Murapol Poradniki Styl bauhaus – historia, przykłady i inspiracje
PORADNIK

Styl bauhaus – historia, przykłady i inspiracje

Wykończenie wnętrz styl-bauhaus-historia-przyklady-i-inspiracje

Aż trudno uwierzyć, że Bauhaus powstał ponad 100 lat temu. Ta niemiecka szkoła projektowania wywarła duży wpływ na współczesne myślenie o architekturze i designie oraz zapoczątkowała styl, który po dzień dzisiejszy cieszy się ogromną popularnością. Bauhaus połączył sztuki piękne z rzemiosłem, sprawnie wykorzystując prostotę form, geometryczne kształty, funkcjonalność i minimalizm. Co warto wiedzieć o tym stylu? Jaką historię skrywa najsłynniejsza szkoła projektowania na świecie? Jak urządzić mieszkanie w stylu bauhaus? Odpowiadamy!

Bauhaus - historia

Początki tego stylu sięgają lat 20. XX wieku, kiedy niemiecki architekt modernistyczny, Walter Gropius, założył w Weimarze szkołę rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury Bauhaus, która powstała w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosła Artystycznego. Był to zwrot w kierunku tradycji – nazwa bauhaus była nawiązaniem do „Bauhütte”, średniowiecznej organizacji zrzeszającej murarzy, kamieniarzy, cieśli, szklarzy i innych rzemieślników w celu realizacji dużych przedsięwzięć budowlanych. Dyrektor Gropius doceniał rzemieślniczy kunszt, ale uważał, że można go połączyć ze zdobyczami nowoczesnej technologii, tworząc nową koncepcję estetycznego i funkcjonalnego wzornictwa przemysłowego.

Bauhaus - założenia

Celem Gropiusa było wykształcenie wszechstronnych artystów-rzemieślników, którzy będą umieli pracować z różnymi materiałami – po wstępnym kursie studenci rozpoczynali szkolenie z warsztatu metalurgii, stolarstwa, malarstwa ściennego lub ceramiki. Misją Bauhausu było tworzenie pięknych mebli i przedmiotów codziennego użytku, dostępnych dla każdego. Uczelnia funkcjonowała niestety tylko do 1933 roku, aż do rozwiązania jej działalności przez nazistów. Przez te kilkanaście lat istnienia szkoła działała w aż trzech miejscach: w Weimarze, w Dessau i w Berlinie.

Bauhaus - twórcy

Kadra nauczycielska Bauhausu składała się z najsłynniejszych przedstawicieli świata sztuki i architektury. Wykładowcami byli wybitni malarze, graficy i fotografowie – László Moholy-Nagy, Paul Klee, Wassily Kandinsky i Lyonel Feininger, a także m.in. projektant form przemysłowych – Marcel Breuer oraz architekci, tacy jak Hennes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe. Znani i charyzmatyczni mistrzowie przekazywali swoją wiedzę o formach, materiałach i kolorach studentom-czeladnikom na praktycznych zajęciach w warsztatach.

Bauhaus - charakterystyka

Można powiedzieć, że styl bauhaus to nie tylko kierunek w architekturze, ale również swego rodzaju filozofia – nauczyciele pracujący w szkole wpajali uczniom nietolerancję wobec przedmiotów spełniających jedynie funkcję dekoracyjną. Według nich dobre projektowanie oznaczało zrozumienie użytkowania danego elementu. Funkcjonalność to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech niemieckiej szkoły designu – przedmioty codziennego użytku mają stanowić dekorację samą w sobie, a mieszkanie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkającej w nim osoby. Wnętrza w stylu bauhaus powinny być przestronne, z dostępem do naturalnego światła, które zapewniają duże i liczne przeszklenia. Mieszkanie bauhaus charakteryzuje się neutralną paletą barw, którą urozmaicają intensywne akcenty w odcieniach czerwieni, żółci, czy niebieskiego. Wygodę w pomieszczeniach zapewniają niezbędne, praktyczne i dobre jakościowo meble o geometrycznych kształtach. Wnętrza bauhaus to również brak niepotrzebnych bibelotów i ornamentyki.

Bauhaus - przykłady

Idee Bauhausu są żywe do dziś, a zaprojektowane przez wykładowców i uczniów zachwycające przedmioty użytkowe oraz meble stały się klasykami nowoczesnego designu – wiele z nich jest nadal produkowanych. Artyści Bauhausu tworzyli je z trwałych, ponadczasowych materiałów, takich jak metal, skóra, szkło, drewno czy kamień. By uzyskać ciekawy i intrygujący efekt, zestawiano ze sobą surowce na zasadzie kontrastu, np. błyszczące z matowymi, gładkie z chropowatymi itp. Do najbardziej znanych realizacji Bauhausu należy np. fotel Wassily, autorstwa Marcela Breuera, nazwany na cześć malarza Wassilego Kandinskiego. Fotel powstał z giętych stalowych rur i tkaniny, którą później zastąpiono skórą. Innym charakterystycznym produktem Breuera były stoliki Laccio, które również są wynikiem pracy nad stalowym materiałem. Kolejnym słynnym projektem Bauhaus jest krzesło Barcelona, Ludwiga Miesa van der Rohe – elegancki i prosty mebel idealnie uosabia maksymę artysty – „mniej znaczy więcej”. Nie można nie wspomnieć także o gmachu Bauhausu w Dessau wraz z domami wykładowców. To zespół obiektów zaprojektowanych przez Gropiusa, który był nową siedzibą szkoły i swojego rodzaju manifestem architektonicznym odzwierciedlającym główne idee Bauhausu. Od 1996 roku cały zespół budynków znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Styl bauhaus - inspiracje

Jak urządzić mieszkanie w stylu bauhaus? Przede wszystkim trzeba postawić na podstawowe kolory, przestronność w pomieszczeniach i proste formy. We wnętrzach bauhaus idealnie sprawdzą się oryginalne, geometryczne meble – w salonie będą to wygodne kanapy i fotele, wykonane ze skóry lub tkanin w neutralnych barwach. Szafy, regały i komody oraz kuchenne szafki powinny być funkcjonalne i oszczędne w formie – bez uchwytów, zdobień, o prostych liniach. Mieszkanie w stylu bauhaus nie potrzebuje zbyt wielu dodatków, wszystkie sprzęty i przedmioty mają pełnić określoną funkcję. Dekoracją będą w tym przypadku, np. designerskie lampy ze szkła i metalu, dywany z geometrycznymi wzorami czy kolorowe grafiki na ścianach. Mieszkanie bauhaus ma być jasne i pełne światła. By osiągnąć taki efekt najlepiej zastosować na ścianach i podłogach subtelne barwy, takie jak szarość, biel czy beż. Wnętrza ożywią niebieskie, czerwone i żółte akcenty zastosowane w dodatkach.

Bauhaus to kwintesencja prostoty i minimalizmu, dlatego ten styl docenią osoby kochające funkcjonalność i aranżacje, które łączą w sobie estetykę z codziennym użytkowaniem.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close