Murapol Poradniki Styl marynistyczny — jak wprowadzić go do swoich wnętrz?
PORADNIK

Styl marynistyczny — jak wprowadzić go do swoich wnętrz?

Wykończenie wnętrz styl-marynistyczny-jak-wprowadzic-go-do-swoich-wnetrz

Aranżacja w stylu marynistycznym to idealny sposób na poczucie wakacyjnego klimatu bez wychodzenia z domu. Choć kiedyś można go było spotkać głównie we wnętrzach nadmorskich pensjonatów i restauracji oraz w domkach letniskowych miłośników żeglarstwa czy windsurfingu, to współcześnie styl morski zdobi też całoroczne mieszkania. W artykule podpowiadamy, czym wyróżnia się styl marynistyczny oraz jakie meble, kolory i dodatki wybrać, by cieszyć się lekkim i orzeźwiającym klimatem we własnym M.

Styl marynistyczny — kiedy powstał?

Zapach morza, szum fal, miękki piasek pod stopami, malownicza wioska rybacka. Kto nie chciałby codziennie czuć się jak na wakacjach? Choć nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania, to styl marynistyczny pomoże wykreować w mieszkaniu beztroską atmosferę wypoczynku i nadmorskiej miejscowości. Takie wnętrza pokochają wszyscy wielbiciele bezkresnego błękitu wody, wakacyjnych wspomnień, swobody, a także mali odkrywcy, którzy marzą o morskich podbojach i skarbach ukrytych na dnie oceanu. Styl marynistyczny powstał już w XVIII wieku, a aranżacje były inspirowane złotym wiekiem żeglugi i nową erą podróżników, którzy odkrywali tajemnicze zakątki kuli ziemskiej. Styl morski ewoluował i w latach 50. XX wieku nabrał nowego, świeżego charakteru. Od tej pory jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów dekoracji wnętrz na świecie.

Jaka kolorystyka powinna dominować w stylu marynistycznym?                   

Stylu marynistycznego nie da się pomylić z żadnym innym, a to wszystko za sprawą charakterystycznej kolorystki. Dominują tu przede wszystkim barwy nadmorskiej przyrody. Beże i złamana biel, przywodzące na myśl orzeźwiającą bryzę, obłoki i gorący piasek, są idealnym tłem dla całej aranżacji — ściany w marynistycznym wnętrzu są zazwyczaj właśnie w tych kolorach.      

Dużą rolę odgrywają też wszelkiego rodzaju odcienie niebieskiego, odzwierciedlające morze, ocean i bezchmurne niebo, od ciemnego granatu, przez turkus, po jasny błękit. Oczywiście trzeba pamiętać o umiarze w wykorzystywaniu tych kolorów, ale nie da się ukryć, że niebieski jest królem marynistycznego wnętrza. Pięknie prezentuje się na ozdobnych poduszkach i narzutach w salonie, zasłonach w sypialni czy ciekawych plakatach i grafikach na kuchennej ścianie. Wakacyjną atmosferę, zwłaszcza w pokoju dziecka, podkreśli też znany, marynistyczny motyw — czerwień i biało-granatowe paski, które przełamią naturalne odcienie we wnętrzu i nadadzą mu charakteru. 

O jakich meblach i materiałach należy pamiętać przy aranżacji mieszkania w stylu marynistycznym?    

Obowiązkowym punktem w marynistycznym mieszkaniu są meble z naturalnego, bielonego lub poszarzałego drewna, które przypominają rybackie łódki, wiosła i białe pomosty. Meble nie muszą być ciężkie i drogie, ważne by były ponadczasowe, proste i bez zbędnych dekoracji.

Dobrze będą wyglądały także stare elementy wyposażenia z pchlich targów, poddane renowacji, np. okrągły, drewniany stolik kawowy czy nieprzytłaczająca witryna. Oczywiście nie wszystkie meble muszą być białe — granatowy narożnik czy czarna komoda również będą się dobrze prezentowały i idealnie wkomponują się w charakter pomieszczenia. Wnętrza w stylu marynistycznym to także wiklinowe fotele, wygodne, drewniane ławy i skrzynie niczym z kapitańskiej kajuty. Na ścianach dobrze będzie wyglądała także drewniana, postarzana sztukateria, przywodząca na myśl kadłub statku.

Styl marynistyczny — dodatki, których nie może w nim zabraknąć!               

Czym byłby styl marynistyczny bez charakterystycznych dekoracji? W takim wnętrzu sprawdzą się właściwie wszystkie dodatki nawiązujące do nadmorskiego klimatu.

Na ścianach powinny zawisnąć m.in.:

  • zdjęcia z podróży,
  • koła ratunkowe,
  • małe kotwice,
  • siatki rybackie,
  • tzw. „sea wood”, czyli kawałek drewna wyłowiony z morza.

Nie może też zabraknąć elementów z morskiej fauny — na szafce, komodzie czy stole w jadalni można postawić piękne, duże muszle, figurki mew lub koralowce i rozgwiazdy w szklanych misach. Dopełnieniem marynarskiego wnętrza będą też zasłony i poduszki z naturalnych materiałów, takich jak len. By nieco przełamać marynistyczną aranżację, można zdecydować się na dywaniki i poduchy w energetycznych kolorach: słonecznym żółtym lub pomarańczowym oraz w biało-granatowe pasy.

Jak widać, styl marynistyczny daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Wystrój marynistyczny będzie wyglądał dobrze zarówno w ogromnym apartamencie nad morzem, jak i w mniejszym mieszkaniu w nowoczesnej inwestycji. Co ważne, urządzając własne cztery kąty w tej stylistyce, można poczuć się jak na wiecznych wakacjach — w takim wnętrzu łatwo się wyciszyć i cieszyć świeżością oraz harmonią.    

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close