Osoby będące na etapie poszukiwania nowego mieszkania z pierwotnego rynku nieruchomości najczęściej spotykają się z oznaczeniem lokali jako M1, M2, M3 czy M4. Nabywcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z światem nieruchomości mogą nie do końca orientować się, co dokładnie oznaczają te skróty. W naszym artykule sprawdzamy, co kryje się pod tymi oznaczeniami i tłumaczymy, czym charakteryzuje się każde mieszkanie.
Co oznacza M3 w oznaczeniach mieszkań?
Wspominane wyżej skróty dokładnie oznaczają wielkość lokalu, tj. liczbę pokoi. Oznaczenia te wywodzą się jeszcze z czasów PRL-u – dzięki nim określano liczbę osób, które mogą zamieszkiwać konkretne lokum. Tak więc lokal mieszkalny M3 to nic innego, jak nieruchomość zaprojektowana dla trzech osób. Mieszkanie M3 składa się z trzech pomieszczeń: to kuchnia i dwa pokoje.
Czym różni się mieszkanie M3 od M2 i M4?
Oprócz oznaczenia M3 występują analogicznie skróty M1, M2, M4, M5, a nawet i M6. Czym różni się te mieszkania?
- Lokal mieszkalny M1 to kawalerka z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie, z uwagi na metraż, cieszy się popularnością głównie wśród singli i par. Kawalerka posiada oczywiście łazienkę.
- Lokal mieszkalny M2 jest przeznaczony dla dwóch osób. Na takie mieszkanie składa się kuchnia oraz jeden pokój. W nowych inwestycjach deweloperskich aneks kuchenny bardzo często jest łączony z salonem, co daje efekt przestronnej, otwartej przestrzeni.
- Lokal mieszkalny M4 składa się z trzech pokoi i kuchni. Takie mieszkanie to przestrzeń dedykowana dla czterech osób. To idealne lokale dla rodziny, bo pozwalają wydzielić osobne pokoje dla rodziców i ich pociech.
- Lokal mieszkalny M5 to natomiast lokum dla pięciu osób, składające się z czterech pokoi, jest też oczywiście kuchnia. Takie mieszkanie oferuje już znacznie większą powierzchnię i nie jest tak często spotykane w ofercie deweloperskiej.
Jakie są typowe metraże mieszkań M3?
Ile metrów kwadratowych ma zazwyczaj mieszkanie M3? Metraż takiego lokalu w podstawowym standardzie oscyluje w granicach 44-48 metrów kwadratowych. A jak wygląda to w pozostałych przypadkach? Kawalerka to zazwyczaj około 20-30 metrów kwadratowych. Nowe mieszkanie M2 najczęściej mieści się w przedziale 24-35 metrów kwadratowych. Znacznie większą powierzchnię oferują lokale M4. Ich metraż to zazwyczaj od 56 do 61 metrów kwadratowych. Mieszkanie M5 zwykle znajduje się w metrażu powyżej 65 metrów kwadratowych.
Dla kogo mieszkanie M3 będzie dobrym wyborem?
Zarówno mieszkania M3, jak i M4 oferują komfortowe warunki życia. Mieszkanie M3 zdecydowanie sprawdzi się dla małej rodziny z dzieckiem, będzie również odpowiednie dla małżeństw planujących potomstwo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim lokalu zamieszkała para czy singiel, jednak należy pamiętać, że mniejsze mieszkania są bardziej przystępne cenowo i nie zawsze jedną osobę będzie stać na zakup trzech pokoi lub czterech pokoi i co ważne, na wyższe koszty utrzymania takiego lokalu czy nieprzewidziane naprawy.
Jakie są ceny mieszkań M3 w różnych lokalizacjach?
Warto pamiętać, że na ceny nieruchomości nie wpływa tylko metraż czy liczba pokoi. W nowych inwestycjach deweloperskich liczy się też standard wykończenia i lokalizacja. Można znaleźć lokale mieszkalne M3 w podstawowym standardzie, jak i nieruchomości o podwyższonym standardzie z nowoczesnymi eko udogodnieniami w budynku, które znacznie poprawiają komfort życia domowników. Co ważne, ogromną rolę gra też lokalizacja inwestycji. Mieszkanie na śródmiejskich osiedlach w centrach dużych aglomeracji, blisko terenów zielonych, będą różniły się ceną od tych zlokalizowanych na obrzeżach miasta czy wsiach.
Czy mieszkanie M3 to dobra inwestycja?
Wiele osób chcących ulokować kapitał w nieruchomościach zastanawia się, czy warto kupić mieszkanie M3 pod wynajem. Warto wiedzieć, że lokal składający się z dwóch pokoi jest jednym z najczęściej poszukiwanych na rynku nieruchomości. Skąd ta popularność? Mieszkanie złożone z dwóch pokoi może przynieść większy zysk, zarówno jeśli chodzi o wynajem, jak i sprzedaż w przyszłości, w porównaniu do mieszkania, gdzie jest tylko jeden pokój. Najemcy chętniej wybiorą dwupokojowe mieszkanie, często o wielkości takiej, jak kawalerka. Wynajmowane mieszkanie M3 może jednak przynieść większe zyski niż kawalerka. Popyt na nieruchomości M3 wynika też z możliwości finansowych nabywców. W dobie niemałych cen nieruchomości niewiele osób może pozwolić sobie na mieszkanie złożone z pięciu czy czterech pokoi.
FAQ
M3 to oznaczenie mieszkania składającego się z dwóch pokoi i kuchni, przeznaczonego dla trzech osób.
M2 to lokal z jednym pokojem i kuchnią, natomiast M3 składa się z dwóch pokoi i kuchni, oferując większą przestrzeń mieszkalną.
Standardowy metraż mieszkań M3 wynosi od 44 do 48 m², ale może się różnić w zależności od inwestycji.
Tak, mieszkania M3 są często wybierane pod wynajem i sprzedaż.
Mieszkanie M3 sprawdzi się dla małej rodziny, pary lub singla szukającego większej przestrzeni mieszkalnej.