Murapol Poradniki Wnętrze w stylu eklektycznym – jak je urządzić? Podpowiadamy!
PORADNIK

Wnętrze w stylu eklektycznym – jak je urządzić? Podpowiadamy!

Wykończenie wnętrz wnetrze-w-stylu-elektycznym-jak-je-urzadzic-podpowiadamy

Niezwykłe kompozycje kolorystyczne, nieszablonowe zestawienia elementów z różnych trendów wnętrzarskich i wolność projektowania – tak w skrócie można opisać styl eklektyczny. To idealna propozycja dla osób kreatywnych i nie lubiących nudy. Eklektyzm to sztuka łączenia w spójną całość tego co stare i nowe i co pozornie zupełnie do siebie nie pasuje. I choć może się wydawać, że każdy może stworzyć takie wnętrze, to jednak nie jest to proste, bo łatwo przekroczyć cienką granicę i sprawić, że w pomieszczeniu zapanuje chaos. Czym charakteryzuje się styl eklektyczny? Jakich zasad trzymać się podczas urządzania eklektycznego mieszkania? 

Styl eklektyczny – co to znaczy?

Eklektyzm nie jest w żadnym wypadku zjawiskiem nowym. Termin ten funkcjonował już w starożytności i oznaczał połączenie różnych nurtów filozoficznych. Z kolei styl eklektyczny we wnętrzach powstał w XIX wieku, ale początkowo panował w nim nieposkromiony chaos. Dopiero w kolejnym wieku projektanci uczynili z niego modny trend, wprowadzając kilka zasad, które zmieniły pełne sprzeczności i nieładu mieszkania w wyjątkowe i przemyślane przestrzenie. W stylu eklektycznym nie chodzi bowiem o przypadkową zbieraninę wszelkiego rodzaju mebli, dodatków, faktur i kolorów, a o to, by zestawione ze sobą tworzyły ciekawą i spójną aranżacyjnie całość. 

Styl eklektyczny we wnętrzach – najważniejsze zasady

Eklektyczne wnętrza są pełne intrygujących, ciekawych w odbiorze połączeń. Choć styl ten nie ma ścisłych założeń, to jednak warto trzymać się trzech głównych zasad, które pozwolą uniknąć wrażenia bałaganu we wnętrzach:

  • motyw przewodni – ważny jest wybór tematu przewodniego aranżacji, który będzie punktem odniesienia dla innych elementów. Może to być styl mebli, kolor ścian, wzór na dywanie lub materiał, ale też watek nawiązujący do hobby lub życia domowników, np. miłości do podróżowania czy muzyki;
  • odpowiednie proporcje – kolejna zasada, której warto się trzymać, by uniknąć miszmaszu w pomieszczeniu, to zachowanie umiaru i odpowiednich proporcji. Przyjęło się, że około 70% powinien stanowić styl główny, dlatego podczas wyboru aranżacyjnych połączeń trzeba zdecydować, który z nich będzie stanowił bazę;
  • dobre samopoczucie – najważniejsze to takie urządzenie wnętrz, by domownicy czuli się w nich po prostu dobrze. Istotne jest poczucie komfortu i swobody we własnym mieszkaniu, dlatego warto iść za głosem serca i nie trzymać się utartych schematów.

Eklektyczny styl w mieszkaniu – jak umiejętnie łączyć style?

Styl eklektyczny to przede wszystkim dowolność i swoboda w aranżacji mieszkania, która wymaga jednak pewnego wyczucia i doświadczenia – by uzyskać ciekawy efekt, który nie przytłoczy, warto postawić na wykorzystanie dwóch, maksymalnie trzech różnych stylów. Od czego zacząć? 

Po pierwsze meble!

To właśnie w ich przypadku istnieje największe pole do popisu. Jedno jest pewne – w eklektycznym mieszkaniu nie ma miejsca na gotowe, standardowe komplety ze współczesnych linii produkcyjnych. Jadalnię świetnie ozdobi za to drewniany stół w stylu skandynawskim z krzesłami w odmiennych formach i o różnych kolorach tapicerki, które można znaleźć, np. na pchlim targu. W salonie idealnie sprawdzi się połączenie wiekowej, ciężkiej komody czy szafy z kanapą i fotelami vintage z epoki PRL-u, których obecnie już się nie produkuje. Dobrze dobrane, poddane renowacji meble mogą się prezentować naprawdę ciekawie. To właśnie jest piękne w tym stylu – każde pomieszczenie wygląda oryginalnie. 

Materiały, tkaniny, wzory i barwy

Charakterystyczne dla mieszkań eklektycznych jest także łączenie ze sobą różnych materiałów, tkanin, wzorów i barw. Ważną rolę w pomieszczeniu będą pełnić ściany, które są tłem dla mebli i dodatków. Styl eklektyczny kocha kontrasty, można więc zaszaleć podczas wyboru farb lub wzorzystych tapet. Oczywiście warto zachować umiar, ważny jest dobór barwy głównej i jednej, dwóch dopełniających, które nie będą się ze sobą „gryzły” i sprawiały wrażenia kiczu i chaosu we wnętrzu. Ciekawym połączeniem na ścianie, np. w kuchni będzie też znany i lubiany mariaż drewna i cegły. Z kolei w łazience świetnie sprawdzi się duet drewno + patchworkowe płytki. Ważne jest także umiejętne łączenie materiałów, tak by meble, dywany i zasłony pasowały do siebie kolorystycznie i tworzyły różnorodne, ale spójne zestawienie. Nie bój się eksperymentów – do skórzanej sofy dobierz puchate poduszki, a welurowe fotele postaw na dywanie w futurystyczne wzory.

„Retro” dodatki

Styl eklektyczny w mieszkaniu to również zabawa dodatkami z duszą. Na ścianach świetnie będą prezentowały się zarówno ręcznie malowane obrazy ze sklepu z antykami, lustra, pamiątkowe zdjęcia, jak i plakaty retro czy nowoczesne grafiki znanych artystów, koniecznie w ramkach w różnych rozmiarach i kolorach. Eklektyczne wnętrza to urozmaicenia – w jednym pokoju może się znaleźć klasyczny wazon we florystyczne wzory oraz industrialne, miedziane lampy wiszące. Efekt będzie z pewnością intrygujący. 

Eklektyczny styl – dla kogo?

Styl eklektyczny pokochają osoby nietuzinkowe, chcące wyrazić swoją osobowość poprzez barwne aranżacje i oryginalne pomysły. Jego ogromnym plusem jest to, że może być zastosowany zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach i nie wymaga wysokich nakładów pieniężnych. To także dobre rozwiązanie dla osób, które nie umieją się zdecydować na jeden styl we wnętrzach i szukają kompromisu, bo można w nim zawrzeć bardziej stonowane i minimalistyczne aranżacje boho, skandynawskie czy klasyczne. Styl eklektyczny jest zaskakujący, elastyczny i nie do podrobienia!

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close