Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym, najczęściej spotkamy się z ofertami deweloperów, którzy projektują lokale według określonych standardów. Każda z firm deweloperskich oferuje jednak inny standard wyposażania i wykończenia. Czego nie może zabraknąć w standardzie deweloperskim mieszkania?
Standard deweloperski mieszkania - co to znaczy?
Stan deweloperski określa standard wyposażenia i wykończenia mieszkania. Z zasady standard każdego lokalu, który otrzymują potencjalni nabywcy w prospekcie informacyjnym, jest ujednolicony i niemalże identyczny w przypadku wszystkich mieszkań w danym budynku inwestycji.
W zależności od firmy, „standard deweloperski” będzie wyglądał inaczej. Na rynku nowych mieszkań i wśród deweloperów przyjęły się już jednak pewne „standardy”. Co powinien zawierać stan deweloperski?
Stan deweloperski mieszkania - co obejmuje?
- Drzwi wejściowe.
- Okna wraz z parapetami (w przypadku okien portfenetrowych będą to tylko parapety zewnętrzne).
- Otynkowanie ścian na gładko lub „na ostro” np. w łazience czy też wykończenie płytą poliuretanową.
- Wylewki cementowe zatarte na gładko.
- Instalacje: wody zimnej i ciepłej, centralnego ogrzewania, kanalizacyjna, elektryczna.
Wyżej wymieniony zakres standardu deweloperskiego to podstawa i baza, na której możemy ostatecznie wykończyć i stworzyć nasze wymarzone mieszkanie. Deweloperzy oferują dzisiaj jednak nieco więcej „dodatków”, udogodnień i nowoczesnych rozwiązań budowlanych, by zwrócić uwagę klienta i przekonać go do zakupu.
Stan deweloperski podwyższony - co więcej?
Niektórzy deweloperzy w ramach standardu deweloperskiego mieszkania oferują znacznie więcej niż inni. Na co możemy jeszcze liczyć w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera?
- Antywłamaniowe, wzmacniane czy wysokiej klasy drzwi.
- Duże i oferujące bardzo dobre nasłonecznienie okna, np. portfenetrowe.
- Filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych.
- Światłowód.
- Płyta balkonowa z łączników termoizolacyjnych np. typu Isokorb.
- Tarasy wybrukowane kostką, trawniki i nasadzenia w mieszkaniach parterowych.
- Home Management System, czyli możliwość korzystania z urządzeń smart home w mieszkaniach, w tym sterowania ogrzewaniem, zaworami wody, oświetleniem czy karniszami elektrycznymi.
- Instalacja pod monitoring, klatek schodowych, wejść czy parkingów.
- Szklane balustrady balkonów.
Stan deweloperski plus - części wspólne, strefy rekreacyjne i fotowoltaika
W stanie deweloperskim często uwzględniony jest również standard części wspólnych zarówno w budynku, jak i na terenie zewnętrznym inwestycji. W przypadku osiedli mieszkaniowych możemy liczyć na m.in. plac zabaw, ogrodzenie inwestycji, windy, domofony czy zagospodarowanie zielenią i małą architekturą.
Czasami deweloperzy oferują jeszcze więcej udogodnień, usprawnień i atrakcji w swoich inwestycjach. Murapol w ramach wysokiego standardu wykończenia części wspólnych zawiera m.in. trwałe płytki gresowe, dekoracyjne panele meblowe, duże lustra w holach wejściowych czy nierdzewne skrzynki pocztowe. Na zewnątrz inwestycji deweloper stawia ponadto stacje ładowania aut elektrycznych, stojaki rowerowe czy panele fotowoltaiczne na dachach budynków. W przypadku niektórych inwestycji firma projektuje także siłownie plenerowe czy strefy rekreacyjne, by wzmacniać budowanie sąsiedzkich relacji.
FAQ
Standard deweloperski to podstawowy zakres wykończenia lokalu, który obejmuje m.in wylewki podłogowe, tynki, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Mieszkanie w takim stanie wymaga dalszych prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian, montaż podłóg czy wyposażenie łazienki.
Najczęściej obejmuje on gotowe ściany i sufity, instalacje elektryczne i hydrauliczne, okna, drzwi wejściowe oraz parapety. W zależności od dewelopera standard może również obejmować grzejniki, wideodomofony czy rolety zewnętrzne.
Tak, zakres wykończenia może się różnić między deweloperami i konkretnymi inwestycjami. Warto dokładnie sprawdzić, co zawiera oferta, aby uniknąć niespodzianek przy odbiorze mieszkania.