Właściciele mieszkań podczas urządzania łazienki często stają przed dylematem – prysznic czy wanna? Wiele osób marzy o wygodnej wannie, jeszcze inni wolą brać szybki prysznic. Najlepiej mieć i jedno i drugie, ale o ile w dużych domach jest to możliwe, to niewielki metraż łazienki w mieszkaniu nie zawsze na to pozwala. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak urządzić małą łazienkę? Ciekawą propozycją może być wanna z prysznicem.
Wanna a prysznic – zalety obydwu rozwiązań
Często zdarza się, że pod jednym dachem mieszkają zarówno fani relaksujących kąpieli w wannie, jak i wielbiciele szybkich, energetyzujących natrysków. Zwolennicy wanien zgodnie twierdzą, że nawet najlepsza kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu nie zastąpi odprężającej kąpieli w wannie. Podobnie uważają rodzice małych dzieci. Malucha znacznie łatwiej jest umyć w wannie niż pod prysznicem. Dodatkowo, wielu dzieciom kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany daje mnóstwo frajdy, to dla nich także okazja do nauki samodzielnego dbania o higienę. Zresztą nie tylko najmłodsi czerpią przyjemność z takiej formy kąpieli. Dorośli także kochają wannę. Do wody wystarczy dodać specjalne olejki eteryczne oraz zioła o właściwościach regeneracyjnych i w takiej kąpieli spędzić czas z ulubioną książką.
Wielbiciele prysznica zwracają z kolei uwagę na to, że to rozwiązanie jest nie tylko szybsze, ale także dużo bardziej ekonomiczne. Zużycie wody można znacznie ograniczyć, zakręcając ją podczas namydlania się. Wiele osób twierdzi też, że kąpiel pod prysznicem jest znacznie bardziej higieniczna – woda na bieżąco spływa razem z brudem, a w wannie osadza się on ponownie na ciele.
Wanna i prysznic 2 w 1 – dostępne możliwości
Wybór między wanną a prysznicem często rodzi konflikty wśród domowników, którzy nie mogą pozwolić sobie na posiadanie obu rozwiązań z powodu niewielkiego metrażu łazienki. Takie osoby powinny iść na kompromis i zdecydować się na połączenie wanny z prysznicem. Nawet w małej łazience da się stworzyć prawdziwą strefę relaksu, w której można wziąć odprężającą kąpiel, jak i dodający energii prysznic. Umożliwi to wanna z funkcją prysznica, która cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród właścicieli łazienek w blokach. Istnieje kilka sposobów na to, by połączyć wannę i prysznic:
- szklany parawan – niewidoczna szyba bez ramy to świetne rozwiązanie. Przede wszystkim nie zaburza harmonijnego wnętrza i nie rzuca się tak łatwo w oczy, a przy tym chroni łazienkę przed chlapiącą spod prysznica wodą. Takie rozwiązanie nie zabiera dodatkowej przestrzeni i stanowi niejako rozgraniczenie strefy kąpielowej i umywalkowej. Szyba bez ramy będzie dobrze współgrać z jasną ceramiką, całe wnętrze nabierze wtedy lekkości. Warto dodać, że parawany tego typu są wykonywane ze szkła hartowanego, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szok termiczny w wyniku nierównomiernego nagrzewania się powierzchni szyby;
- wyraźnie zaznaczony parawan – to obecnie bardzo modne rozwiązanie. Można pokusić się o podkreślenie ramy szklanego parawanu wannowego i dopasować ją do wystroju całej łazienki, nawiązując, np. do ram lustra, barwy armatury czy ciemnych płytek. Da to niesamowity efekt, który pokochają wielbiciele stylu industrialnego czy minimalistycznego;
- zasłona wannowa – to kolejny sposób, by chronić łazienkę przed wodą spod natrysku, jeśli zdecydujemy się na prysznic z wanną. Wystarczy po prostu zamontować specjalny drążek i powiesić na nim zasłonę. To bardzo tanie i praktyczne rozwiązanie, dodatkowo taki materiał można prać w pralce, by zadbać o czystość w pomieszczeniu. Taka zasłona może być też ciekawym dodatkiem aranżacyjnym, bo wybór wzorów i kolorów tekstyliów jest ogromny;
- wanna z kabiną prysznicową – to po prostu wanno-prysznic z drzwiami, które pozwalają wejść do wanny jak do zwykłej kabiny prysznicowej. W tym przypadku drzwiczki pełnią funkcję parawanu chroniącego przed rozchlapywaniem się wody;
- wanna narożna z prysznicem – prysznic z wanną narożną jest umiejscowiony we wnęce w taki sposób, że będzie otoczony ścianami z trzech stron. Wanna narożna zazwyczaj jest na tyle duża, że woda z deszczownicy czy słuchawki prysznicowej nie będzie rozchlapywana na podłodze łazienki. Dzięki temu nie jest koniecznie stosowanie szklanych parawanów czy tekstylnych zasłon. Trzeba przyznać, że jest to dość zgrabne i ciekawe rozwiązanie.
Wanna z prysznicem – wady i zalety
Podczas urządzania łazienki warto poznać wszystkie „za” i „przeciw” w kwestii połączenia wanny z prysznicem, by później nie żałować swojej decyzji. Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest to, że zajmuje ono mało miejsca, dzięki czemu można korzystać z dobrodziejstwa kąpieli w wannie, jak pod prysznicem, nawet w małych łazienkach. Zastosowanie parawanu, czy materiałowej zasłony pozwoli zachować porządek w pomieszczeniu, to także stosunkowo tania opcja. Wanna z prysznicem jest uniwersalna i funkcjonalna – prysznic można wykorzystać do odświeżenia włosów, bez konieczności mycia całego ciała. Wannę można też użyć do przeprania lekko zaplamionych ubrań.
Czy ten popularny kompromis posiada jakieś wady? Dla niektórych problemem może być to, że wanna z prysznicem wymaga kucia w ścianie w celu zamontowania baterii prysznicowej na odpowiedniej wysokości. Pewne problemy z korzystaniem z tej opcji mogą mieć osoby starsze lub schorowane. Wysoka obudowa wanny lub głęboki brodzik z kabiną może być dla nich trudny do pokonania i niebezpieczny w użytkowaniu.
Jedno jest pewne – jeśli łazienka jest niewielkich rozmiarów, a domownicy lubią rano wziąć błyskawiczny prysznic, a wieczorem gorącą kąpiel z bąbelkami, to nie ma lepszego sposobu, by zażywać obu tych przyjemności jak połączenie wanny z prysznicem. To świetne rozwiązanie szczególnie dla dużych rodzin, w których każdy ma swoje wymagania i preferencje.