Murapol Poradniki W mieszkaniu ważna jest dodatkowa przestrzeń
PORADNIK

W mieszkaniu ważna jest dodatkowa przestrzeń

Inne w-mieszkaniu-wazna-jest-dodatkowa-przestrzen

Polska pod względem przeciętnej powierzchni mieszkaniowej przypadającej na jedną osobę od lat charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem i odbiega od unijnej średniej. Na szczęście można zauważyć pewną korzystną zmianę – wzrost powierzchni dodatkowych takich jak balkony i tarasy. Dla wielu poszukujących mieszkania stanowią one swego rodzaju must have, niezależnie od wielkości zamieszkiwanego lokalu.

Według danych GUS w Polsce w 2019 roku przeciętny metraż wybudowanego mieszkania wynosił około 88,6 metra kwadratowego. I chociaż pierwotnie można odnieść wrażenie, że liczba ta stanowi dobry wynik, to w rzeczywistości dane te uwzględniają również domy jednorodzinne, które znacznie podnoszą średnią. Niestety, z tym wynikiem na tle Unii Europejskiej spośród 28 państw Polska zajmuje 6 miejsce od końca. Dodatkowo w naszym kraju wciąż borykamy się z problemem małej liczby metrów kwadratowych przypadających na osobę, co sprawia, że spora część mieszkań i domów jest przeludniona.

Rosną ceny, metraże maleją

Jeżeli chodzi o mieszkania w budynkach wielorodzinnych, sytuacja również nie prezentuje się najlepiej. Wprawdzie w ostatnim czasie pojawiła się pewna tendencja wzrostowa, wynosząca około 0,2 proc. z roku 2018 na rok 2019, jednak wynik nadal pozostawia wiele do życzenia. W ubiegłym roku średni metraż mieszkania w Polsce wynosił około 53,1 mkw.

Ten słaby wynik związany jest głównie z dwoma czynnikami. Pierwszy z nich oparty jest na zmianach społecznych, takich jak odejście od tworzenia wielodzietnych rodzin i rosnąca liczba singli oraz bezdzietnych małżeństw, które nie potrzebują wielkometrażowych lokali. Drugi związany jest z dysproporcją między powolnym wzrostem płac a dynamicznym wzrostem cen mieszkań, na skutek której aktualnie Polacy nie mogą sobie pozwolić na tak duże mieszkania, jakie mogli kupować jeszcze kilka lat temu.

Co więcej, najszybszy wzrost cen mieszkań można zauważyć właśnie wśród tych najmniejszych lokali. Według danych Cenatorium od 2017 roku kawalerki w polskich miastach podrożały od 32 do nawet 61 proc.

Wszędzie dobrze, ale na swoim najlepiej

W wielu europejskich krajach popularne jest życie w wynajmowanych lokalach przez wiele lat. Nasi zachodni sąsiedzi nie przejmują się brakiem własnego mieszkania, wolą płacić pieniądze za wynajem i żyć w lepszych warunkach, na zakup których nie byłoby ich stać. W Polsce sprawa ma się zupełnie inaczej. Większość z nas dąży do posiadania mieszkania na własność, nawet jeżeli jego wielkość nie odpowiada naszym wymaganiom.

Co ciekawe, od samej wielkości mieszkania ważniejszą rolę odgrywa liczba pokoi oraz… dodatkowa przestrzeń do relaksu w postaci balkonów i tarasów. Trend ten jeszcze bardziej nasilił się od czasu pojawienia się pandemii – odpoczynek na świeżym powietrzu bez opuszczania swojego osiedla okazał się na wagę złota.

Balkony, tarasy, ogródki…

Dokładne dane dotyczące wielkości balkonów oraz tarasów nie są znane. GUS w swoich statystykach nie uwzględnia ich wielkości w ramach prowadzonych spisów powierzchni użytkowych mieszkań. Wyniki badań przeprowadzonych przez portal Homebook wskazują, że w 2019 roku wśród najliczniejszej grupy ankietowanych posiadających balkony (47%) powierzchnie dodatkowe mierzyły ponad 6 metrów kwadratowych.

Według pracowni Murapol Architects Drive SA standardowy wymiar balkonu uwzględniany w realizowanych projektach wynosi 1,5 x 3 m, czyli 4,5 metra kwadratowego. Coraz częściej jednak zdarzają się przypadki, w których dodatkowa powierzchnia do wypoczynku projektowana jest np. na dachach budynków.

W przypadku zakupu mieszkania z balkonem lub loggią ważne jest aby był on już wykończony, szczególnie istotne jest aby posiadał estetyczne płytki lub deski tarasowe. Podobnie nie bez znaczenia jest aranżacja przestrzeni mieszkania z ogródkiem. Najchętniej decydujemy się na układ, w którym część powierzchni jest wybrukowana, a pozostały obszar pokryty jest trawą. Często stosowane są także naturalne „przegrody” osłaniające nas od sąsiadów m.in. w postaci krzewów lub innej roślinności.

Prywatna przestrzeń w postaci balkonu, tarasu lub ogródka to znaczne udogodnienie i zwiększenie komfortu mieszkania w bloku. Nawet niewielki balkon można ciekawie urządzić i czas na nim spędzony będzie prawdziwym relaksem. Gdy zależy nam na kontakcie z zielenią wybierzmy lokal z ogródkiem. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, wszystko zależy od  preferencji i potrzeb danej rodziny.

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close