W Dani przeważnie panują dni, które są krótkie, ciemne i ponure, a co więcej aż około 180 dni w roku jest pochmurnych i deszczowych. Przy takim klimacie trudno zachować pogodę ducha, zatem jak to jest, że według Światowego Raportu Szczęścia ONZ Dania uważana jest za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie? Być może jednym z czynników szczęścia Duńczyków jest ich filozofia hygge.
Czym jest hygge?
Hygge po duńsku oznacza przytulność, szczęście, bezpieczeństwo. Słowo to ewoluowało ze zwykłego rzeczownika do koncepcji i podejścia do życia, które na pierwszym miejscu stawia zwolnienie w codziennym pędzie i docenianie prostych przyjemności, czerpanie radości z wolnego czasu, czy chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Hygge to styl bycia, równowaga duchowa, poczucie komfortu, wygody, bezpieczeństwa i luzu oraz umiejętność cieszenia się codziennością.
Ze względu na pogodę Duńczycy większość swojego czasu spędzają w domach i mieszkaniach. Nie dziwi więc fakt, że filozofia i styl hygge przeniosły się także do wnętrz.
Sprawdź także: Styl japandi – czym jest i jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?
Styl hygge we wnętrzach — kolory, wzory i materiały
We wnętrzach urządzonych w stylu duńskim chodzi o otaczanie się przytulnością i komfortem oraz poczucie bezpieczeństwa, zatem zdecydowanie dominują tu neutralne i stonowane barwy. Przede wszystkim kolory ziemi, takie jak beże, kremy, brązy, zielenie i szarości, to nieodłączny element stylu hygge. Dlaczego?
- Beże, kremy i brązy dodają pomieszczeniu przytulności.
- Zielenie wprowadzają świeżość, ożywiają wnętrze i przywodzą na myśl naturę.
- Szarości oraz często wykorzystywane też biele i czernie nadają spokoju, stonowania, elegancji i nowoczesności.
Jasne kolory odbijają światło, dlatego dają wrażenie, że pomieszczenia wydają się większe i przestronniejsze. Otaczanie się naturalnymi barwami daje uczucie zrelaksowania i bezpieczeństwa. Brak wyrazistych i wręcz krzykliwych kolorów sprzyja wyciszeniu i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej uporządkowane i harmonijne.
Często wykorzystywane w stylu hygge są także różne wzory. Powinny one charakteryzować się przede wszystkim minimalizmem i prostotą. Są to głównie:
- drobne kwiaty, liście lub inne nawiązujące do natury wzory — najczęściej wykorzystywanym motywem roślinnym jest eukaliptus;
- geometryczne kształty.
Poczucie spokoju, harmonii i ciepła w stylu hygge potęgują materiały pochodzenia naturalnego. Najczęściej jasne drewno króluje na podłogach, w elementach wykończeniowych i meblach. W pomieszczeniach nie może zabraknąć miękkich narzut, koców, poduszek, dywanów, zasłon wykonanych z dobrej jakości i oczywiście naturalnych materiałów, jak:
- len;
- wełna;
- bawełna;
- skóra.
Dekoracje często wykonane są dodatkowo z wikliny, rattanu oraz gliny.
Styl duński — meble i dekoracje
Dom czy mieszkanie w stylu hygge mają być nie tylko piękne, ale również praktyczne i wygodne. Zasada ta dotyczy także mebli, które mają być stylowe i funkcjonalne. Drewniane meble charakteryzują się prostotą, naturalnością i trwałością. Co więcej, naturalne drewno, z unikalnymi słojami i ciepłym odcieniem, nadaje pomieszczeniom swojego indywidualnego charakteru i piękna. Wszystkie te elementy sprawiają, że wnętrza stają się przyjazne dla oka i zachęcają do odpoczynku i relaksu. Tkaniny wykorzystywane do obić mebli wypoczynkowych są wykonywane ze skóry lub miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów w raczej jasnych odcieniach. Wygodne narożniki, kanapy czy fotele uzupełnione są licznymi poduszkami, kocami oraz pufami, które zapewniają dodatkowy komfort oraz dekorację.
Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się domowym klimatem oraz przytulnym minimalizmem. Dodatki, tak samo jak meble, muszą być dobrej jakości. Salony czy sypialnie w stylu hygge pełne są ciepłych narzut i koców oraz miękkich poduszek i dywanów. Hygge to przytulność i odpowiedni klimat, a nic nie nada wnętrzom dodatkowego ciepła i nastroju tak, jak płomienie świec palonych dla przyjemności. Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się naturalnym i delikatnym oświetleniem umilającym czas spędzany w domu. Częstym elementem dekoracyjnym są także książki, które swoją obecnością mają zachęcać do odpoczynku z książką w ręce w przytulnym kąciku do czytania lub na wygodnej kanapie. Ceramiczne naczynia i dekoracje bardzo często spotykane w pomieszczeniach w stylu duńskim nadają elegancji i naturalnego piękna.