Murapol Poradniki Standardowa wysokość mieszkania — normy wysokości pomieszczeń
PORADNIK

Standardowa wysokość mieszkania — normy wysokości pomieszczeń

Inne standardowa-wysokosc-mieszkania-normy-wysokosci-pomieszczen

Osoby szukające nowego mieszkania od dewelopera zwracają uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak powierzchnia lokalu, rozkład pomieszczeń czy wielkość balkonu. Mniejszą wagę przykładają z kolei do wysokości mieszkania. Prawdopodobnie dlatego, że jest to parametr, który nie różni się znacząco od siebie w lokalach w nowych inwestycjach deweloperskich. Istnieją jednak ogólne normy, które określają minimalną wysokość pomieszczeń. Jaka jest standardowa wysokość mieszkania? Czy nowe lokale różnią się pod tym względem od mieszkań w blokach z wielkiej płyty i kamienic?

Minimalna wysokość pomieszczeń to niezwykle ważna i kluczowa kwestia, która zapewnia domownikom komfortowe życie. Chyba nikt nie chciałby spędzać czasu w mieszkaniu, którego sufit daje poczucie ciasnoty, dodatkowo trzeba pamiętać, że wzrost poszczególnych członków rodziny bywa różny i minimalna wysokość lokalu musi być dostosowana także do bardzo wysokich osób. By zagwarantować użytkownikom komfortowe życie, wprowadzono normę budowlaną, która określa minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych.

Jaka jest standardowa wysokość mieszkania?

Przepisy określające, jaka powinna być minimalna wysokość mieszkania, obowiązują już od ponad 20 lat i zostały dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Z treści rozporządzenia wynikają następujące regulacje:

  • pomieszczenia mieszkalne — do tej grupy zaliczamy sypialnie oraz pokoje dzienne, których minimalna wysokość musi wynosić 2,5 m;
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne — chodzi tutaj przede wszystkim o łazienki, których wysokość także nie może być niższa niż 2,5 m;
  • pomieszczenia komunikacyjne — do których zalicza się np. klatki schodowe i korytarze. W tym przypadku wysokość sufitu może być niższa i wynosi     2,2 m;
  • pomieszczenia techniczne — np. pralnie czy kotłownie. Zgodnie z rozporządzeniem minimalna wysokość musi mieć co najmniej 2 m.

Tak więc z rozporządzenia jasno wynika, że minimalna wysokość mieszkania powinna wynosić przynajmniej 2,5 m. Z kolei wysokość poddasza użytkowego przynajmniej 2,2 m.

Standard wysokości mieszkania — dlaczego to takie ważne?

O ile przepisy prawa budowlanego określają minimalną granicę wysokości lokali, to nie zabraniają budowania mieszkań wyższych. Wszystko zależy tak naprawdę od inwestora i preferencji kupujących. Trzeba przyznać, że wyższe pomieszczenie wpływa na lepszy, ogólny odbiór danego miejsca. Odpowiednia wysokość mieszkania zapewnia też dobre oświetlenie naturalne, co nie tylko poprawia jakość życia domowników, ale i sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej. Warto także wspomnieć o wentylacji — standard minimum 2,5 m nie wziął się znikąd. Pomieszczenia o niższej wartości niż ta, mogą być gorzej wentylowane, co będzie prowadziło do problemów z wilgocią w lokalu.

Wysokość mieszkania w kamienicy i w bloku z wielkiej płyty

Obecnie standardowa wysokość mieszkania deweloperskiego to 2,6 m do 2,7 m, a parametry nowych obiektów są bardzo zbliżone. A jak wyglądało to wcześniej? Choć w czasach PRL-u obowiązywały trochę inne przepisy, to lokale w blokach z wielkiej płyty nie różnią się aż tak bardzo od tych współczesnych. Wysokość sufitów w takich mieszkaniach wynosiła zazwyczaj od 2,4 m do 2,6 m. Można więc powiedzieć, że ówczesne standardy wpisywały się w dzisiejsze normy.

Oczywiście najwyższe mieszkania można znaleźć w zabytkowych kamienicach. Niektóre lokale mogą mieć sufity nawet na wysokości 5 m! Z czego wynika tak duża różnica? Projektanci z ubiegłych wieków stawiali przede wszystkim na estetykę, wierzono, że takie mieszkania wyglądają bardziej majestatycznie. Podobnie sytuacja wyglądała z lokalami, które pierwotnie miały inne przeznaczenie, np. były ulokowane w dawnych fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Choć pofabryczne lofty czy mieszkania w zabytkowych kamienicach rzeczywiście wyglądają okazale i mają wielu zwolenników, to współcześnie są droższe w utrzymaniu. Duża kubatura sprawia, że taki lokal trudniej ogrzać. Wysokość mieszkań w nowym budownictwie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna i ekologiczna.      

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close