Murapol Poradniki Gotowe projekty łazienek – czy warto?
PORADNIK

Gotowe projekty łazienek – czy warto?

Wykończenie wnętrz gotowe-projekty-lazienek-czy-warto

Łazienka jest bez wątpienia jednym z ważniejszych pomieszczeń użytkowych w domu. Jest pierwszym przystankiem po wstaniu z łóżka i ostatnim przed nocnym odpoczynkiem. To miejsce, w którym nie tylko dbamy o higienę, ale też relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Łazienka musi odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników, a przy tym być gustownie urządzona. Nic więc dziwnego, że jej aranżacja nie jest łatwym zadaniem, szczególnie przy małym metrażu. Co zrobić, by łazienka cieszyła oko i była funkcjonalna? Dobrym rozwiązaniem może być gotowy projekt!

 

Gotowe projekty łazienek – w czym mogą pomóc?

O ile w dużych domach, gdzie jest miejsce na dwa lub nawet trzy takie pomieszczenia, nie ma z tym większego problemu, to urządzenie ergonomicznej i stylowej łazienki w mieszkaniu w bloku może być nie lada wyzwaniem. Problemem jest nie tylko ograniczona przestrzeń, na której trzeba zmieścić szereg urządzeń i akcesoriów w taki sposób, by można z nich swobodnie korzystać. Duża wilgotność powietrza wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań i materiałów. Nie pomaga też fakt, że ilość i rodzaj asortymentu w sklepach budowalnych może po prostu niektóre osoby przytłoczyć podczas zakupów. Jeśli nie czujemy się na siłach, to warto zlecić to zadanie specjaliście i zdecydować się na gotowy projekt łazienki. Profesjonaliści znają najnowsze trendy, a przede wszystkim posiadają wiedzę i doświadczenie, jak połączyć estetyczne z praktycznym, tak by służyło lata. Odpowiedni specjalista zrozumie nasze potrzeby i podpowie nietypowe rozwiązania, pomoże nawet wybrać właściwe oświetlenie, tak przecież ważne w łazience. Warto dodać, że wiele sklepów budowlanych oferuje usługę zamawiania projektu gratis, jeśli zdecydujemy się na dokonanie zakupów za określoną kwotę. Trzeba jednak uważać – często w ramach tej usługi otrzymamy niewiele wartą, zbyt ogólną wizualizację, która nie pomoże wykonawcy bądź nam samym w przeprowadzeniu prac remontowych.

Projekt łazienki – od czego zacząć?

Projektując łazienkę konieczne jest poznanie potrzeb wszystkich jej użytkowników. Dlaczego? Trzeba zaplanować przestrzeń nie tylko na codzienną pielęgnację, ale też na przechowywanie środków czystości, ręczników czy kosmetyków. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką ilość miejsca potrzebujemy na wyposażenie. W pierwszym kroku projektant powinien dokładnie zmierzyć wnętrze, sprawdzić układ instalacji i zastanowić się, jak dopasować do niego strefy funkcjonalne, by zaspokoiły potrzeby domowników. W dużych łazienkach nie jest to problem, jednak projekt łazienki w bloku, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, wymaga większej kreatywności.

Wystrój łazienki – wanna czy prysznic?

To chyba jedna z największych rozterek osób planujących remont łazienki. Gdy w domu mamy dwa takie pomieszczenia, to zazwyczaj problem ten znika. Jednak, gdy posiadamy jedną łazienkę to pod uwagę trzeba wziąć osobiste upodobania każdego członka rodziny. Nie ma się co oszukiwać – prysznic to przede wszystkim oszczędność miejsca i stylowe rozwiązanie. Gotowe projekty łazienek z prysznicem bez brodzika sprawdzą się w prostych, minimalistycznych wnętrzach. Kabina bez brodzika dodaje pomieszczeniu przestrzeni, ponieważ nic zbędnie nie „zaśmieca” powierzchni. Co do kabiny z brodzikiem – wiele osób uważa, że ich masywna obudowa zaburza harmonię w nowoczesnych i przestronnych łazienkach, jednak mają one swoje plusy – można w nich zrobić pranie, a przelewająca się woda nie będzie problemem, szczególnie gdy mamy małe pociechy w domu.

Zwolennicy wanny muszą sobie uświadomić, że w łazience w bloku wstawia się ją często kosztem innego sprzętu, np. pralki, którą trzeba przenieść w inne miejsce. Jednak nie zawsze! Warto przeglądać gotowe projekty łazienek z wanną o różnych kształtach i wymiarach. Obecnie na rynku mamy duży wybór wanien asymetrycznych lub narożnych, które bez problemu można zamontować nawet w mniejszej łazience. A kto nie lubi zanurzyć się czasem w gorącej wodzie z pachnącą pianą i zapomnieć o całym świecie? Jeśli domownicy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii posiadania wanny czy prysznica, to zawsze można też postawić na rozwiązanie 2w1 – zamontować parawan nawannowy, który zapobiegnie rozpryskiwaniu wody i sprawi, że wszyscy będą zadowoleni.

Kompaktowe i sprawdzone meble do łazienki

Gotowe zestawy meblowe do łazienki są oczywiście wygodą podczas zakupów, ale niestety mogą sprawić, że zostanie w niej dużo niezagospodarowanego miejsca. Jeśli zależy nam na maksymalnym spożytkowaniu powierzchni, powiedzmy projektantowi, że decydujemy się na meble modułowe, które można dowolnie ze sobą łączyć i zestawiać. W sklepach budowlanych znajdziemy szeroką ofertę szafek, półek i blatów w różnych wymiarach, które dopasujemy do wąskich lub pełnych wnęk i skosów wnętrz. Warto też postawić na umywalkę nablatową, zamiast meblową. Dzięki temu zyskamy dodatkową powierzchnię – na blacie można ustawić dekoracje, przybory toaletowe czy kosmetyki. Oczywiście nad umywalką nie może zabraknąć lustra z dobrym oświetleniem, które pozwoli kobietom wykonać makijaż, a mężczyznom ułatwi golenie twarzy.

Nie będziemy pisać o podstawowych zasadach projektowania łazienki, bo taką wiedzę każdy szanujący się projektant powinien mieć „w małym paluszku”. Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wanną, prysznicem, umywalką, WC i ścianami jest wyjątkowo istotne, by w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. Bardzo ważne jest też zaplanowanie aranżacji łazienki względem przyłączy do prądu, wody i kanalizacji miejskiej.

Jak już wspomnieliśmy, wykonanie projektu łazienki nie jest łatwe, najlepiej będzie powierzyć to zadanie kompetentnemu profesjonaliście, który oceni możliwości pomieszczenia i powie, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić. Aby móc cieszyć się komfortową i designerską łazienką, najlepiej skorzystać z pomocy projektanta.

 

Contact us

close

Бланк з контактами

close