Murapol Poradniki Jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka?
PORADNIK

Jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka?

Wykończenie wnętrz jak-urzadzic-pokoj-niemowlaka

Przyjście na świat dziecka to piękna chwila, której nie mogą się doczekać rodzice, przygotowujący się na ten niezwykły moment. Jedną z przyjemniejszych rzeczy, która czeka ich przed narodzinami pociechy, jest urządzenie pokoju lub kącika dla malucha. Mogłoby się wydawać, że niemowlę nie potrzebuje zbyt wielu mebli i przestrzeni, to warto jego pokój zaaranżować estetycznie i funkcjonalnie, by był przyjazny nie tylko dla dziecka, ale też rodziców. Nie wiesz, jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Miejsce dla nowego członka rodziny w każdym domu będzie wyglądało nieco inaczej. Niekoniecznie musi być to osobne pomieszczenie. Jeśli nie dysponujesz dużą powierzchnią w mieszkaniu lub po prostu w pierwszych dniach życia malucha chcesz go mieć przy sobie, to możesz wygospodarować w tym celu kawałek swojej sypialni. Najważniejsze to tak zaprojektować pokój niemowlęcy, by był nie tylko atrakcyjny, ale także praktyczny. W końcu będziesz spędzać w nim sporo czasu na opiece, pielęgnacji, zabawie i wypoczynku, dlatego ważne jest, by zadbać o kilka kwestii.

Pokój niemowlaka – funkcjonalna przestrzeń

Odpowiednie rozplanowanie układu pomieszczenia i rozstawu mebli w taki sposób, by do wszystkiego mieć swobodny dostęp to podstawa. Warto wydzielić strefy do snu, karmienia, czy zabawy. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na meble do pokoju niemowlaka. Łóżeczko dziecka nie powinno znajdować się bezpośrednio przy oknie czy kaloryferze, a także nie powinno być narażone na przeciągi. W dobrze oświetlonym miejscu ustaw przewijak, najlepiej taki z szufladami, by mieć wszystko pod ręką. Przygotuj sobie także kącik do karmienia dziecka nieopodal jego łóżeczka.

Pokój niemowlaka – odpowiednia kolorystyka

Stonowane kolory działają na malucha wyciszająco i wywołują poczucie bezpieczeństwa, dlatego w pokoju niemowlęcym warto postawić na pastelowe barwy. Oczywiście wyraziste kolory mają ogromne znaczenie w rozwoju dziecka, ale na tym etapie pomieszczenie to powinno być przede wszystkim przestrzenią do wypoczynku i snu, a niemowlakowi trudno będzie zasypiać spokojnie, gdy rozpraszać będą go krzykliwe barwy. Najlepszym wyjściem będzie postawienie na stonowane kolory ścian i mebli, takie jak zgaszony róż, biel, ecru, szarość czy delikatny błękit. To idealne tło dla dodatków i dekoracji w bardziej wyrazistych barwach, które możemy przecież zmieniać częściej i dużo tańszym kosztem.

Na ścianach świetnie sprawdzą się też tapety do pokoju niemowlaka z ciekawymi wzorami, które przyciągną wzrok malucha. Takie rozwiązanie ożywi pomieszczenie i będzie pasowało zarówno do białych mebli, jak i tych w kolorze naturalnego drewna. Pokój dziecka powinien być przede wszystkim radosny i przytulny.

Meble do pokoju niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia centrum świata malucha będzie stanowiło oczywiście łóżeczko. To najważniejszy mebel, od którego warto zacząć urządzanie pokoju niemowlęcego. Bardzo ważny jest także bezpieczny, wygodny i antyalergiczny materacyk – odpowiedni dla malutkiego, rozwijającego się kręgosłupa. Warto wybierać łóżeczko do pokoju niemowlaka, które będzie rosło wraz z dzieckiem i posłuży kilka lat. Generalnie warto postawić na drewniane elementy wyposażenia pokoju dla dziecka – to naturalny materiał, który nie zawiera substancji toksycznych. Co prawda drewno jest pokrywane farbami lub lakierami, co może mieć wpływ na podrażnienia skóry lub dróg oddechowych, ale obecnie dziecięce meble najczęściej są malowane farbami ekologicznymi i mają odpowiednie atesty.

Do przechowywania ubranek, pieluszek i przyborów higienicznych przyda się pojemna komoda i praktyczna szafa. Postaw na klasykę w podobnym stylu, która nie wyjdzie z mody za kilka lat. Organizery, kosze, pudełka, schowki pod łóżkiem i inne tego typu rozwiązania pomogą Ci zapanować nad porządkiem i ułatwią dostęp do zabawek i akcesoriów. Opieka nad niemowlęciem wiąże się też z karmieniem malucha, dlatego warto zaaranżować komfortowe miejsce, które zapewni wygodę i dziecku, i mamie. Idealnym rozwiązaniem jest fotel, zapewniający wygodne podparcie dla pleców. Można też wykorzystać poduszki dekoracyjne dla większego komfortu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Urządzając pokój niemowlęcy nie zapomnij o niebezpieczeństwach czyhających na Twoje dziecko. Warto wyprzedzić niektóre sytuacje, zadbać o jego zdrowie i zabezpieczyć przed wypadkami. Przede wszystkim kup bezproblemowe w montażu osłonki do gniazdek. Do ich wyciągnięcia potrzebny jest specjalny kluczyk, w związku z czym dziecko z pewnością nie poradzi sobie z tym przez następne kilka lat. Koniecznie zaopatrz się w zabezpieczenia rogów od mebli. Są zaokrąglone i najczęściej wykonane z gumy, więc uderzenie się w nie spowoduje najwyżej siniaka.

Teraz już wiesz, jak urządzić pokój dla niemowlaka. Maluch potrzebuje szczególnej troski i ważna jest nie tylko bezpośrednia opieka nad nim, ale również to, w jaki sposób urządzona jest przestrzeń wokół niego. Rozsądne rozplanowanie pokoju niemowlęcego będzie sprzyjało rozwojowi i sprawiało radość dziecku, a także będzie wygodą dla rodziców, którzy wszystko będą mieli pod ręką.

Contact us

close

Бланк з контактами

close