Murapol Poradniki Konto mieszkaniowe 2023 – od kiedy? Warunki premii mieszkaniowej
PORADNIK

Konto mieszkaniowe 2023 – od kiedy? Warunki premii mieszkaniowej

Finanse konto-mieszkaniowe-2023-od-kiedy-warunki-premii-mieszkaniowej

Marzysz o własnych czterech ścianach, ale brakuje Ci środków finansowanych albo jeszcze nie zacząłeś oszczędzać? Teraz masz ku temu świetną okazję. Wraz z początkiem lipca weszły w życie przepisy ustawy wprowadzającej program rządowy Pierwsze Mieszkanie, na który składa się Bezpieczny kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Jakie są zalety tego drugiego rozwiązania?

Program Konto Mieszkaniowe zostało stworzone w celu wsparcia oszczędzania u osób pragnących kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Wzięcie udziału w programie i dotrzymanie jego warunków oraz zobowiązań gwarantuje otrzymanie Premii Mieszkaniowej po każdym roku oszczędzania. Jeśli zatem Twoim celem jest oszczędzać na mieszkanie, dom bądź jego budowę, to warto zastanowić się nad przystąpieniem do Konta Mieszkaniowego i powiększyć zgromadzone oszczędności o kilka procent w skali roku czy też zabezpieczyć je przed inflacją.

Konto mieszkaniowe – warunki, które trzeba spełnić

Wzięcie udziału w programie i założenie Konta Mieszkaniowego oferuje obecnie jeden bank, ale w przyszłości lista placówek ma się zwiększyć. W programie mogą wziąć udział osoby w wieku 13-45 lat, które zobowiążą się oszczędzać w ramach Konta Mieszkaniowego przez okres od 3 do 10 lat. To oznacza, że zgromadzone oszczędności można wypłacić min. po upływie 3 lat.

Warunkiem otrzymania Premii Mieszkaniowej jest odkładanie co miesiąc oszczędności w wysokości minimum 500 zł i maksimum 2 tys. zł. Ustawa dopuszcza jeden miesiąc wakacji bez konsekwencji, co znaczy, że w ciągu roku na Konto Mieszkaniowe trzeba dokonać min. 11 wpłat o łącznej wartości 5,5 tys. zł, a można maksymalnie 24 tys. zł, aby mieć zagwarantowaną premię. Przykładowo, jeżeli zostaną opuszczone dwa miesiące, czyli dokona się 10 wpłat lub mniej, premia nie zostanie przyznana.

Premia Mieszkaniowa i środki zaoszczędzone w ramach rządowego programu mogą być przeznaczone wyłącznie na zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Możliwe jest również opłacenie tymi środkami: budowy domu, wkładu własnego w spółdzielni mieszkaniowej, partycypacji w SIM lub TBS czy nabycia prawa własności do gruntu pod budowę domu. Opcji jest sporo, choć trzeba pamiętać, że na żaden inny cel nie można spożytkować tych pieniędzy.

Konto mieszkaniowe – ile wynosi Premia Mieszkaniowa?

Konsekwentne i zgodnie z zasadami prowadzenie rachunku oszczędnościowego zapewni każdego roku, jednorazowo, dodatkowy wpływ na konto z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Premia Mieszkaniowa jest równa rocznemu wskaźników inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – czytamy na stronie rządowej, przy czym zaznaczono, że każdego roku będzie wybierany wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. W praktyce oznacza to, że w pierwszym roku Premia Mieszkaniowa wyniesie kilkaset, a po kilku latach nawet kilka tysięcy złotych.

Co więcej, gromadzone oszczędności na Koncie Mieszkaniowym są dodatkowo oprocentowane w wysokości zależnej od banku, w którym prowadzony jest rachunek, a także są zwolnione z podatku Belki.

Sprawdź: Bezpieczny Kredyt 2% − kiedy rusza, dla kogo jest przeznaczony, jakie są warunki?

Contact us

close

Бланк з контактами

close