W ostatnich latach styl scandi boho zyskał ogromną popularność i można go znaleźć we wnętrzach na całym świecie. To perfekcyjne połączenie skandynawskiej funkcjonalności i wygody z obfitością frywolnego, kolorowego boho. Styl ten będzie idealny dla wszystkich osób, które kochają we wnętrzach przytulność, naturalne materiały i prostotę, ale brakuje im barwnych detali, wzorów i mocniejszych akcentów. Jak urządzić mieszkanie w stylu scandi boho? Sprawdź nasze porady i dowiedz się więcej na temat tego modnego trendu.
Scandi czy boho?
Styl skandynawski ma wielu zwolenników z racji swojej ponadczasowości, minimalizmu i ciepła. Skandynawskie wnętrza zachwycają prostymi formami i naturalnością, którą wprowadzają takie materiały, jak:
- drewno,
- len,
- rattan,
- kamień.
Uniwersalny styl skandynawski ze swoimi szarościami i bielą sprawdzi się właściwie w każdym wnętrzu i jest doskonałą bazą dla innych, bardziej odważnych aranżacji. Z kolei styl boho, wywodzący się z francuskiej bohemy, to feeria kolorów, odważne połączenia faktur, wzorów, swoboda i wolność. Wnętrza boho, z pozoru chaotyczne, pełne są unikatowego charakteru i dodatków nawiązujących do sztuki ludowej.
Wydawać by się mogło, że scandi i boho to dwa różne światy — skandynawska mentalność, symetria, porządek i harmonia naprzeciw kolorowej, czasem nawet dziwacznej stylistyki boho, pełnej orientalnych zasłon czy dywanów. Jednak wbrew pozorom, style te mają wspólne mianowniki i w połączeniu ze sobą olśniewają.
Sprawdź także: Jak urządzić wnętrze w stylu boho?
Jak urządzić salon scandi boho?
Zarówno w stylu skandynawskim, jak i boho królują naturalne materiały — wiklina, drewno, glina czy wełna. Elementy inspirowane naturą i związek z przyrodą to to, co łączy oba style.
Scandi boho będzie świetnie prezentował się w salonie, który powinien być urządzony przytulnie, oryginalnie, ale i praktycznie. Salon scandi boho nie może się obejść bez prostych, solidnych mebli wykonanych z naturalnego drewna, np. sosnowego. Dobrze będą wyglądały również meble ciemne lub postarzane. We wnętrzach salonu sprawdzą się też elementy z innych materiałów — wiklinowy, wiszący fotel czy rattanowy stolik. Jeśli postawisz na biel na ścianach oraz szarą lub beżową sofę, to salon nie będzie miał charakteru. By pomieszczenie intrygowało konieczne będzie wprowadzenie do niego egzotycznych, barwnych dodatków boho. Mogą to być poduchy i otulające ciało koce, ale w kolorowe, etniczne wzory i z frędzlami. Salon scandi boho nabierze wyjątkowego klimatu, jeśli umieścisz w nim pamiątki vintage, wazony czy świeczniki znalezione na pchlim targu.
Sprawdź także: Styl skandynawski w Twoim mieszkaniu — jak go zaaranżować?
Sypialnia w stylu scandi boho
Sypialnia w stylu scandi boho to miejsce błogiego relaksu i odpoczynku. Sprzyjają temu jasne barwy ścian czy duże, lekkie łóżko, którego zagłówek musi być koniecznie z bambusa czy rattanu. W tym pokoju również nie może zabraknąć przytulnych pledów z frędzlami i poduszek z lnu czy dobrej jakości bawełny oraz ciepłego dywanu z miękkim włosiem. Sypialnia w stylu scandi boho nie może się obejść bez łapacza snów nad łóżkiem, odpierającego złą energię czy makram zdobiących ściany, w różnych kolorach i rozmiarach. Ciepło i nastrój wprowadzą do pomieszczenia także świece, małe latarenki czy fikuśne girlandy ze światełkami.
Kuchnia scandi boho
Kuchnia urządzona w stylu scandi boho będzie z pewnością miejscem, w którym domownicy będą chcieli spędzać wspólny, wolny czas. Kuchnia w stylu scandi boho jest przyjazna, ciepła i zachęca do pozostania na dłużej, bo nie razi sterylnością i surowością. Podstawą powinny być dobrej jakości kuchenne meble. Nie może też zabraknąć masywnego, drewnianego stołu z krzesłami, których obicie będzie przypominało o romantycznym, żywym wzornictwie boho. Jak jeszcze podkreślić wyjątkowy styl scandi boho w kuchni? Przydadzą się na pewno małe elementy i dodatki stylizowane na retro, np. sprzęty AGD, chlebak czy zastawa. Kuchnia w stylu scandi boho, tak jak i inne pomieszczenia, powinna być też ozdobiona roślinnością, która jest przecież nieodłącznym elementem w domach Skandynawów. Duże, dekoracyjne kwiaty najlepiej umieścić w plecionych koszach, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Scandi boho to nie urban jungle — rośliny nie mogą zdominować wnętrza, warto pamiętać o skandynawskim minimalizmie.
Podsumowując, mieszkanie w stylu scandi boho to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią praktyczne, jasne i bazowe wnętrza, ale z nutą indywidualności. Naturalne materiały i ciepłe kolory w połączeniu z energetycznymi dodatkami tworzą spójną, rozświetloną przestrzeń.