Murapol Poradniki Sufit podwieszany – czym jest i czy warto wprowadzić go w swoim wnętrzu?
PORADNIK

Sufit podwieszany – czym jest i czy warto wprowadzić go w swoim wnętrzu?

Wykończenie wnętrz sufit-podwieszany--czym-jest-i-czy-warto-wprowadzic-go-w-swoim-wnetrzu

Kilka lat temu sufity podwieszane były prawdziwym hitem, można je znaleźć w wielu domach i mieszkaniach. Dla jednych sufit podwieszany to kiczowaty zbytek, dla innych – cenna i funkcjonalna ozdoba pomieszczenia. Jak jest naprawdę? Sufit podwieszany ukryje niedoskonałości powierzchni, zasłoni instalacje, wytłumi i zaizoluje pomieszczenie. Umiejętnie wykonana i przemyślana konstrukcja daje wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki niej możemy stworzyć optyczną głębię czy oryginalną grę świateł. 

Sufit podwieszany – czym dokładnie jest?

Sufit podwieszany to element dekoracyjny pozwalający zmienić charakter każdego wnętrza. Są to najczęściej konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych, oparte z reguły na stalowym szkielecie, choć w ostatnich latach pojawiły się też na rynku sufity podwieszane wykonane z innych materiałów: drewna, surowców drewnopochodnych, metalu, kompozytów lub plastików. Wydaje się, że sufit podwieszany ostatnio stracił na popularności. Nic bardziej mylnego! Po prostu coraz rzadziej stosujemy go "na siłę" we wszystkich pomieszczeniach, a coraz częściej świadomie – tam, gdzie ma praktyczne zastosowanie. Sufit podwieszany ma bowiem wiele różnych funkcji. Jakich?

Sufit podwieszany – jakie funkcje posiada?

Można by pomyśleć, że sufit podwieszany sprawdzi się tylko u osób, które dysponują wysokimi mieszkaniami. Tak naprawdę skorzystać z niego mogą zarówno ci chcący pomieszczenie skrócić, jak i osoby pragnące je optycznie powiększyć. Odpowiednio zaprojektowany doda centymetrów, ważne jednak, by skosy i półcienie zostały umieszczone w miejscu wskazanym przez architekta. Sufit podwieszany bardzo skutecznie wpływa również na podział danego pokoju. Wyznaczona przez niego linia może dzielić pomieszczenie np. pod względem pełnionych przezeń funkcji – to szczególnie istotne w przypadku otwartych, pozbawionych ścian przestrzeni.

Co ważne, sufit podwieszany powinien spójnie łączyć się z całą koncepcją i wystrojem wnętrza. Prosta forma sprawi, że będzie dodatkiem do całości, a nie najważniejszym elementem dekoracji. Pokój z podwieszanym sufitem, montowanym tylko na obwodzie, optycznie stanie się wyższy. Wyłożenie środkowej części płytą lustrzaną dodatkowo zwiększy ten efekt wizualny. Od sufitu w jasnych kolorach znakomicie odbija się także światło dzienne, dzięki czemu wnętrze wyda się jaśniejsze i większe. Pisząc o dekoracjach nie sposób nie wspomnieć o oświetleniu. Obniżenie sufitu pozwala bowiem na zastosowanie szerokiej gamy opraw oświetleniowych oraz różnorakich efektów świetlnych. Obecnie mamy ogromne możliwości wyboru opraw do wbudowania, takich jak popularne oczka halogenowe lub opraw typu „downlight”. Dzięki temu naszym wnętrzom możemy nadać niesamowitego nastroju i klimatu.

