Murapol Poradniki Jaki blat do kuchni wybrać?
PORADNIK

Jaki blat do kuchni wybrać?

Wykończenie wnętrz jaki_blat_do_kuchni_wybrac

Wybór odpowiednich blatów do kuchni ma ogromny wpływ nie tylko na codzienny komfort użytkowania tej przestrzeni, ale też na ostateczny wygląd całego pomieszczenia. Blaty kuchenne powinny służyć lata, być solidnie wykonane i nienagannie się prezentować. Jaki blat kuchenny wybrać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie materiały są dostępne na rynku? Odpowiadamy!

Blat kuchenny – czym dokładnie jest?

Blat roboczy w kuchni jest tak samo ważny, jak sprzęt AGD, szafki czy oświetlenie. Jeszcze nie tak dawno wybór blatów kuchennych był dość ograniczony – obecnie na rynku dostępne są produkty z wielu rodzajów materiałów, które różnią się wyglądem, ceną, jakością i wytrzymałością. Nie zawsze jednak ten najdroższy będzie najlepszy – każdy blat wymaga odpowiedniej konserwacji i prawidłowego użytkowania. Niektóre materiały są bardziej odporne na uszkodzenia, zarysowania i działanie wody, inne z kolei szybciej się barwią i trudniej je wyczyścić. Warto przeanalizować parametry oraz wady i zalety każdego produktu, by wybrać ten, który idealnie odpowie na nasze oczekiwania. Koniecznie trzeba też zastanowić się nad tym, jaką rolę pełnią w naszej kuchni blaty.

Jak wybrać dobry blat kuchenny w rozsądnej cenie? Co oferują producenci? Z czego blat powinien być wykonany, aby dobrze się sprawował? Wybór jest ogromny!

Przeczytaj także: Kuchnia z wyspą czy z półwyspem? Aranżujemy kuchnię w mieszkaniu!

Blaty kuchenne laminowane

Blaty kuchenne laminowane są bardzo popularne, głównie ze względu na swoją niską cenę. Laminowany blat skonstruowany jest z płyty wiórowej, pokrytej laminatem i występuje w różnorodnej palecie barw i wzorów. Dzięki temu możliwa jest imitacja prawie każdego wzoru powierzchni, np. drewna, marmuru czy granitu. Blaty kuchenne laminowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury – w zależności z jaką warstwą laminatu mamy do czynienia. Są także łatwe w czyszczeniu, jednak trzeba uważać na kontakt z wodą. Jeżeli laminat zostanie zniszczony i woda dostanie się pod jego powierzchnię, to po dłuższym czasie taka płyta może spuchnąć. Dodatkowo, łączenie blatów kuchennych laminowanych, np. w formie litery „L”, będzie widoczne.

Blaty kuchenne drewniane

Stylową i ponadczasową klasyką są bez wątpienia blaty kuchenne drewniane. Nie jest to najtańsza opcja, a w dodatku wymaga ona także odpowiedniej impregnacji, jednak przy odpowiedniej konserwacji drewniany blat będzie służył długie lata. Zaletą drewnianych blatów jest z pewnością ich naturalny, ciepły i uniwersalny wygląd, który sprawia, że będą pasować do większości aranżacji. Dodatkowo, można je z łatwością odrestaurować – zarysowania wystarczy zeszlifować, a ubytki wypełnić żywicą. Drewniany blat jest też odporny na zalania, zwłaszcza ten z wysokiej jakości drewna, np. egzotycznego.

Blaty kuchenne kamienne

Blaty z kamienia naturalnego pięknie się prezentują i pasują niemal do każdego wnętrza, ale ich wadą jest z pewnością wysoka cena. Taki wydatek może być jednak opłacalny w dłuższej perspektywie, bo blat kuchenny kamienny jest odporny na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Decydując się na taki zakup warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany blat kuchenny. Granit będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do kuchni, ponieważ jest to materiał wytrzymały i odporny na zarysowania oraz plamy, a w dodatku wygląda stylowo i elegancko. Blat z granitu to zdecydowanie numer 1 w kategorii trwałości! Nie trzeba go nawet impregnować, ze względu na jego małe pory, które nie wchłaniają zanieczyszczeń. Do jego obróbki i montażu potrzeba natomiast specjalistycznych narzędzi i wprawy, stąd wysoka cena samego produktu i robocizny. Kolejnym kamieniem naturalnym wykorzystywanym do produkcji blatów kuchennych jest marmur. Jego największą zaletą jest jego niesamowita, naturalna, jasna barwa z charakterystycznymi „żyłkami”. Jego cena, podobnie jak w przypadku innych kamieni naturalnych, również jest bardzo wysoka, a dodatkowo trudno utrzymać go w czystości – mimo impregnacji, należy uważać i szybko wycierać pozostałości po rozlanych płynach, czy jedzeniu, gdyż ze względu na duże pory mogą zostawiać trwałe plamy.

Jaki kolor blatu wybrać do kuchni?

Blat jest bardzo dobrze widoczną część mebli kuchennych, powinien więc być do nich odpowiednio dopasowany. Nie warto wybierać blatów w identycznym kolorze jak reszta mebli, bo efekt wizualny będzie mdły i nijaki. Lepiej zdecydować się na kontrastowy kolor lub barwę w podobnym odcieniu, które będą spójnie korespondowały z całym wnętrzem.

Jaki blat będzie pasował do brązowych mebli? Z pewnością świetnie sprawdzi się w tym przypadku czarny blat o głębokim kolorze, który podkreśli szlachetną barwę drewna. Taki duet idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych kuchni. Do brązowych mebli można również dobrać blat z kamienia naturalnego, biały blat kuchenny, a także ten w kolorze beżu lub wanilii. Z jasną kuchnią i białymi meblami świetnie współgrają z kolei blaty drewnopodobne i drewniane, które wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulność. W ostatnim czasie bardzo modny się też blat kuchenny imitujący marmur w odcieniu écru. Pomieszczenie nabierze dzięki temu przejrzystości i świeżości. Ciekawe, kolorowe elementy w kamiennym blacie sprawią, że kuchnia nie będzie wyglądała nudno.

Podsumowanie

Nawet najpiękniejszy i najdroższy blat kuchenny nie będzie użyteczny, jeśli będzie znajdował się na złej wysokości. Wysokość blatu powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika – według ekspertów od ergonomii najlepiej, jeżeli znajduje się 15 cm poniżej zgiętego łokcia.

Przy zakupie blatów kuchennych należy dobrać je odpowiednio do stylu czy koncepcji swojego wnętrza, by wszystko było ze sobą spójne. Można postawić na blaty z naturalnych materiałów, ale również na te drewnopodobne, które dzięki zastosowanym wzorom są w stanie imitować praktycznie każdy materiał czy kolor.

Czytaj więcej: Podłoga w kuchni – jakie materiały wykończeniowe wziąć pod uwagę?

Formularz kontaktowy

close

Бланк з контактами

close