Wiktoriańska była nie tylko epoka czy architektura — to również styl aranżacji wnętrz, który przetrwał do dzisiaj. Harmonijne połączenie elegancji, funkcjonalności i przepychu to może niepopularne rozwiązanie we współczesnych czasach, lecz z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu, jak podchodzono do aranżacji wnętrz w XIX wieku. Jeśli lubisz królewski sznyt i poczucie luksusu, styl wiktoriański jest właśnie dla Ciebie!
Styl wiktoriański w architekturze
Wiktoriańskie domy są znane ze swojej „królewskości”, obejmującej mnóstwo detali architektonicznych i ponadprzeciętnej liczby ozdób w postaci choćby często wykorzystywanej sztukaterii. Typowe cechy stylu wiktoriańskiego obejmują również wysokie sufity, wieże, werandy, gęsto zdobione elewacje, a także kolorowe fasady. Nierzadko spotykanym elementem są również ozdobne gzymsy, wysokie okna oraz niezwykłe, kute kraty na oknach.
Styl wiktoriański wnętrza — jak zaaranżować?
Wnętrza w stylu wiktoriańskim są zazwyczaj urządzone w sposób elegancki, z wysoką dbałością o detale i jakość wykonania. Wchodząc do takiego wnętrza, możemy się poczuć iście „królewsko” z uwagi na dominujące ciężkie meble z drewna (niegdyś ręcznie rzeźbione), tapicerowane kanapy i fotele, a także rzucające się w oczy bogato zdobione lampy i lustra.
Wiktoriańskie wnętrza charakteryzują się również intensywnymi kolorami, takimi jak:
- burgund,
- butelkowa zieleń,
- głęboki błękit,
wykorzystywanymi na ścianach, meblach i tkaninach. Oczywiście aranżując wnętrze w stylu wiktoriańskim, nie wolno zapomnieć o złotych dodatkach, ciężkich zasłonach bądź firanach.
Styl wiktoriański meble — jak dobrać odpowiednie wyposażenie?
Meble w stylu wiktoriańskim powinny być solidne, trwałe, najlepiej wykonane z ciemnego drewna, takiego jak orzech czy mahoń. Unikalne wykończenia mebli to również nieodłączny element tego stylu, choć tak jak w XIX wieku, tak i teraz jest to wysoko kosztowne rozwiązanie. Alternatywą mogą być jednak meble imitujące „królewski styl”, wykonane z tańszych i lekkich materiałów, które wizualnie mogą w żadnym stopniu nie odbiegać od tych wiktoriańskich.
Styl wiktoriański kuchnia — XIX-wieczne gotowanie
W stylu wiktoriańskim kuchnia to serce domu, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Charakterystyczne są tutaj kute żeliwne kuchenne akcesoria, drewniane szafki i szuflady w jasnych odcieniach, a także wzorzyste płytki ceramiczne na podłodze. Pośrodku kuchni wiktoriańskiej znajduje się stół jadalny lub też wyspa okraszona, również, ceramiczną płytą.
Wiktoriański styl w mieszkaniu
Wiktoriańskie wnętrza są bogato zdobione różnego rodzaju detalami, takimi jak
- wzorzyste tapety,
- haftowane zasłony,
- ozdobne obramowania na drzwiach i oknach.
Mimo że wiele z tych XIX-wiecznych rozwiązań może okazać się nie do powtórzenia w nowoczesnym mieszkaniu, to styl wiktoriański wciąż inspiruje projektantów, jest ponadczasowy i śmiało można z niego wynieść garść inspiracji do aranżacji własnego lokum.
FAQ
Styl charakteryzuje się elegancją, bogatymi zdobieniami, ciężkimi tkaninami i klasycznymi meblami. Jest pełen detali, takich jak sztukaterie, marmurowe kominki i ornamenty.
Przeważają głębokie, nasycone barwy, takie jak bordo, butelkowa zieleń, granat czy złoto. Wzory to głównie kwiatowe ornamenty oraz motywy geometryczne na tapetach.
Stylizowane, masywne meble z rzeźbieniami, pluszowe sofy, kryształowe żyrandole oraz bogato zdobione ramy luster i obrazów.
Można go wprowadzić w nowoczesnych wnętrzach poprzez pojedyncze akcenty, np. eleganckie tapety,aksamitne zasłony czy stylizowane meble. Dzięki temu wnętrze nabierze charakteru, ale nie będzie przytłaczające.
Dominują szlachetne materiały, takie jak drewno, marmur, aksamit, jedwab oraz zdobione tapety i sztukaterie.