Sufit podwieszany to także dobry sposób na maskowanie przewodów instalacyjnych i wszelkiego rodzaju krzywizn. Pod osłoną podwieszanej konstrukcji możemy ukryć poplamiony, brzydki i popękany sufit. Proste i eleganckie podwieszenie pomoże schować sporo instalacji: oświetlenie, wentylację, klimatyzację, kino domowe czy elektryczne rolety. Sufit podwieszany nie tylko pełni role dekoracyjno-maskujące, ale także wytłumia pomieszczenie i niweluje zjawisko pogłosu. Dodatkowo, między sufitem podwieszanym a stropem można umieścić wełnę mineralną dla ocieplenia budynku. Korzyści wynikają przede wszystkim ze zmniejszenia kubatury pomieszczeń, co znacznie ułatwia utrzymanie w nich właściwej temperatury. Zimą otrzymamy niższe koszty ogrzewania, zaś latem opłaty poniesione na pracę klimatyzacji. W ten właśnie sposób ograniczymy utratę ciepła i poprawimy warunki akustyczne wnętrza. Taka izolacja dźwięku zapewni nam odprężającą ciszę i spokój o każdej porze dnia czy nocy.

Sufit podwieszany w salonie

Stosując to rozwiązanie w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, w salonie, zyskujemy szereg możliwości aranżacyjnych. Pierwszą i najważniejszą jest wydzielenie odpowiedniej strefy. Jest to szczególnie ważne w tych przestrzeniach, w których salon łączy się z kuchnią – sufit podwieszany pozwoli oddzielić część relaksacyjną od kuchennej i stworzyć w niej przytulny klimat. Zastosowane w nim nastrojowe oświetlenie może posłużyć jako dodatkowe doświetlenie salonu lub lekki świetlik podczas kinowych wieczorów z bliskimi. Sufit podwieszany w salonie pomoże ukryć okablowanie systemów audio-video, przewodów wentylatora, czy montaż oświetlenia halogenowego i LED. Warto jednak zachować umiar podczas projektowania takiego pomieszczenia – duża liczba ozdób i dekoracji w pokoju oraz na suficie może „przytłoczyć” wnętrze.

Sufit podwieszany w kuchni

Sufit w kuchni musi być dobrze oświetlony – ułatwi nam to codzienne czynności i dotarcie do każdego zakamarka w meblach czy sprzętach kuchennych. Sufit podwieszany pomoże ukryć przewody elektryczne i wentylacyjne. Przyda się np. nad wyspą kuchenną, gdzie ukryje nieestetycznie wyglądającą instalację. Co ważne – sufit podwieszany nie powinien przykrywać w kuchni przewodów instalacji gazowej. Podobnie jak w przypadku salonu, tak i tutaj sufit podwieszany nada się idealnie do wydzielenia poszczególnych stref – na przykład, gdy kuchnia łączy się z jadalnią.

Sufit podwieszany w łazience

Wiele osób uważa, że ponieważ łazienki często są niewielkie metrażowo, podwieszany sufit jeszcze bardziej je „zmniejszy”. To nie do końca prawda – dzięki odpowiedniej kolorystyce i skosom płyt, możemy nawet powiększyć optycznie łazienkę. Sufit podwieszany pomoże nam zamaskować elementy instalacji, przewodów kominowych czy ubytków w łazience oraz umożliwi montaż oświetlenia na większej powierzchni, np. halogeny albo listwy LED. W większości przypadków sufit podwieszany wykonywany jest z płyt kartonowo-gipsowych, zwanych regipsami. W zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych lub użytkowych można użyć standardowych płyt kartonowo-gipsowych, jednak wszędzie tam, gdzie spodziewana jest wysoka wilgotność powietrza, należy użyć płyt impregnowanych, odpornych na wilgoć. Pamiętajmy, że błąd w wyborze tego materiału może nas słono kosztować.

Podsumowując, sufit podwieszany pozwoli w mgnieniu oka uatrakcyjnić niemal każdą aranżację. Dzięki różnorodności możliwych kształtów, materiałów i rodzajów oświetlenia możemy stworzyć niepowtarzalną dekorację, która sprawdzi się zarówno w modernistycznych, jak i w tych klasycznych wnętrzach.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close