Murapol Poradniki Spiżarnia w kuchni — jak ją zaaranżować?
PORADNIK

Spiżarnia w kuchni — jak ją zaaranżować?

Wykończenie wnętrz spizarnia-w-kuchni-jak-ja-zaaranzowac

Spiżarnia w oddzielnym pomieszczeniu to marzenie wielu osób, ale równocześnie często jest to luksus, na który mogą sobie pozwolić tylko właściciele dużych domów czy mieszkań o większym metrażu. Spiżarnia to bardzo funkcjonalne rozwiązanie ułatwiające życie, dlatego nie warto rezygnować z jej posiadania. Nawet na niewielkiej przestrzeni w kuchni można zaaranżować praktyczną i nowoczesną mini spiżarnię. Jak to zrobić? Jakie meble i akcesoria wybrać?

Spiżarnia w mieszkaniu — dlaczego warto?

Domowa spiżarnia to wręcz bezcenne miejsce. Przede wszystkim można w niej przechowywać większe zapasy produktów spożywczych o długim terminie przydatności. Makarony, ryż, mąki, cukier, soki, weki czy puszki z żywnością używane są właściwie codziennie, jednak z racji swojej wielkości zajmują sporo miejsca. Nowoczesna spiżarnia w kuchni pozwala przechowywać ich trochę więcej, dzięki czemu nie trzeba ciągle chodzić na zakupy. To szczególnie potrzebna przestrzeń w przypadku większych rodzin. Takie rozwiązanie docenią też miłośnicy gotowania, którzy lubią mieć pod ręką wiele różnych artykułów spożywczych.

Mini spiżarnia w kuchni to jednak nie tylko miejsce do przechowywania jedzenia. Można w niej schować także różnego rodzaju sprzęty AGD i przybory kuchenne. To nieoceniona korzyść -  dzięki temu w kuchni nie będzie panował chaos, łatwo będzie utrzymać w niej porządek, a na kuchennych blatach pozostanie więcej miejsca do przygotowywania posiłków. Każda rzecz, jak blender, toster czy mikser będzie miała swoje wyznaczone miejsce.

Kuchnia ze spiżarnią — wydzielone pomieszczenie

Posiadacze kuchni w bloku o dużym metrażu mają więcej możliwości zaaranżowania spiżarni. Jeśli kuchnia jest przestronna, to można się pokusić o wydzielenie z niej osobnego, zamkniętego pomieszczenia za pomocą ścianek z płyty gipsowo-kartonowej oraz przesuwnych drzwi lub lekkiej zasłonki. Już nawet 2 lub 3 metry kwadratowe wystarczą, by ustawić tam wygodne regały na wszystko to, co niekoniecznie musi się znajdować w kuchennych szafkach — oprócz żywności także nieużywane często sprzęty, garnki czy świąteczna zastawa.

Spiżarnia w kuchennej wnęce lub szafie

W przypadku małych kuchni dobrym rozwiązaniem może być spiżarnia we wnęce. Wielu osobom może się wydawać, że takie miejsce nie jest do niczego przydatne i nic się w nim nie zmieści — nic bardziej mylnego! Taka wąska i zacieniona przestrzeń może być wręcz idealnym miejsce na wstawienie regału lub zabudowanie półkami i stworzenie tam mini spiżarni, dzięki czemu wszystko, co potrzebne, będzie pod ręką. Kolejny ciekawy pomysł to spiżarnia ukryta w zabudowie. Obszerna szafa na wymiar z inteligentnymi systemami szuflad i pojemnymi koszami pomieści naprawdę sporo artykułów. Spiżarnia narożna w kuchni to także atrakcyjne rozwiązanie z dużym potencjałem przechowywania. Choć to trudne do zagospodarowania miejsce, to nowoczesne systemy obrotowych i wysuwanych półek dają dużo przestrzeni i pozwalają sprawnie sięgnąć po produkty spożywcze i akcesoria.

Niezbędne wyposażenie spiżarni w mieszkaniu

By spiżarnia dobrze pełniła swoją funkcję, konieczne będzie zaopatrzenie się w dobrej jakości meble, sprzęty i produkty do przechowywania. Pojemniki na żywność to podstawa. Do szklanych słojów i słoików warto przesypać wszystkie sypkie i suche artykuły, które są szczelne, pozwolą zachować ich świeżość i nie wejdą w reakcję z jedzeniem oraz ochronią przed szkodnikami. Dodatkowo widać co znajduje się w konkretnym pojemniku i ile tego produktu jeszcze pozostało.

Kolejna ważna rzecz to solidne półki i szafki, które można kupić gotowe lub robić na specjalne zamówienie. Warto dokładnie przemyśleć ich układ, zaplanować wymiary i dopasować wysokość, tak by jak najlepiej wykorzystać spiżarnianą przestrzeń. Meble z wytrzymałych materiałów są szczególnie istotne w przypadku stawiania na nich ciężkich produktów, świetnie sprawdzą się metalowe regały oraz szafy cargo, dzięki którym wyciąganie produktów będzie dużo prostsze. Nie można zapomnieć także o odpowiednim, równomiernym oświetleniu, np. w postaci szyny z reflektorami.

Spiżarnia w kuchni — inspiracje

Posiadacze spiżarni powinni zadbać o to, by dobrze komponowała się ona z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu i pasowała do kuchni. Właściciele industrialnych wnętrz mogą postawić na surowe, metalowe regały, druciane koszyki i ścianę z cegły. Do nowoczesnych, minimalistycznych stylizacji będą pasowały proste meble o neutralnych kolorach. Z kolei tradycyjne spiżarnie z drewnianymi, jasnym meblami dobrze wpiszą się w styl rustykalny czy skandynawski.

Aranżacja spiżarni w kuchni dzięki sprytnym i kreatywnym rozwiązaniom może naprawdę ułatwić życie!

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close