Murapol Poradniki Styl kolonialny — jak urządzić wnętrze? Podpowiadamy!
PORADNIK

Styl kolonialny — jak urządzić wnętrze? Podpowiadamy!

Wykończenie wnętrz Styl-kolonialny-jak-urzadzic-wnetrze-podpowiadamy

Tego wyjątkowego połączenia klasyki z egzotyką nie da się pomylić z niczym innym. Styl kolonialny został zapoczątkowany w XIX wieku przez Europejczyków. Uczestnicy międzykontynentalnych wypraw zapewne nie zdawali sobie sprawy, że przyczynią się do powstania stylu, który gości w domach i mieszkaniach po dziś dzień. Sprawdź, co go wyróżnia i jak urządzić kolonialne wnętrza, idealne nie tylko dla wielbicieli podróży, ale też dla miłośników klasyki.

Styl kolonialny – w jaki sposób się narodził?

Europejscy kolonizatorzy, którzy osiedlali się w najdalszych zakątkach świata, pragnęli odtwarzać rodzime aranżacje i architekturę. Szybko przekonali się jednak, że nie jest to do końca możliwe – część mebli ulegała zniszczeniu już w trakcie transportu do zamorskich kolonii. Dodatkowym problemem był egzotyczny klimat, czyli palące słońce i duża wilgotność, które fatalnie wpływały na europejskie drewno i delikatne materiały. Zaczęto więc korzystać z usług lokalnych rzemieślników, którzy tworzyli meble i dodatki na modłę europejską, ale z wykorzystaniem egzotycznych surowców. I tak elegancja Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Portugalii połączyły się z etnicznymi motywami podbijanych krajów.

Styl kolonialny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

To fascynująca mieszanka klasycznych aranżacji z elementami estetyki Indii, Afryki, Ameryki Południowej, Laosu, Birmy czy Tajlandii.

Główną rolę grają tu masywne i solidne meble wykonane z egzotycznego drewna, takiego jak np.:

  • mahoń,
  • akacja,
  • drzewo kauczukowe,
  • palisander.

Paleta barw obejmuje oczywiście kolory ziemi:

  • brązy,
  • beże,
  • złamaną biel,
  • zieleń,
  • piaskową żółć,
  • bordo,
  • ognisty oranż.

Kolory te stanowią idealne tło dla egzotycznych bibelotów i nietuzinkowych pamiątek z podróży do dalekich krajów. Co jeszcze wyróżnia styl kolonialny?

Dodatki w geometryczne lub zwierzęce wzory, naturalne materiały i skórzane obicia. Choć styl ten najlepiej prezentuje się na większej powierzchni, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet niewielkie mieszkanie zamienić w ponadczasową, elegancką i pełną świeżości przestrzeń.

Salon w stylu kolonialnym

Kolonialna stylistyka sprawdzi się szczególnie dobrze w salonie, z racji tego, że często jest to największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Podczas wyboru mebli warto postawić na skórzaną kanapę lub narożnik, najlepiej w kolorze ciepłego brązu oraz masywny, misternie zdobiony stolik kawowy. Typowe dla stylu kolonialnego są także komody z dużą liczbą szuflad, ornamentów i ozdobnych uchwytów, ale również szerokie biblioteki ze szklanymi witrynami.

Kolonialny charakter salonu podkreślą narzuty, zasłony i dywany w roślinne wzory oraz motywy z cętkami i pasami na poduszkach czy obiciach krzeseł, nawiązujące do skóry dzikich zwierząt. Nie można zapomnieć o egzotycznych dodatkach – na ścianie powinny zawisnąć m.in. rytualne afrykańskie maski, orientalne wazony, unikatowe amulety z naturalnymi kamieniami czy zdjęcia z podróży.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Kolonialna sypialnia to z pewnością wyjątkowa strefa do odpoczynku i relaksu. Punktem obowiązkowym jest duże, drewniane łóżko na masywnych nóżkach i z wezgłowiem. Styl kolonialny w sypialni podkreśli też toaletka wykonana z ciemnego drewna lub ozdobna skrzynia bądź wiklinowa ławeczka ustawiona przed łóżkiem. W takich aranżacjach musisz pamiętać przede wszystkim o umiarze – by nie zaciemnić i nie przytłoczyć zbytnio tego pomieszczenia, na ścianach koniecznie musi się pojawić jasny kolor, najlepiej kość słoniowa lub złamana biel. Lekkości sypialni nada też prosty, lniany baldachim nad łóżkiem czy dywan w orientalne wzory.

Kuchnia w stylu kolonialnym

Kuchnia, szczególnie w przypadku tej otwartej na salon, musi być spójna z pozostałymi pomieszczeniami we wnętrzu. Jednak z racji swojej funkcji użytkowej, powinna być bardziej przestronna i dobrze doświetlona. Delikatne lampy w kloszach z wikliny lub jasnej tkaniny sprawią, że kuchnia będzie „lżejsza”. Lekkości pomieszczeniu nadadzą też rattanowe krzesła lub szafki, w których fronty są wykonane z użyciem tego materiału. Świetną ozdobą kuchennych ścian może być tapeta lub płytki w orientalny wzór. Nie może też zabraknąć w niej roślin doniczkowych — warto postawić na spektakularne monstery, fikusy, bananowce czy draceny.

Styl kolonialny – dla kogo?

Styl kolonialny we wnętrzach pokochają przede wszystkim miłośnicy podróży, etnicznych dodatków i klasycznych aranżacji z nutą egzotyki. Wnętrze nabierze szczególnej wartości, jeśli umieścisz w nim rodzinne pamiątki i zdjęcia z dalekich wyjazdów. To także idealne rozwiązanie dla osób, które szanują inne kultury i doceniają ponadczasowy design. Meble i dodatki w stylu kolonialnym nie muszą kosztować fortuny, wiele perełek z duszą, takich jak stare mapy w ozdobnych ramach, globusy w stylu vintage, czy porcelanowe figurki można znaleźć na targach staroci. Wnętrze w stylu kolonialnym musi być jednak dokładnie przemyślane i urządzone z gustem, bo łatwo zagracić taką przestrzeń.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close