Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania to tylko jedna z czynności, jaką musimy wykonać w tym procesie. Do sprzedającego należy także dopełnienie kilku niezbędnych formalności, bez których nowy nabywca nie może w pełni cieszyć się z zakupu. Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania trzeba przygotować? Sprawdź, by uniknąć błędów i zbędnego stresu.
Dokumenty do sprzedaży mieszkania – co trzeba wiedzieć?
Jeszcze przed publikacją ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości warto poznać wszystkie formalności, jakie będą wiązały się z tą transakcją. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania oraz przygotowanie dokumentów, które będą niezbędne do podpisania umowy. Gdy chcemy sprzedać lokal własnościowy, należy posiadać:
- akt własności nieruchomości w formie: umowy kupna mieszkania zawartej u notariusza, umowy darowizny, nabycia mieszkania jako spadek (prawomocne orzeczenie sądu),
- odpis z księgi wieczystej,
- zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów lub oświadczenie zawierające termin ich wymeldowania,
- zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz wobec wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni,
- oświadczenie wierzyciela hipotecznego o wysokości zadłużenia, warunkach zwolnienia z hipoteki lub zgodzie na wykreślenie z niej – gdy sprzedawane cztery kąty są obciążone hipoteką.
Co więcej, gdy posiadamy spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, niezbędne będzie zaświadczenie wystawione przez spółdzielnię.
Sprzedaż mieszkania a formalności, jakie są kolejne kroki?
Załatwienie wszystkich dokumentów do sprzedaży własnego M najczęściej zajmuje kilka dni, co zazwyczaj trwa krócej niż znalezienie kupca i późniejsze negocjacje cenowe. Dlatego nie trzeba się przerażać formalnościami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Kolejnymi czynnościami w toku sprzedaży są:
- zawarcie przedwstępnej umowy kupna mieszkania (wymagana, gdy dochodzi do rezerwacji lokalu przez wpłatę zadatku),
- podpisanie umowy sprzedaży mieszkania w obecności notariusza,
- dokonanie płatności,
- przekazanie mieszkania nowemu właścicielowi.
Zawarcie umowy przed notariuszem gwarantuje prawidłowe zapisy w dokumencie sprzedaży. Do tych najważniejszych należą: dane obu stron, opis lokalu i jego cena, sposób i termin płatności strony kupującej oraz klauzula o poddaniu się nabywcy egzekucji w sytuacji niedotrzymania warunków zapłaty.
Sprzedaż lokalu – do kogo taka informacja?
Po udanej transakcji i dopełnieniu wszystkich formalności warto poinformować spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową o zmianie właściciela mieszkania. Taki krok leży w dobrym tonie sprzedającego, natomiast stanowi obowiązkowe działanie dla nabywcy. Ponadto po jego stronie leży zmiana danych u dostawców mediów. O transakcji sprzedaży musi zostać także powiadomiony urząd skarbowy właściwy dla sprzedającego oraz urząd gminy, gdy płaci się podatek od tej nieruchomości.