeczy (sprzętów, ubrań i akcesoriów domowych).

Rozkład mieszkania – miejsce spotkań domowników

Każde mieszkanie powinno posiadać miejsce, w którym mogą zebrać się wszyscy domownicy, by wspólnie spędzać czas. Jak? Jak tylko lubimy. Jeśli Twoje życie kręci się wokół gotowania, Twoi bliscy uwielbiają patrzeć na sam proces przyrządzania posiłków, to może warto wybrać lokal z dużą kuchnią lub postawić na jej połączenie z salonem? Gotowanie w ostatnich latach znowu stało się modne – coraz częściej robi się to całą rodziną, a nawet z przyjaciółmi. Goście nie przychodzą już „na gotowe”, a aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu jedzenia. A może kochacie wspólne oglądanie filmów czy granie w planszówki? W takim razie doskonałym miejscem do tego będzie salon z dużą, wygodną kanapą, fotelami i stołem, na którym rozłożycie potrzebne przedmioty. Jedno jest pewne – przestrzeń wspólna jest równie ważna, jak ta prywatna.

Funkcjonalny rozkład mieszkania – łatwy dostęp do niezbędnych sprzętów, szaf i szuflad

Wydawać by się mogło, że to oczywiste, jednak w przypadku mieszkań o małym metrażu często trudno jest znaleźć miejsce na wszystkie rzeczy, które posiadamy. Przede wszystkim powinniśmy stawiać na pojemne szafy i mieć do nich bezpośredni dostęp. Drzwi szaf, szafek czy szuflady nie mogą być zastawione innymi sprzętami i otwierać się tylko do połowy. Powinniśmy mieć możliwość wyjęcia np. odzieży z ich najgłębszych części. Zwróćmy też uwagę na to czy nie obijają innych mebli. Sprzęty codziennego użytku, takie jak odkurzacz, żelazko czy deska do prasowania również powinny znajdować się w miejscu, z którego szybko i sprawnie będziemy mogli je wyciągnąć. Jeśli rzeczy nie mają swojego stałego miejsca to niestety w naszym mieszkaniu dość szybko tworzy się bałagan. Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów jest kluczową kwestią w dobrze funkcjonującym domu.

Rozkład mieszkania – dobra komunikacja

Bardzo ważna jest komunikacja pomieszczeń, która powinna być jak najprostsza. To nie tylko odpowiedni rozkład i szerokość poszczególnych pokoi, ale też takie ustawienie mebli i sprzętów, by nie „zagracać” i nie zawężać głównych ciągów komunikacyjnych. Warto czasem iść na kompromis i np. zamiast szerokiej szafki w korytarzu postawić na nieco mniejszą, ale znacznie ułatwiającą poruszanie się po tym pomieszczeniu. Ważny jest jasny i prosty układ wejść do kolejnych pokoi. Najlepiej, jeśli dostępne są z jednego korytarza i nie ma tzw. pokoi przechodnich (z pewnymi wyjątkami). Niezbyt komfortowe będzie np. kiedy do toalety przechodzić się będzie przez gabinet.

Podsumowując, istnieją zasady projektowania rozkładu pomieszczeń, które warto znać, gdy jesteśmy na etapie kupna mieszkania. Pamiętajmy jednak, że lokal powinien odpowiadać przede wszystkim na nasze potrzeby i być dostosowany do naszego trybu życia. Zakup mieszkania to ważna decyzja i dłuższe zastanowienie się nad jego rozkładem będzie procentować w przyszłości komfortem Twoim i Twojej rodziny.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close