Murapol Poradniki Bezpieczny Kredyt 2% − kiedy rusza, dla kogo jest przeznaczony, jakie są warunki?
PORADNIK

Bezpieczny Kredyt 2% − kiedy rusza, dla kogo jest przeznaczony, jakie są warunki?

Finanse bezpieczny-kredyt-2%-kiedy-rusza-dla-kogo-jest-przeznaczony

Nowy rządowy program „Pierwsze mieszkanie” wywołał niemałe poruszenie na rynku nieruchomości. Projekt, który ruszył na początku lipca, ma umożliwić zakup pierwszego mieszkania, domu, ale też budowę lub dokończenia budowy domu jednorodzinnego. Na jego start czekało wiele osób – jeśli jesteś jedną z nich to koniecznie sprawdź wszystkie założenia nowego projektu. Z naszego artykułu dowiesz się na czym polega rządowy program, dla kogo jest przeznaczony i jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dopłat do kredytu.

W obecnych czasach zakup pierwszego mieszkania lub domu dla wielu osób jest marzeniem trudnym do zrealizowania. Serie podwyżek stóp procentowych, rosnące ceny nieruchomości oraz zaostrzone zasady oceny zdolności kredytowej sprawiły, że w praktyce niewielu Polaków stać na nabycie lokalu z pomocą banku. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowa rządowa propozycja – program „Pierwsze mieszkanie”. Projekt składa się z dwóch elementów – Konta Mieszkaniowego, na którym można odkładać oszczędności na zakup w kolejnych latach oraz Bezpiecznego kredytu 2%.

Czym jest kredyt 2 procent?

Bezpieczny kredyt 2% to system dopłat do kredytu hipotecznego na budowę domu jednorodzinnego lub zakup lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego z rynku pierwotnego i wtórnego, a także na nabycie praw własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej domu. Kredyt będzie miał oprocentowanie 2% plus marża i prowizja banku (jeśli jest przez bank pobierana), ale tylko przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania. W tym czasie różnicę między oprocentowaniem rynkowym (liczonym jako średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących) a stawką 2%, pokrywać będą dopłaty rządowe ze środków utworzonego w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Po 10 latach oprocentowanie kredytu będzie liczone według „normalnej” stawki ustalonej w umowie kredytowej.

Kwota, na którą można otrzymać kredyt to maksymalnie 500 tys. zł. Jeżeli gospodarstwo domowe jest prowadzone przez małżonków lub wchodzi w jego skład minimum jedno dziecko, wówczas kwota kredytu może wynieść do 600 tys. zł.

Czy przy Bezpiecznym Kredycie 2% wymagany jest wkład własny?

Tak, ponieważ to standardowy kredyt udzielany przez banki komercyjne. Różnicą jest dopłata od Państwa do pierwszych 120 rat kredytu. Jak każdy kredyt hipoteczny, wymaga zdolności kredytowej i wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank udzielający kredytu. Co ważne, standard i lokalizacja nieruchomości nie wpływa na możliwość udziału w programie, bowiem limit ceny za 1 m2 nie będzie obowiązywał przy kupnie1.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2 procent?

Kredyt 2% wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów. Przede wszystkim mogą z niego skorzystać tylko osoby do 45. roku życia. W przypadku, gdy o kredyt w programie stara się małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek dotyczący wieku musi spełnić przynajmniej jedno z nich. Zasadniczo z dopłaty mogą skorzystać tylko ci, którzy obecnie nie mają i w przeszłości nie posiadali mieszkania, domu ani też spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Dlatego też każdy, kto posiada prawo własności do nieruchomości albo był właścicielem nieruchomości w przeszłości, nie będzie miał możliwości skorzystania z programu. Dotyczy to także osób we wspólnym gospodarstwie domowym, a więc np. małżeństwo nie będzie miało możliwości wzięcia wspólnego kredytu w ramach programu, jeśli jeden z małżonków jest bądź był kiedyś właścicielem nieruchomości.

Wszystkie osoby zainteresowane kredytem 2% powinny koniecznie zapoznać się z rządowymi ustaleniami ws. przypadków, po zaistnieniu których prawo do dopłat z programu wygasa i kredyt preferencyjny stanie się kredytem komercyjnym. Nie można, np. wynajmować lub użyczać kredytowanego lokum, a także zmieniać jego sposobu użytkowania. Zaprzestanie zamieszkiwania w lokalu na ponad 12 miesięcy czy nawet udostępnienie do zamieszkiwania lub wspólnego prowadzenia z kredytobiorcą gospodarstwa domowego przez nieodpowiednią w pojęciu ustawy osobę, grozi utratą dopłat i może skutkować problemami ze spłatą kredytu2.

Kredyt 2 procent – zrób pierwszy krok do swojego mieszkania!

Zastanawiasz się nad zakupem swojego pierwszego „M” w ramach nowego rządowego programu mieszkaniowego? Świetnie się składa, bo początkiem lipca ruszyła nasza nowa akcja promocyjna, w ramach której stawiamy do dyspozycji klientów pulę 222 lokali, które kwalifikują się do programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Mieszkania dostępne są w 20 inwestycjach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej, Bydgoszczy, Chorzowa, Gdańska, Gliwic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Siewierza, Sosnowca, Torunia, Tychów i Wrocławia. Poza korzyściami wynikającymi z programu Bezpieczny kredyt 2%, do każdego mieszkania dołączamy pakiet bonusów, który może zawierać rabat, smart home w wersji premium, a także nawet dwa miejsca postojowe. Wartości bonusów sięgają nawet 136 tys. zł!

By dowiedzieć się więcej na temat możliwości skorzystania z promocji wystarczy odwiedzić jedno z biur sprzedaży Grupy Murapol lub wypełnić formularz.


 

1 https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie.

2 https://www.prawo.pl/biznes/kredyt-2-proc-ustawa,518880.html.

Contact us

close

Бланк з контактами

close