Murapol Poradniki Kolor ścian do salonu – na co zwrócić uwagę?
PORADNIK

Kolor ścian do salonu – na co zwrócić uwagę?

Wykończenie wnętrz kolor-scian-do-salonu-na-co-zwrocic-uwage

Kolory mają nie mniejsze znaczenie aniżeli meble czy sposób aranżacji naszego mieszkania. Zarówno kupujący mieszkania, jak i lokatorzy wynajmujący je, coraz bardziej przykładają wagę do estetyki. Pstrokate i nieskomponowane z resztą przestrzeni kolory sprawią, że w takim lokalu będziemy się czuli „nieswojo”. Nie zapominajmy, że kolorystyka otoczenia ma również duży wpływ na nasze samopoczucie.

Salon to miejsce, w którym prawdopodobnie spędzamy najwięcej czasu, wylegując się na kanapie, spożywając posiłki czy też wspólne przesiadując z innymi domownikami i zaproszonymi gośćmi. Krótko mówiąc, w salonie jesteśmy obecni przez większość dnia, dlatego powinniśmy przemyśleć kolorystykę tego pomieszczenia w taki sposób, by tworzyła spójną całość z meblami, urządzeniami, akcesoriami i dodatkami. Co musimy wiedzieć przy wyborze koloru ścian do salonu?

Jakie kolory ścian do salonu wybrać?

Trendem, który od wielu lat dominuje w naszych domach, to minimalizm i stonowana kolorystyka, która najczęściej przybiera formę po prostu białych ścian. Niekiedy są to również odcienie koloru szarego czy też innych jasnych barw.

Tendencja do zamalowywania ścian na biało ma kilka uzasadnień:

  • światło – białe ściany najlepiej odbijają światło słoneczne i rozprowadzają je po pomieszczeniu, dzięki czemu możemy uzyskać maksimum jasności w ciągu dnia, minimalizując oświetlenie (dotyczy to zwłaszcza mniejszych mieszkań);
  • przestrzeń – białe ściany oferują również poczucie, że znajdujemy się w pomieszczeniu większym niż jest ono w rzeczywistości, co również jest świetnym rozwiązaniem na „powiększenie” mieszkania;
  • czystość – biel kojarzy się oczywiście z dbałością, czystością i minimalizmem, jednakże trzeba być przygotowanym na to, że każde przetarcie, ryska czy obicie będzie wyraźnie widoczne;
  • uniwersalność – w zdecydowanej większość przypadków biały kolor ścian w salonie będzie dobrze korespondował z niemal wszystkimi typami aranżacji. Jeśli zatem nie mamy chęci, czasu ani środków, by zagłębić się w aranżację salonu, można śmiało postawić na biały kolor ścian, który sprawdzi się zarówno z eleganckim, jak i mniej prestiżowym umeblowaniem.

Nowoczesne kolory ścian do salonu

Jeśli za wszelką cenę nie chcemy, by nasz salon przybrał biały kolor, to co powinniśmy wybrać? Paleta kolorów i odcieni farb na rynku jest olbrzymia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z wpływu kolorów na nas.

  • Ciemne barwy i odcienie niebieskiego czy fioletowego mogą wprowadzać w nastrój melancholijny czy refleksyjny.
  • Jaśniejsze kolory w stylu żółtego bądź zielonego zapewniają poczucie większej radości i spokoju.
  • Czerwony kolor zaś może wprowadzać nas w napięcie, ale również może pobudzać do działania.

Nikt nie powiedział jednak, że ściany w salonie koniecznie powinny zostać pomalowane w jednym kolorze. Możemy zastosować mix, choć trzeba podejść do tego z rozwagą, by nie wprowadzić przesadnego chaosu.

Skutecznym rozwiązaniem okazują się również pastelowe kolory ścian do salonu, które czynią wyraziste i mocne kolory bardziej stonowanymi i łagodnymi.

Contact us

close

Бланк з контактами

close