Otrzymanie kluczy do swojego wymarzonego mieszkania deweloperskiego to niewątpliwe powód do szczęścia dla każdego właściciela. Po krótkiej euforii przychodzi czas na organizację kolejnego zadania, jakim jest przystosowanie lokalu do wprowadzenia się. Jak najlepiej zorganizować taki remont? Jak się do niego przygotować, ile to będzie kosztowało? Sprawdzamy!
Na pierwotnym rynku nieruchomości znajdziemy głównie „cztery kąty” zrealizowane w stanie deweloperskim. Oznacza to, że na podłodze lokalu wykonana jest wylewka betonowa, ściany są wygładzone, w mieszkaniu wprowadzono wszystkie instalacje oraz zamontowano okna i parapety zewnętrzne. Pojęcie wykończenie mieszkania pod klucz nie ma jednoznacznej definicji, jednakże przyjmuje się, że takie lokum posiada już wykończone ściany, podłogi, kuchnie i łazienkę. Dodatkowo może zawierać – w zależności od wybranego pakietu usług – zakup wyposażenia, mebli i dodatków do pomieszczeń. Skorzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z wyższą ceną za lokal, ale pozwala zaoszczędzić dużo czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na stworzenie projektu, zakup materiałów budowlanych czy realizację remontu.
Niezbędne działania przed przeprowadzką
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiej usługi, warto się do tego dobrze przygotować. Całkowity koszt jest uzależniony od standardu wyposażenia, rodzaju i zakresu zleconych prac, jakości materiałów wykończeniowych oraz od powierzchni każdego pomieszczenia. Podczas szacowania kosztów należy wziąć pod uwagę wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, np. montaż kontaktów, hydraulikę. Wraz z decyzją o powierzeniu wykończenia lokalu doświadczonej ekipie remontowej najlepiej zebrać cenniki od kilku i wybrać taką, która ma pozytywne opinie w sieci oraz przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Przy obliczaniu tych kosztów trzeba zacząć od wnętrz, które najbardziej uszczuplają portfel i są najtrudniejsze, czyli łazienka i kuchnia.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?
Niektórzy eksperci szacują, że koszt tej usługi wynosi ok. 10 proc. wartości nieruchomości. Firmy wykonawcze najczęściej proponują pakiety, w których można wybrać zakres działań i jakość użytych materiałów. O czym pamiętać przy wykończeniu mieszkania? W cenie wspomnianych pakietów wliczone są także koszty projektów, realizacji, a także transportu materiałów. Niekiedy firmy remontowe mają wynegocjowane atrakcyjniejsze warunki z hurtowniami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wykonawcą, należy przeanalizować swoje możliwości czasowe w tym zakresie, a także przygotować wstępny kosztorys i porównać go z ofertą dewelopera lub firmy remontowej. Powinno się określić także styl wnętrz, w jakim widzisz swoje nowe mieszkanie. To bardzo ważne już na wstępnym etapie wykończenia lokalu, gdyż pozwoli przemyśleć całą koncepcję pomieszczeń, aby były spójne i zgodne z oczekiwaniami. Ponadto popularne aranżacje wnętrz wpływają na dobór kolorystyki i elementów dekoracyjnych.