Osoby poszukujące mieszkania na wynajem często mogą spotkać się z terminem „lokal za odstępne”. Wynajem mieszkania za odstępne to specyficzne, ale i ciekawe rozwiązanie, które z pewnością można rozważyć. Warto jednak wcześniej dokładnie przyjrzeć się tej formie najmu i poznać wszystkie jej wady oraz zalety. Co oznacza odstępne? Jakie korzyści i ryzyka niesie ze sobą to rozwiązanie? Jakie prawa przysługują obu stronom takiej umowy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest odstępne?
Odstępne – co to właściwie jest? To rodzaj umowy wynajmu, w ramach której najemca płaci na rzecz właściciela mieszkania odstępne za prawo do korzystania i mieszkania w danym lokalu. To jednorazowa kwota, najczęściej bezzwrotna, którą najemca wpłaca jeszcze przed rozpoczęciem mieszkania w wynajmowanym lokalu. W zamian za to, najemca może liczyć na atrakcyjne warunki umowy najmu. Taka jednorazowa opłata gwarantuje pewne korzyści. Jakie?
Zalety mieszkania za odstępne
Mieszkania za odstępne to alternatywna forma umowy wynajmu. Warto dokładnie zrozumieć jak działa przed podpisaniem umowy, by stwierdzić, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Jakie są zalety mieszkania za odstępne?
- Długoterminowy najem – mieszkania za odstępne dają najemcy możliwość zamieszkania pod danym adresem przez dłuższy czas. Docenią to szczególnie osoby, które nie lubią częstych przeprowadzek i boją się, że będą musiały znaleźć nowe lokum w zaledwie miesiąc.
- Niższy i stabilny czynsz – to świetne rozwiązanie, które gwarantuje najemcy stałą wysokość czynszu nawet przez kilka lat. Należy jednak zwrócić uwagę, czy w umowie nie ma zapisu o podwyższeniu czynszu o procent inflacji.
- Możliwość meldunku – często zdarza się też, że właściciel mieszkania pozwala najemcy na zameldowanie się w wynajmowanym lokalu.
Wady najmu mieszkania za odstępne
Mimo niekwestionowanych korzyści po stronie najemcy, wynajem mieszkania za odstępne ma też kilka minusów. Na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na taki rodzaj umowy?
- Wysokość odstępnego – taka forma wynajmu oznacza niestety dla najemcy wysoki koszt początkowy. Jednorazowa kwota może być dla niektórych nie lada obciążeniem i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To spora suma pieniędzy.
- Brak zwrotu odstępnego – warto być świadomym, że wpłacone odstępne nie podlega zwrotowi. W przypadku wcześniejszego zakończenia umowy najmu i decyzji o opuszczeniu lokalu, środki pieniężne nie są zwracane najemcy, a wysokość odstępnego mała nie jest.
- Brak możliwości negocjacji czynszu – choć płacąc odstępne za wynajem mieszkania można liczyć na stały, niższy czynsz, to trzeba rozważyć sprawę także z innej strony. Co w przypadku, jeśli w trakcie trwania umowy najmu ceny na rynku nieruchomość spadną? Wtedy ustalony wcześniej niższy czynsz nie będzie już tak atrakcyjny wobec nowych stawek rynkowych.
Czy odstępne jest legalne?
Choć to rozwiązanie jest legalne, to niestety w przypadku umowy najmu mieszkania za odstępne istnieje ryzyko spotkania nieuczciwej osoby. Wynajem mieszkania za odstępne nie jest uregulowane prawnie tak jak tradycyjny najem, dlatego łatwo tu o oszustwo i spory z właścicielem lokalu. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim sporządź umowę, w której będą zawarte szczegółowe ustalenia i jasno określone obowiązki obu stron. Taka umowa cywilnoprawna sporządzona na piśmie powinna zawierać dane stron umowy, czas obowiązywania, datę i miejsce zawarcia, kwotę odstępnego oraz inne warunki najmu mieszkania. Bez odpowiedniej umowy nie ma żadnej gwarancji, że właściciel mieszkania wywiąże się ze swoich obowiązków, a Ty nie stracisz tysięcy złotych.
Odstępne a kaucja – czym się różnią?
Warto jeszcze poruszyć kwestie związane z kaucją, bo wiele osób myli te dwa pojęcia. Czym się różni odstępne od kaucji? Kaucja to zabezpieczenie właściciela lokalu, mające na celu pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę w mieszkaniu. Po zakończeniu umowy najmu kaucja podlega zwrotowi, o ile najemca nie zalega z żadnymi płatnościami i zostawia mieszkanie w dobrym stanie. Odstępne za mieszkanie to z kolei duża, jednorazowa opłata, która nie jest zwracana najemcy w chwili zakończenia umowy najmu.
FAQ
Tak, odstępne za mieszkanie można negocjować, ponieważ jego wysokość nie jest ściśle regulowana obowiązującymi przepisami. Wysokość odstępnego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, stan techniczny mieszkania oraz warunki ustalone między stronami umowy. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej mogą obowiązywać dodatkowe regulacje dotyczące odstępnego, dlatego warto dokładnie sprawdzić warunki przed podpisaniem umowy.
Tak, w większości przypadków suma pieniędzy otrzymana jako odstępne za mieszkanie może podlegać opodatkowaniu. Wszystko zależy od charakteru transakcji – jeśli chcesz sprzedać nieruchomość wraz z prawem do najmu, może to mieć inne konsekwencje podatkowe niż jednorazowa płatność za przekazanie umowy. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby uniknąć ryzyka prawnego i dostosować transakcję do aktualnych przepisów rynku nieruchomości.
Nie, odstępne nie jest obowiązkowe i zależy od warunków ustalonych w formie najmu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy wynajmie na określony czas, wynajmujący może żądać dodatkowej kwoty jako odstępne za mieszkanie, ale nie jest to standardowa praktyka. Warto sprawdzić warunki umowy najmu, aby upewnić się, że jego właściciel nie narzuca opłat niezgodnych z ochroną praw lokatorów. W przypadku najmu na czas nieokreślony, odstępne również może się pojawić, ale zależy to od indywidualnych ustaleń między stronami.