Murapol Poradniki Jaki okap kuchenny wybrać? Przegląd okapów kuchennych dla każdej kuchni.
PORADNIK

Jaki okap kuchenny wybrać? Przegląd okapów kuchennych dla każdej kuchni.

Wykończenie wnętrz jaki-okap-kuchenny-wybrac-przeglad-okapow-kuchennych-dla-kazdej-kuchni

Dobry okap to nieodłączny element każdej kuchni. Podczas urządzania kuchni wiele osób nie przywiązuje do niego zbyt dużej uwagi, co jest błędem. Odpowiednio dobrany okap, dobrej jakości, pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów i uniknąć nadmiernej wilgoci czy tłustego osadu na kuchennych meblach i sprzętach.

Dlaczego okap dobrej jakości jest tak ważny? Ten słabszy spowoduje że dym i zapachy kuchenne utrwalą się w zasłonach i meblach, a tłuszcz oblepi szafki i ściany, dlatego tak istotne jest, by wybrać odpowiedni model. Ilość dostępnych na rynku okapów przytłacza niejednego klienta. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jaki okap kuchenny wybrać? Oto najważniejsze informacje.

Okap kuchenny − wyciąg czy pochłaniacz?

Dostęp do kanału wentylacyjnego to pierwsza kwestia, nad którą trzeba się pochylić. Biorąc pod uwagę konstrukcję można wyróżnić dwa typy okapów:

  • wyciąg – funkcjonuje w obiegu otwartym. To najskuteczniejsze rozwiązanie, ponieważ okap podłączony za pomocą rury do szybu wentylacyjnego, odprowadza powietrze na zewnątrz budynku. Wyciąg jest bardzo efektywny i dość tani w użytkowaniu, do poprawnego działania nie potrzebuje żadnych filtrów. Oczywiście nie może być on podłączany do wspólnych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest dostarczanie powietrza do mieszkań;
  • pochłaniacz – w tym przypadku powietrze funkcjonuje w obiegu zamkniętym. Pochłaniacz wciąga powietrze, filtruje je, a następnie oczyszczone wypuszcza z powrotem do lokalu. W większości stosuje się filtry węglowe, które eliminują z powietrza tłuszcze, dym i nieprzyjemne zapachy. Pochłaniacz sprawdzi się w budynkach, w których nie ma kanałów wentylacyjnych do okapów. Niestety pochłaniacze mają swoje wady. Okapy działające w obiegu zamkniętym są głośniejsze i mniej wydajne od tych w obiegu otwartym. Dodatkowo, filtry węglowe należy wymieniać co kilka miesięcy, choć na popularności zyskują filtry „longlife”, które można po prostu umyć w zmywarce i użyć ponownie.

Wydajność i głośność – ważne parametry okapu kuchennego

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze okapu jest wydajność, którą określa się w metrach sześciennych na godzinę i która determinuje, jak szybko i skutecznie urządzenie będzie filtrowało powietrze. Dobrze dobrany okap powinien w godzinę przefiltrować na pierwszym biegu kubaturę kuchni sześciokrotnie, na drugim – dziewięciokrotnie, a na trzecim biegu – dwunastokrotnie.

Kolejny istotny parametr to głośność, szczególnie ważny w przypadku kuchni połączonej z salonem lub jadalnią. Niestety im wydajniejszy okap, tym będzie emitował więcej hałasu, co ma duży wpływ na komfort gotowania, oglądania w tym samym czasie telewizji lub słuchania ulubionej muzyki. Poziom emitowanego hałasu podawany jest w decybelach przy maksymalnej wydajności filtrowania. Najlepiej będzie sprawdzić poziom głośności na I i II obiegu, bo to te prędkości są najczęściej używane podczas gotowania. No i przede wszystkim trzeba zdecydować co jest ważniejsze i postawić na kompromis – albo duża wydajność, albo cichy okap kuchenny.

Rodzaje okapów kuchennych

Na rynku istnieje kilka rodzajów okapów, które różnią się konstrukcją, sposobem montażu oraz przeznaczeniem:

  • okapy podszafkowe – idealne rozwiązanie do małych kuchni, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Okap kuchenny podszafkowy nie jest polecany do dużych pomieszczeń, ze względu na słabą wydajność. Wiesza się go, jak sama nazwa wskazuje, pod szafką lub montuje bezpośrednio do ściany. To niedrogie i popularne rozwiązanie, a jeśli okap podszafkowy pracuje z filtrem metalowym, wystarczy go raz na jakiś czas zdemontować i oczyścić ręcznie lub umyć w zmywarce;
  • okapy kominowe – to typ okapów samodzielnie wiszących, często nazywanych też przyściennymi. Montuje się je nad kuchenką, zaraz przy ścianie. W dużym kominie znajduje się silnik urządzenia, a także szeroki przewód, który ma połączenie z szybem wentylacyjnym. Okap kuchenny kominowy często posiada stalowe wykończenie i prostą, geometryczną formę, co czyni z niego świetny dodatek do nowoczesnej kuchni w stylu loftowym czy industrialnym;
  • okapy wyspowe – montuje się je nie do ściany, a do sufitu i jak łatwo się domyślić wykorzystywane są do płyt grzewczych umieszczonych na kuchennej wyspie. Rozwiązanie to nie należy do tanich, ale jest równocześnie bardzo zaawansowane. Okap kuchenny wyspowy składa się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Wariant ten jest polecany głównie do dużych kuchni, a dzięki temu, że wygląda jak stylowa lampa, można go łatwo wkomponować we wnętrzu;
  • okapy teleskopowe – charakteryzują się dobrą wydajnością i z wyglądu przypominają okapy podszafkowe, jednak uruchamia się je trochę inaczej. Oprócz zwykłej powierzchni pod szafką, wykorzystywana jest także ruchoma szuflada, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni zasysania powietrza. Dobrą informacją jest to, że okap kuchenny teleskopowy występuje w kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu będzie pasował nawet do małych kuchni.

Wymarzony okap kuchenny – jaki wybrać?

Jak widać, na rynku występuje wiele rodzajów okapów kuchennych. Niełatwo jest podjąć ostateczną decyzję podczas zakupu. Jak wybrać najlepszy model do swojej kuchni? Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim dostęp do kanału wentylacyjnego, układ i metraż pomieszczenia, miejsce montażu kuchenki lub płyty grzewczej, a także własny budżet i preferencje, co do stylu okapu. Te informacje powinny być wystarczające do podjęcia właściwej decyzji.

Przeczytaj także: Jaki blat do kuchni wybrać?

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close