Styl angielski stanowi połączenie klasyki i wiejskości, tradycji z nowoczesnością. Wnętrza urządzone w takim stylu są bogato zaaranżowane, jednak nie onieśmielają swoim przepychem — są przytulne, wygodne i ponadczasowe. Jak powstał styl angielski? Jak sama nazwa wskazuje, styl wywodzi się od angielskiej szlachty, która osiedlając się na urokliwych wsiach próbowała połączyć bogate, pełne przepychu i elegancji wnętrza z prostym, sielankowym klimatem. W jaki sposób urządzić wnętrze w stylu angielskim?
Kolory i wzory w stylu angielskim
We wnętrzach urządzonych w stylu angielskim zdecydowanie dominują ciepłe, pastelowe barwy. Niemniej, można spotkać też delikatne biele, czy bardziej wyraziste i ciemniejsze kolory, używane częściej w dodatkach niż na ścianach. Kolory te mają nadać pomieszczeniom przytulności, nieco romantyczności oraz sielankowej i przyjaznej atmosfery. Charakterystyczne dla stylu angielskiego są:
- biele — rozmyte, często wpadające w krem,
- szarości — jasne i ciemne,
- beże — jasne, piaskowe, stłumione,
- brązy — ciepłe i chłodne,
- zielenie — jasne, pastelowe,
- róże — pudrowe, jak i ciemniejsze tony,
- głębokie kolory — tj. butelkowa zieleń, burgund, granat czy śliwka.
Kolory te świetnie współgrają z surową drewnianą, marmurową czy kamienną podłogą, nadając pomieszczeniom harmonii i ciepła. We wnętrzu w stylu angielskim najlepiej sprawdzi się zastosowanie maksymalnie trzech lub czterech kolorów, które razem będą zachowywać prostotę i spójność. Oprócz barw, popularne dla stylu angielskiego są także konkretne wzory. Są to:
- kwitnące kwiaty (najczęściej róże),
- pasy,
- szkocka krata.
Wzory te są wszechobecne. Można je znaleźć na: ścianach w formie tapet, obiciach foteli i kanap, zasłonach, kocach, poduszkach, tekstyliach i innych elementach dekoracyjnych. Co więcej, można je ze sobą łączyć, o ile są w pasującej do siebie kolorystyce.
Wykończenia wnętrz w stylu angielskim
Poza wspomnianymi tapetami, typowym dla stylu angielskiego sposobem wykończenia są rozwiązania przypominające boazerię w białym kolorze, sięgającą do połowy wysokości ścian. Sztukateria, najczęściej pojawiająca się w tym samym kolorze co ściany czy sufity, także jest nieodłącznym elementem wykończenia wnętrza w stylu angielskim, który dodaje niezwykłego, choć jednocześnie delikatnego charakteru. Listwy sufitowe lub przypodłogowe doskonale maskują i zakrywają ostre kąty na linii ścian i sufitu lub podłogi nadając pomieszczeniom „miękkości”, przytulności i elegancji. W stylu angielskim pełnią one głównie funkcje dekoracyjne, zatem powinny być wyraźnie widoczne.
Meble w stylu angielskim
O ile można powiedzieć, że w kolorystyce ścian i podłóg dominuje minimalizm, nie do końca można powiedzieć to samo o meblach. W stylu angielskim królują wizualnie ciężkie, masywne, najczęściej drewniane szafy, szafki, regały, komody, biblioteczki, stoły, stoliki kawowe, krzesła, łóżka, kanapy, fotele. Gustowne obicia mebli wypoczynkowych o niskich oparciach często są pikowane, co widać wyraźnie na typowej kanapie w stylu angielskim, czyli sofie Chesterfield. Tkaniny wykorzystywane do obić są wykonywane ze skóry lub miękkich materiałów w głębokich odcieniach. Kanapy i fotele uzupełnione są licznymi, wyróżniającymi się na ich tle poduszkami oraz pufami.
Szafy i szafki wykonywane są z dębu lub sosny i mogą być w jasnych lub ciemnych tonach, czy też pomalowane na biało. Z reguły wyposażone są w metalowe rączki lub mosiężne gałki. Innym znakiem rozpoznawczym mebli w stylu angielskim są zdobienia, które wyglądem nawiązują do gzymsów oraz sztukaterii widocznych na ścianach i sufitach. Nie oznacza to jednak, że w pomieszczeniach w stylu angielskim brakuje miejsca na klasyczne, proste meble.
Dodatki i dekoracje w stylu angielskim
Mieszkania w stylu angielskim charakteryzują się przytulnym, domowym klimatem. Dodatki, tak samo jak meble muszą być dobrej jakości. Obrazy na ścianach powinny być rzeczywiście namalowanymi obrazami w dekoracyjnych ramach, nie wydrukowanymi i oprawionymi plakatami.
Wnętrza są z reguły dobrze oświetlone. Popularne dla tego stylu są klasyczne, kryształowe żyrandole. Unika się akcentowania jednego źródła oświetlenia w postaci pojedynczej lampy sufitowej i wykorzystywane są także kinkiety, lampy stołowe i lampy podłogowe.
Salony czy sypialnie w stylu angielskim pełne są miękkich narzut, koców, poduszek, dywanów, zasłon. W pomieszczeniach nie brakuje także świeżych lub suszonych kwiatów w wazonach, które pasują do wzorów na ścianach, obiciach mebli, tekstyliach czy innych zdobieniach.
Przeszklone witryny do przechowywania wypełnione są z reguły porcelanowymi bibelotami, kryształami, rodzinnymi pamiątkami lub zdjęciami. Często spotykane są także eleganckie świeczniki, których płomienie świec nadają wnętrzom dodatkowego ciepła i nastroju.